Yatırım Stratejinizi Belirmeden Yola Çıkmayın

 Yatırım Stratejinizi Belirmeden Yola Çıkmayın

Yatırımlarda asıl olay her zaman sabırdan ve yatırım stratejisini belirlemekten geçer. Eğer hedeflerinizi ve yatırımcı kimliğinizi belirlemeden yatırımcı olmaya kalkarsanız varacağınız yer bellidir.

UZUN VADELİ YATIRIM STRATEJİSİ

Uzun vadeli yatırım stratejisi bir yatırımcının kazanç ve kayıp oranını belirleyen en önemli etkendir. Uzun vadeli yatırım her zaman olmasa da çoğunlukla kazandırır. Aslında kişisel görüşüm her zaman kazandırdığı yönündedir fakat bu yapacağınız yatırıma göre değişkenlik gösterir. Örneğin batmak üzere olan bir şirkete yatırım yaparsanız ne kadar uzun vadeci olsanız bile kaybetmeye mahkumsunuzdur.

10 Yıllık Gram Altın Grafiği

Yukarıda gördüğünüz yaklaşık 2010 yılından 2020 yılı ortasına kadar olan gram altın/TL grafiğidir. Grafiğe genel bir bakış ile bile baktığımız zaman herkesin şundan emin olması gerekir gram altın zarar ettirmez. Reel getirisi, enflasyona karşı koruması veya korumaması farklı bir tartışma konusudur fakat benim burada anlatmak istediğim konu “altın alan zarar etmez” düşüncesidir.

Fakat son aylarda çevrenizde altından çokça insanın zarar ettiğini görmüş, duymuş veya bizzat yaşamış olabilirsiniz. Peki nedeni nedir? Yıllardan beridir zarar ettirmeyen altın nasıl olurda 2020 sonlarında – 2021 başlarında yatırımcısına zarar ettirmiştir?

Son dönemlerde altından, dolardan, diğer döviz veya emtialardan zarar edenlerin büyük çoğunluğu herhangi bir yatırım stratejisine sahip olmamasından ve yatırımın temel mantığını kavrayamamasından zarar etmişlerdir. Son dönemlerde yatırımlarından zarar edenlerin zarar etme nedeni nedir? Özür dilerim ama bazen bunun nedeni açgözlülüktür, bazen zamanlama hatasıdır, bazen de yatırım stratejimizi net belirleyememekten geçer.

Altının uzun vadeli yatırım aracı olduğunu bilmeyen yoktur fakat şu an altın alan çoğu insan son bir kaç aydaki karı göz önüne aldığında zarar ettiğini ifade ediyorlar. Kredi çekip altın alma riskini göze alanlardan değilseniz ve kısa vadede ihtiyaç duyacağınız parayla yatırım yapmadıysanız yatırım stratejisi oluşturduğunuza ve zararınızı kara çevireceğinize inanırım.

Beni Twitter’da takip etmek için aşağıdaki resme tıklayınız.


Dün altında, bugünlerde dolarda zarar eden kitleye çok yakında bitcoinden batanlar, borsadan iflas eden gruplar da dahil olacak ne yazık ki. Bu öngörüye sahip olmak için müneccim olmaya gerek yoktur. Buradan bitcoine inanmadığım veya borsanın kumar olduğu düşüncesine sahip olan fakat yatırım stratejisine sahip olmayan kitleden olduğum önyargısına kapılmanızı istemem. Ben birden fazla yatırım alanında yıllardan beri varım ve olmaya devam edeceğim. Peki bu öngörüye nasıl sahip oldum diye soracak olursanız Peter Lynch’in bir alıntısı ile cevap vermek isterim.

Peter Lynch’in kokteyl teorisi vardır ve internetten arama yaparak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Özetlemek gerekirse “Eğer komşum bana ne almam gerektiğini söylüyor ve ertesi gün o senedi almadığım için pişman oluyorsam, piyasalar tepelere yaklaşmış demektir.” Şu an borsadaki hisselerin büyük bölümünde ve kripto para piyasasında durum budur. Komşunuz bir hisse aldı ve %40 kazandı, işten arkadaşınız bitcoin aldı ve %50 üzerinde getiri sağladıysa bu sizin ve sizin gibi çoğu insanın iştahını kabartır. Üstelik bunlar kısacık dönemlerde meydana geldiğini de unutmamak gerekir. Bunu tıpkı balıkçıların küçük balıkları büyük balık yakalamak için oltanın ucuna takmalarına benzetiyorum. Ufak bir kitlenin ağzına bal çalmak olarak da tanımlanabilir.

Lafı fazla uzatmadan kısa zamanda dünyanın neredeyse tamamında korona virüse karşı ekonomik paket diyerek enjekte edilen nakit paranın patlayacağına ve kripto para ile borsada şişen balonlarında patlayacağına inanıyorum. Bu balon ülkemizde ilk olarak altın ve dolarda patladı ve insanlar tepeden aldıkları dolarla veya altınla uzun vade beklemek zorunda kalacaklar. Aynı durum bitcoin içinde geçerli olacağına şüphem yok.

2017 yılında 15 bin dolar civarında iken 20 bitcoin alan Ahmet bey yaklaşık olarak 300 bin dolar ödedi. Çünkü çevresindeki herkes para kazanıyordu ve bu kişi de bu fırsatı kaçırmak istemedi. Tabi olanlar oldu yanlış zamanda bitcoin almıştı fakat bu durum yatırımcıya büyük bir tecrübeye mal oldu. Bitcoin günden güne düştü, toparlar dedikçe daha fazla düştü. Bu işadamı borçlarını ödeyemez oldu ve daha da düşer korkusu ile (insan psikolojisi zarar kesmeye programlıdır) 3.200 dolardan 20 bitcoinini sattı ve 64 bin dolar ile bitcoine küstü. İşinden oldu, evini satmak zorunda kaldı ve ailesi darmadağın oldu.

2019 yılında ise Ali bey 3.200 dolardan 20 bitcoin aldı ve 64 bin dolar ödedi. Bu para uzun vadede ihtiyacı olmayacak bir paraydı ve bitcoinin geleceği olduğuna ve yatırım yapmak için doğru zaman olduğuna inandı. 2021 şubat ayına kadar ne olursa olsun satmadı ve şu an yaklaşık olarak 800 bin dolar serveti var. (Dolar getirisini de hesaba katmayı unutmayın.)

2017 1$= 3.65 TL

2021 1$= 7.05 TL

Yukarıda iki farklı kişi ve iki farklı örnek var. Çevrenizde bu iki gruba da dahil olan onlarca ve yüzlerce insan var. Ahmet bey bitcoini kumar olarak görürken, Ali bey büyük kazanç elde etti. Peki siz hangi gruptasınız?

UZUN VADEDE BORSA

Uzun vadeli yatırım yapmak

Eğer bir yatırım aracına yanlış zamanda girdiyseniz sadece bekleme sürenizin artacağını unutmamak gerekir. Güvendiğiniz bir yatırım aracına yanlış zamanda bile yatırım yapsanız kazanç sağlarsınız. Bu nedenle yazımın başlarında da belirttiğim gibi sabır, vade ve strateji yatırımınızın kazanca dönüşmesine olanak tanıyacaktır. Borsa’da yatırım yapmakla ilgili temel seviyede bazı konulardan bir önceki yazımda bahsetmiştim, ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Tıpkı bitcoin örneğinde olduğu gibi borsada da uzun vadede kazanç şansı oldukça yüksektir. Ünlü borsa yatırımcısı ve dolar milyaderi Warren Buffet şöyle der:

“Sadece uzun dönem kârlılık geçmişi olan ve pazarda hakim konumda olan şirketleri alın.” 

Buffet’ın söylediği gibi piyasada hakim olan ve gelirlerini arttıran bir kaç firma ile yapacağınız sepet sizlere uzun vadede güzel kazançlar sağlayacaktır.

Uzun vade borsada yatırım stratejinizi belirlemeniz açısından kişisel yatırım stratejilerimden bahsetmek isterim.

1- Ben değer yatırımcısıyım. Bu bağlamda da teknik analizden ziyade temel analize önem veririm. Firmaların hisselerinde günlük al-sat yerine ucuz hisseleri bulmaya çalışır ve uzun vadede değerleneceğini ümit ederim.  Değer yatırımcısı olarak piyasa çabucak kar etmeyi düşünmem, bunun tam tersi temelinde güçlü iş modelleri yatan şirketlere yatırım yapmayı tercih ederim.

2- Temettü hisselerini tercih ederim. Bir hissenin değer artışından ziyade yüksek temettü verimine sahip olan şirketlere yatırım yapmayı amaçlarım. Bunun nedeni kendime uzun vadede pasif gelir oluşturmaktır. Bileşik getirinin gücüne inanır, temettü gelirlerini de yine aynı havuz içerisinde biriktiririm.

