Yabancı Dil Kursu Açmak İsteyenlere Fikir Önerileri

 Yabancı Dil Kursu Açmak İsteyenlere Fikir Önerileri

Genellikle İngilizce öğretmenlerinin dil kursu açmak gibi bir start-up fikirleri olur ve dil okulu açmak için sermaye arayışına girerler. Fakat başarılı bir dil okulu veya kursu açmak için aslında Türkçe bilmeniz ve gereken sermayeye sahip olmanız yeterlidir. Herhangi bir ikinci dili bilmenin faydası elbette olur ama böyle bir zorunluluk yoktur. 

İnsanlar iş, akademik veya gündelik hayatlarında mutlaka ikinci bir dile ihtiyaç duyarlar. Özellikle turistik yerlerde esnaflar bile dil öğrenmek isterler. Eğitim hayatında başarılı olmak için ve akabinde de iş hayatında daha fazla maaş almak isteyenlerinde dil öğrenme gayreti vardır. Başka bir ülkede yaşamak isteyenler, kendini geliştirmek isteyenler, iş yerinde pozisyonunu yükseltmek isteyenler diye liste uzar da gider.

Dil öğrenmek isteyen her bir aday dil kursu açmak isteyen girişimciler için bir müşteri adayıdır. Bu sebeple geniş bir müşteri kitlesine sahip olduğunuzu bilmenizde yarar var. Şunu da belirtmem gerekir ki bu sektör (dil okulunuzu/kursunuzu markalaştırma durumunda) yüksek kar sağlayacağınız bir girişimcilik örneği olacaktır. O zaman “Dil okulu açmak istiyorum.” dediğinizi duyar gibiyim. Peki nereden işe başlamalısınız?

1- Dil Kursu Bayiliğiyle mi yürüyeceksiniz yoksa kendi markanızı mı oluşturacaksınız?

Yukarıdaki soruya cevap vermeden bu işe girmeyin. Çünkü her iki seçeneğinde olumlu ve olumsuz pek çok tarafı var. Eğer bir dil kursuna franchising (bayilik) başvurusu yapacaksanız size neredeyse 2 kat sermaye gerekecektir. Eğer gerçekten isim yapmış firmalarla çalışmayı planlıyorsanız bu miktar artabilir. Olumlu yanı ise, dil okulunu açtığınız ilk günden itibaren birilerinin yapmış olduğu reklam ve tanıtımlar sayesinde daha ilk ders başlamadan iş yerinizi potansiyel müşterilere tanıtmış olacaksınız. Bunun yanı sıra bu firmaların kaynaklarını kullanabileceksiniz. Belki web tabanlı eğitim, uygulama tabanlı eğitim gibi farklı platformlarda da destek sağlarlar ve bu size ilerleyen dönemde çok fayda sağlayacaktır. Bazı firmaların şubeleri olmanız durumunda; reklam, yer seçimi, bölge koruması, pazarlama desteği, eğitim desteği, personel desteği gibi konularda da destek alabilirsiniz.

Kendi markanızı yaratma gibi bir fikirle yola çıkarsanız maliyetiniz biraz daha düşük olacaktır, kendi yolunuzu kendiniz çizersiniz. Sözleşme imzalamayacağınız için özellikle Milli Eğitim Bakanlığı gibi karar mercilerinin belirlediği kurallar çerçevesinde istediğinizi yapabilirsiniz. Klasik bir dil okulu yerine özgün bir marka olabilir ve ilerleyen dönemde kendi markanızı satışa sunabilir şube kuruluşları ile ekstradan gelir sağlayabilirsiniz.

2- Dil Kursunu nerede açacaksınız?

Özel okullar, eski tabirle dershaneler veya etüt merkezleri gibi işlek yerlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple dil kursunu açacağınız yer sizin başarınıza büyük katkı sağlayacaktır. Kimse köşede, tenhada, tekin olmayan bir mevkide bulunan kursa gitmez ve çocuğunu göndermez. Tabi iyi bir mevkide iş yeri kiralamanız durumunda ise size yüklü miktarda kira ödemeniz gerektiğini hatırlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerin en kalabalık ve işlek caddelerinde kira bedelleri ise tahmin ettiğiniz gibi çok yüksek meblalarda olacaktır. Bu sebeple planlamanızı iyi yapın ve lokasyon seçimini bütçenize göre ayarlayın.

3- Hedef Diller ve Kadro Tercihi

Günümüzde yaklaşık olarak 7.000’in üzerinde dilin aktif şekilde konuşulduğu tahmin ediliyor. Bunların bir kısmı ise yok olmak üzere. Bu sebeple hedef dil belirlerken dikkat etmeniz gereken hususlar var. İngilizce, Fransızca, Almanca gibi diller popüler ve tercih edilen diller arasında yerini alıyor. Fakat sizin diğer dil okullarından farklı olmak gibi, tercih edilme sebebi oluşturmak gibi bir gayeniz varsa popüleritesi revaçta olan bir dili de listeye eklemek sizin yararınıza olacaktır. Basit bir örnekle açıklamam gerekirse Mersin’de yaşadığım dönemde İngilizce özel ders vererek kendime ekstra gelir sağlıyordum. Mersin ilinin genel dil tercihi ise bu dil üzerineydi. Suriye’de yaşanan sıkıntılar ve göçmenlerin akın akın gelmesi ile beraber bütün sektörler Arapça bilen personellere ihtiyaç duydu. Galericiler, emlakçılar hatta berberler bile Arapça bilen personel arayışına girdi ya da Suriyeli personelleri işe alma yoluna gitti. Bu sebeple Arapça listenize eklenebilir.

Dikkatinizi çekebilir: “EVDE EK İŞLER YAPARAK PARA KAZANABİLİRSİNİZ.”

Çin dünyanın en büyük ekonomilerinden birisidir, bu sebeple ham madde ve kaynaklar çoğunlukla oradan gelir. Büyük şirketler Çin ile çalışır v.s Bu sebeple Çince’de düşünülecek dillerin başlarında olmak zorundadır. Bu diller için hazırlanacak liste Rusça, Japonca, Fransızca diye devam edebilir. Bölgenizin ve kursa kayıt yapacak kursiyerlerin profilini iyi bir şekilde inceleyerek bu listeyi daha detaylı hazırlayabilirsiniz.

Seçilecek dilleri öğretmen için mutlaka bir eğitmene ihtiyaç duyacaksınız. Makalenin başında da belirttiğim gibi eğer dil veya diller biliyorsanız bu size farklı yönlerden fayda sağlayacaktır. Herhangi bir dil bilmiyorsanız bile seçilecek dilleri öğretecek eğitmenlerle başarılı olacak bir kadro oluşturmanız gerekmektedir. Üniversitede okuyan bir öğrenciyi eğitmen olarak alırsanız uygun bir maaşla işe başlayacaktır. Asgari ücretle çalıştırma zorunluluğunuz var fakat part time çalışması durumda fiyat daha da düşer. Ortalama olarak 2.500-3.000 TL ile iş başı yapan eğitmenlerle işe başlayabilirsiniz. Fakat tecrübeli ve ismini duyurmuş kişilerle bu işe başlayacaksanız üst limiti o kişiler belirleyecektir. Minimum 4.000-10.000 TL arasında maaş alan kişileri tanıyorum. Üniversitede görev yapan Profesör, doçent veya okutmanlar bu konuda yardımcı olacaktır. Eğer kadronuzu iyi oluşturamazsanız ne yazık ki kısa bir süre kursiyer bulursunuz fakat müşterilerin yorumları sizin kursunuzun gelecek yıllarda tercih edilmeme nedeni olacaktır. Somut bir örnek ister misiniz? Sosyal medyada binlerce yardımlaşma grubu var ve yine bu grupların yüz binlerce üyesi var. Ankara Kızılay’da bir dil kursu tavsiyesi istiyorum diye bir post oluşturuldu diyelim ve altına oldu da bir kursiyerinizin olumsuz bir yorumu yazıldı. Bu şekilde binlerce potansiyel kursiyerleri kaçırmış olacaksınız. İnternet ortamında bulunan sözlükler, şikayet platformları, sosyal medya grupları sizin yüz binlerce lira harcayıp yapacağınız reklamı 10 dakikada yok etme potansiyeline sahiptir. Bu sebeple sizin yapmanız gereken işini iyi yapacak bir kadro oluşturmak ve reklam işini dil öğrenecek öğrencilere bırakmak olamalıdır. İlk etapta isim yapmış eğitmenleri seçmenizde yarar var çünkü rakipleriniz köklü olabilir. Siz yenisiniz, bu rakiplerle başa çıkmak için tecrübeli öğretmenlerin isimlerini kullanmak yarar sağlar. Tıpkı özel hastanelerin yaptığı gibi; “Dahiliye bölümünde Ahmet K. hasta kabulüne başlamıştır.”

4- Seviye Belirleme ve Yabancı Dil Kursu Sermayesi Hesaplama

Dil okulunuzu okul öncesinden başlayarak yaş sınırı olmayacak şekilde belirleyebilirisiniz. Örneğin 65 yaşındaki bir kursiyer hayat boyu öğrenme modeli gereğince kendini geliştirmek isteyebilir ve dil kursunuza İngilizce öğrenmek için kayıt olabilir. Anasınıfı düzeyinden başlayıp 65 yaşlara kadar çıkabilmek mümkündür fakat çok büyük bir sermaye, çok geniş kapsamlı dizayn edilmiş bir dil okulu binası, her alanda ve bölümde eğitim verme yeteneğine sahip bir kadro gerekmektedir. İngilizce hocası her seviyede İngilizce öğretir gibi bir yanılgıya düşmemenizi umut ediyorum. Çünkü KPSS sınavında İngilizce öğretmenleri için ÖABT sınavı mevcut, fakat ingilizce bilen herkes bu sınav için gereken eğitimi veremez. Bu sebeple seviye belirleme ile maliyet/sermaye hesaplamayı aynı başlık altına almaya karar verdim. Bir sürü yabancı dil sınavı mevcut. Liselere giriş sınavında bile İngilizce sorular çıkıyor; bu sebeple tercihlerinizi iyi yapmanız gerekmektedir.

Seviyeler belirlendikten sonra bu seviyelere uygun öğretmenlerin seçimini yaparken micro-teaching (örnek ders anlatımı) uygulanmalıdır. Tanıdığınız tecrübeli öğretmenlerden bu konuda yardım alabilirsiniz. Örnek bir ders anlatımı bir öğretmenin kalitesini tam anlamıyla göstermez fakat seçimlerinizde kolaylık sağlar. Süreç içerisindeki kursiyelerden alınacak dönütler sizin kadronuzda revizyon ihtiyacı olup olmadığını da gösterecektir.

Türkiye’de Franchising veren firmalar eğer isimlerini kanıtlamış ve çok başarılı olmuş bir marka ise giriş bedeline ekstra olarak aylık veya yıllık sürekli ödemeler talep edebilir. Wall Street English isimli dil okulu Royalty (isim hakkı) bedeli olarak aylık cironun %7’sini ödemenizi talep eder.Buna ekstradan pazarlama katkı bedeli olarak yine %7’lik bir ödeme daha gereklidir.

Franchising olarak başvuru yapılacak firmanın başarısına göre değişiklik göstermekle beraber ortalama 20.000$-60.000$ aralığında değişebilir. En net miktarı öğrenmek için firmaya mail atmanız veya pazarlama bölümleri ile yapacağınız telefon görüşmeleri yapabilirsiniz.

Yabancı dil okulu açarken kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız 80.000 Türk lirası ile ortalama seviyede bir okulun kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak yıllık bir bütçe hazırlamanız gerekir. Kira, personel masrafları, kaynak-yayın ücretleri ve kursun diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ekstra masraflar çıkacaktır. Bunları da hesaba katarsak yıllık bazda en az 100.000 liralık bir ekstra bütçeye daha ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın