Yatırımın Altın Anahtarı: Bitcoin ve Sanal Paralar

 Yatırımın Altın Anahtarı: Bitcoin ve Sanal Paralar

Yatırımcıların aklına her zaman farklı yatırım araçları ve kulvarlar gelmektedir. Döviz, altın almak veya borsa oynamak gibi fikirler genç yatırımcıların her zaman akıllarını kurcalamaktadır. Peki günümüz yatırımcılarının en çok duyduğu yatırım aracı nedir diye soracak olursak hiç şüphesiz herkesin aklına kripto para veya bitcoin yatırımı gelecektir. 

NEDEN BİTCOİN YATIRIMI YAPMALIYIM?

Bitcoin ilk olarak 2008-2009 yılları arasında hayata çıkmış sanal para oluşumunun ilk dalgasıdır. 18 Ağustos 2008’de bitcoin.org sitesi tescillenmiş ve 22 mayıs 2010 yılında 10.000 bitcoin ile 2 adet pizza siparişi verilmesi olayı üretilen sanal paranın fiziki mal alış satışında ilk defa kullanılması ile farklı bir boyut kazanmıştır.

Bir yatırımcı olarak neden bitcoin satın alıp gerçek paranızı sanal bir para olan kripto paralara yatırmalıyım diye soracak olursanız somut bir örnekle neden bitcoin yatırımı yapmanız gerektiğini anlatayım. İlk defa dolar ile eşitlenen bitcoin, 9 Şubat 2011’de 1:1 paritesine ulaştı. Yani 2011 yılındaki 1$’lık yatırımınız bugün tam olarak 9.320$ olarak değer kazanacaktı. %9.320’lik bir artıştan söz ediyoruz. Türk lirası olarak da 53.358 TL’lik bir yatırım. Elbetteki o günlerde çoğu insan gibi sizinde bitcoini veya diğer sanal paraları bilmiyor olmanız ve bu sisteme yatırım yapmamış olmanız normal. Peki bundan sonrası için?

NEYE YATIRIM YAPMALIYIM?

Enflasyon karşısında sürekli eriyen ve değer kaybeden bir birikiminiz var ise elinizdeki miktar her yıl düzenli şekilde erir. Örneğin miktar olarak geçen sene 100 bin liranız vardı ve bankanın vadesiz hesabında duruyordu. Bugün hala bu para 100 bin lira olarak duruyor olsa bile aslında paranızda %30’luk bir değer kaybı yaşandı. Yanlış duymadınız Merkez Bankası verilerine göre Türk Lirası geçen yıla oranla %30’luk bir değer kaybı yaşadı, aslında sizin 30 bin liranız hala bankadaymış gibi görünse de enflasyon kavramı karşısında eridi.

Peki insanlarımız enflasyon denen bu canavara karşı nasıl mücadele ediyor? Büyük bir çoğunluk vadeli hesap (faiz) açarak enflasyonla mücadele etmeye çalışıyor fakat şu an faiz oranları %14’lere kadar gerilediği için yine zararda oluyorsunuz. Bunun yanı sıra döviz, altın, gayrimenkul gibi bir çok alternatif yatırım mevcut. “Neye yatırım yapmalıyım?” sorusuna cevabı sizin vermeniz gerekiyor. Eğer riski sevmiyorsanız paranızı alın ve bir bankaya gidin vadeli hesap açtırın ve paranızın faizi ile paranızı çalıştırın. Faiz işine girmem diyenlerdenseniz döviz veya altın alın. Kısa vadede döviz, uzun vadede altını tavsiye ederim. Bugün 100 bin liralık altın almanız önümüzdeki yıl bu aylarda paranıza %20 kar eklemeniz ve 120 bin liraya sahip olmanız anlamına gelir. (Aksi bir  durum olmaz ise %20’lik bir öngörü yapılıyor.) Fakat riski severim, sabırlı bir insanım ve bu paraya önümüzdeki 3-5 yıl ihtiyaç duymayacağım diyorsanız bitcoin almanızı tavsiye ederim.

BİTCOİN YATIRIMI NASIL YAPILIR?

İlk olarak bir kripto para borsasında hesap açmanız gerekmektedir. Türkiye’de en çok kullanılan sanal para borsaları BTC Türk ve Paribu’dur. Bunun dışında dünyada en çok kullanılan ve güvenilir diyebileceğimiz Coinbase, Binance, Poloniex gibi bir çok borsa da mevcut. Bu konuda daha detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Açılan hesabınıza banka havalesi veya EFT yaparak TL yükler, yüklenen Türk Lirası ile de ederince sanal para alabilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki Bitcoin sanal paraların ilki ve babasıdır. Bu sebeple en güvenilir liman bitcoin’dir. (BTC)

BİTCOİN DIŞINDA EN ÇOK RAĞBET GÖREN KRİPTO PARALAR

 • Ethereum (ETH)
 • Ripple (XRP)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Tether (USDT)
 • Litecoin (LTC)
 • Binance Coin (BNB)
 • EOS (EOS)
 • Bitcoin SV (BSV)
 • TRON (TRX)

Yukarıda verdiğim listenin dışında daha bir sürü sanal para mevcut, belki ben bu yazıyı yazarken bile yeni bir tanesi piyasaya sürülmüş olabilir. Bir kripto para için önemli olan üretilen sanal paranın güvenilir olması ve teknolojik altyapısının iyi olmasıdır. Peki sanal dediğimiz kripto para ne kadar güvenilir olabilir? Günden güne kendini geliştiren kripto para piyasası sigorta işine bile el atıyor. Her işte olduğu gibi bunda da paranızın çalınması, hesabınızın çalınması gibi riskler mevcut. Tıpkı banka hesabınızın hackerlar tarafından veya dolandırıcılar tarafından sıfırlanması kadar olağan olan bu ihtimal her türlü mevcut. Temeli sağlam olan coinlerden (sanal paralar) bir tanesini almayı kararlaştırdıysanız, alacağınız parayı internet olmayan bir bilgisayara, tablete veya akıllı telefona kuracağınız cüzdanlara da taşıyabilirsiniz. Bu sayede paranızı internetin olmadığı bir ortamda evinizde bulunan kasaya koymuş gibi güvenli bir ortama taşımış olursunuz.

Güvenlik konusunda da emin olduysanız yatırımınızı ne şekilde yapmanız gerektiğini iyi belirlemelisiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi her yatırımın riski az ya da çok vardır. Ev bile alsanız depremde yıkılma riski vardır ve devlet bu konuda zorunlu deprem sigortası yaptırmanızı ister. Sizde kripto para alımında bu ve benzeri tedbirleri almalısınız. İlerleyen dönemlerde sanal paranızı güvende tutmanız konusunda daha ayrıntılı bir makale hazırlamayı planlıyorum. Fakat önceden hazırladığım; “KRİPTO PARA YATIRIMI YAPMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

YATIRIM YAPILACAK ŞEYLER

Girişimciler ve yatırımcılar günlerce, haftalarca ve aylarca paralarını çalıştırmanın farklı yöntemlerini arar dururlar. Bazı geceler tıpkı benim gibi uyuyamadığınız geceler bile oluyordur. Yatırım yapılacak şeyler listesinde aklınıza gelmeyecek kadar çok liste veya bu listelerin alt başlıkları mevcut.

Örneğin, değerli madenler. Altın veya gram altın. Bunun yanı sıra vadeli gram altın hesabı açmak. Ayrıca değerli madenlerin tamamına yatırım yapabilirsiniz. Gümüş de tıpkı altın gibi alınan satılan bir şey. Yatırımcılar yalnızca çeyrek altın almakla yatırım yapılabileceğini zannetse bile aslında yatırım yapmanın onlarca belkide yüzlerce farklı yolu ve yöntemi mevcut. Hatta oturduğunuz yerden bile para kazanmanın o kadar çok yolu var ki. Bu konu hakkında da daha önce hazırlamış olduğumuz “EN ETKİLİ 6 PASİF YATIRIM STRATEJİSİ” isimli yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bitcoin veya diğer sanal para yatırımı da yatırım yapılması gereken şeyler listesine eklenmelidir. “Yumurtaların hepsini aynı sepete koymayın.” Warren BUFFET bu sözü ile yatırım yaparken riski azaltmak için farklı yatırım araçlarını kullanmanızı tavsiye ediyor. Örneğin paranızın tamamı ile kripto para yatırımı yapmayın. Birikiminizin bir kısımını kripto paraya yatırın ve bu miktarı da kendi içerisinde de bölün.

“Anlayamadığınız bir sektörde asla yatırım yapmayın.” – Warren Buffett

Eğer kripto para işi sizi memnun etmediyse ve bu  konuda endişeleriniz mevcutsa bu işe hiç girmeden farklı bir yatırım aracı ile yolunuza devam etmelisiniz.

 

 

Yapılan Yorumlar
 • Blockchaintrader dedi ki:

  Bitcoin riskli bir iş, kimse altınla dövizle karıştırıp kar marjı yüksek diye bu işe girişmesin. Doğru kısa bir sürede paranızı 2ye belki 3e katlama ihtimaliniz var fakat aynı durum terste kalmak için de mevcut. Grafik falan da hikaye ben inanmıyorum. Parasının 4’de 3’ünü kaybeden tanıdıklarım var. Sanal para veya bitcoin yatırımı yaparken iki kere düşünün ve elinizdeki avucunuzdaki her şeyi yatırmayın.

Bir Yorum Yapın