“Bileşik getiri dünyanın sekizinci harikasıdır. Onu anlayan kazanır, anlamayan bedelini öder.” Einstein’ın bu sözünden yola çıkarak temettü gelirini de sermayeye ekler ve portföyümün günden güne büyümesini seyrederim.

3- Agresif değil tutucu bir yatırım stratejisi izlerim. Agresif yatırımcıların amacı kısa vadede yüksek getiri oranları ile yatırımlarını değerlendirmektir. Fakat agresif yatırımcıların bunu ancak yüksek risk ile elde edileceğini de bilmeleri gerekir. Yani anaparanızı, sermayenizi bu yüksek risk nedeni ile çok kısa vadede kaybetme ihtimaliniz vardır. Ben tutucu bir yatırımcı olarak ayakları yere sağlam basan, 5-10 yıl gibi uzun vadede sürekli geliri artan, temettü veren şirketleri tercih ederim. Bu nedenle kazancım da risk oranı gibi az olacaktır.

DEĞERLENDİRİLEBİLECEK YATIRIM ARAÇLARI

Ülkemiz ne yazık ki finansal okuryazarlık konusunda sınıfta kalmış bir ülkedir. Millet olarak ne tasarruf yapmayı, ne birikim yapmayı ne de yatırım yapmayı biliyoruz. Yarını düşünmeyerek çok gereksiz harcamalar yapıyor ve çocuklarımızın geleceğini gereksiz eşyalara harcıyoruz. Halbuki ufak tasarrufları biriktirerek büyük gelecekler inşa edebiliriz.

En basit örneği ile günlük bir sigara almak yerine 20 lirayı köşeye koymak size yılda 7300 TL kazandırır. Bugün kimse kimseye kolay kolay 7300 lira vermez.

Tasarruf edilen parayı biriktirmek yetmez. Bu parayı çalıştırmak gerekir. Tıpkı “Babil’in en zengin Adamı” kitabında da ifade edildiği üzere paralar bizim için çalışmaya hazır kölelerdir. Eğer paranızı çalıştırmayı öğrenemezseniz enflasyon denen canavara karşı kaybetmeye mahkum olursunuz.

Beni Twitter’da takip etmek için aşağıdaki resme tıklayınız.


Paranızı değerlendirebileceğiniz yatırım araçları nelerdir?

  • Mevduat Hesabı (Faiz olduğu için İslami hassasiyeti olanlar tercih etmeyebilir.)
  • Fon Getirisi (Bu fonlarında bazısı faiz ile işler fakat hisse veya BES gibi tercihler düşünülebilir.)
  • Gram Altın (İnternet üzerinden düşük komisyonlarla kolayca alıp satabilirsiniz.)
  • Emtia ve Değerli Madenler (Tıpkı altın gibi gümüş, platin vb. yatırım araçlarını tercih edebilirsiniz.)
  • Dolar veya diğer dövizler (Ülkemizin para birimi ne yazık ki uzun vadede hep değer kaybetmektedir. Gelişmiş ülkelerin veya Euro gibi Avrupa’nın para birimine yatırım yapabilirsiniz.)
  • Hisse Senedi (Burada da yatırım stratejinizi belirlemeniz gerekir. Temettü geliri mi yoksa değer kazanacak hisselere mi yatırım yapmak istersiniz? Agresif bir yatırımcı mısınız yoksa risk toleransınız düşük mü?)
  • Gayrimenkul Yatırımı (Arsa, ev veya işyeri alıp satarak, kiralayarak gelir elde edebilirsiniz.)
  • Tahvil, bono veya repo satın alabilirsiniz.
  • GYO hissesi alarak emlak yatırımı yapabilirsiniz. Normalde orta derece bir ev alabilmek için 300 bin TL’ye ihtiyaç duyarsınız fakat 100 lira ile bile bir GYO hissesi satın alarak emlak yatırımı yapabilirsiniz.
  • Bedava peynir yalnızca fare kapanında bulunur.” Bu nedenle Çiftlikbank veya benzeri yüksek getiri vaadi ile sizi dolandıracak sistemlerden uzak durmayı ihmal etmeyin. Az fakat düzenli gelir oluşturmanın yollarını arayın.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın.

Diğer yazılarımı takip edebilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın