Yüksek Kar Marjlı Yemek Şirketi Kurma Fikri

 Yüksek Kar Marjlı Yemek Şirketi Kurma Fikri

İçeriklerimizin bir çoğunda da bahsettiğimiz gibi yemek şirketi kurma fikri sizlere yüksek bir kar marjı sağlayacaktır. Gıda sektörünün getirisi oldukça fazladır ve yemek şirketi açmak istiyorum diyenler için kazançlı bir iş fikri olabilir. 

YEMEK ŞİRKETİ AÇMAK İSTİYORUM DİYENLERE TAVSİYELER

Yemek şirketi açmak istiyorum diyenlere verilebilecek en güzel tavsiye temizlik ve hijyene dikkat etmek olacaktır. Çünkü hijyen konusunda sıkıntı yaşayan bir firma mutlaka olumsuz geri dönüşler alacaktır ve müşteri konusunda sıkıntılar yaşayacaktır. Bunun dışında ne gibi tavsiyeleri sıralamanız gerekir?

  • Müşteri yelpazenizi geniş tutun ve okul yemekhaneleri ve çalışanı fazla olan şirketlerle anlaşma sağlayın.
  • Temiz, bakımlı personellerle çalışın ve aşçılarınızın seçiminde profesyonel olun. El lezzetine güvendiğiniz kişileri tercih edin.
  • Markalaşın ve reklam konusuna ayrı bir bütçe ayırın.
  • Kar marjını daha da arttırmak için kaliteden ödün vermeyin. Ürünlerin kalitesini kesinlikle düşürmeyin.
  • Yemek şirketinizi mümkünse olmayan yerlerde açın ve rakipsiz olun.
  • Yemek firması açarken mutlaka tecrübeli insanların fikirlerine başvurun.
  • Yemeklerin ulaştırılması ve servis konusunda çok fazla personel çalıştıracağınızı unutmayın, bu sebeple giderleri hesaplarken personel masraflarının yüksek olacağını unutmayın. (sigorta, maaş v.b)
  • İlk iş olarak vergi levhanızı almak için Vergi dairesine gidin ve gerekli ödemeleri yapın.
  • Belediyeden ruhsat başvurusu yapın.
  • Bulunduğunuz bölgenin Esnaf ve Sanatkarlar odasına gidin ve oda kaydı başvurusu yapın.

YEMEK ŞİRKETİ KURMA FİKRİ

Maliyet veya sermaye hesaplama konusu size bağlıdır, bu sebeple bu iş için 500 bin TL’lik bir sermaye de harcayabilirsiniz, 50 bin lira da. Bu sebeple sınırlarınızı iyi belirleyin ve bu bağlamda kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi netleştirin. Bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz.

Ekipmanlarınızı belirlerken mutlaka aşçılarınızın ve diğer personellerin fikirlerine başvurun. Geniş bir mutfak kurulumu ile işe başlamanız gerekmektedir. Bu mutfak için sanayi tipi ocak ve yemeklerin hazırlanması için gerekli ekipmanlara ihtiyaç duyacaksınız. İhtiyaç listesini personelinizle beraber belirledikten sonra siparişlerini verebilirsiniz. Yemeklerinizi sıcak tutmak için elektrik,doğal gaz veya lpg uyumlu benmari yemek tezgahını almalı veya kurmalısınız.

Yemek şirketi kurmak istiyorum diyenler mutlaka düğün, nişan, sünnet, balo, parti gibi etkinliklere ehemmiyet vermesi ve bu konuda tercih edilen bir firma olmak için mücadele etmesi gerekmektedir. Bu konuda internette reklam verebilirsiniz, küçük afişler veya broşürler hazırlatabilirsiniz.

Hizmetinizi belirlerken çevresel faktörlere, tercihlere, taleplere önem verin. Müşteri memnuniyeti her işte olduğu gibi bu iş kolunda da oldukça önemlidir. İllaki hatalar veya aksaklıklar olacaktır. Bu hataları en kısa zamanda çözmeniz ve tekrarlanmaması konusunda müşterileri ikna etmeniz bir zorunluluktur. Sosyal medya reklamları veya google reklamları sayesinde çevrenizde bulunan insanları, iş yerlerini bilgilendirebilirsiniz. Hizmet kalitenizi de ispatladıktan sonra kalıcı bir müşteri kitlesi oluşturmuş olursunuz. Bulunduğunuz il/ilçe milli eğitim müdürlükleri veya diğer devlet daireleri tarafından ihale usulü yapılan yemek şirketi tercihlerinde yerinizi almanız gerekmektedir.

Bayilik alma fikri bu konuda da mevcuttur ve isim yapmış firmalara belirli bir ücret ödeyerek isim hakkı alabilirsiniz. Bu yöntem biraz masraflı fakat daha profesyonel olur. Eğer bütçeniz kısıtlı ise “30.000 liraya hangi işler yapılabilir?” isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın