Türkiye’de Olmayan Girişimler

 Türkiye’de Olmayan Girişimler

Türkiye’de olmayan girişimler isimli yazı dizimize bir yenisini daha eklemeye karar verdik. Herkesin farklı bir girişimcilik fikri veya projesi var fakat çoğunluğun düşündüğü işlerin daha önce zaten yapıldığını öğrenmesi pek uzun sürmüyor. 

TÜRKİYE’DE OLMAYAN GİRİŞİMLER

Türkiye’de olmayan girişimler için uzun zamandır içerik hazırlamadığımızı fark ettik ve uzun soluklu yazı dizimize bir yenisini daha ekleme kararı aldık. Unutulmaması gereken husus ise bu girişimlerin Türkiye’de olmamasından ziyade bulunduğunuz bölgede, ilde, semtte veya muhitte olmaması da aslında bu girişimin sizi sıra dışı bir kulvara taşıyacak olmasıdır. Çünkü Türkiye’de yaşayan bir çok girişimci yabancı dil biliyor ve çok sık yurt dışına çıkıyor. Bu sayede ülkemizde olmayan girişimler bir şekilde güncellenerek ülkemize giriş yapmış oluyorlar.

TÜRKİYE’DE OLMAYAN İŞ FİKİRLERİ

Önceden bahsedilen “Türkiye’de olmayan iş fikirleri” listemizi sizler için tekrar sıralamakta yarar görüyorum. Umarım siz harekete geçmeden önce bu fikirler hayata geçmemiştir ya da en azından sektörde sizi de ayakta tutabilir.

Türkiye’de olmayan iş fikirleri listesi:

Listemizin ilk sırasında “Türkiye’de olmayan iş fikirleri – 1” isimli yazı dizisinin ilki var.

İkinci sırayı ise “Türkiye’de Olmayan Girişimler” isimli içeriğimiz var.

Eğer bu sıra dışı fikirler benim aklıma yatmadı diyorsanız “İŞ FİKİRLERİ” bölümüne geçerek daha ayrıntılı bir listeye ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki hiç bir iş fikri bana uygun değil diyorsanız bugünün yeni konusuna gelebiliriz. Türkiye’de olmayan girişimler için basit düşünmekte yarar görüyorum. Sıra dışı bir girişim için bir şeyi icat etmenize gerek yok çünkü siz mucit değil girişimcisiniz. Teknolojik bir alet geliştirecek makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ile alakalı diplomanız veya tecrübeniz de olmayabilir fakat yine de bunların hiç birisi sizleri girişimcilik serüveninden alıkoyamaz.

Peki girişimci olmak için neye ihtiyacımız olacak?

1- Sıra dışı bir fikir

2- Bu fikri hayata geçirecek sermaye veya imkan.

Yukarıda saydığım iki maddenin dışında da bilmeniz gerekenleri “Başarılı Bir Girişimci Olmanın Püf Noktaları” isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

TÜRKİYE’DE YAPILMAMIŞ İŞ FİKİRLERİ

Türkiye’de yoğurt sektöründe çok fazla firma mevcut ve sizin bunların yerini almanız çok zor. Elbette imkansız değil fakat bu dev firmaların yerini almak için uzun bir yol, üstün gayret ve sizi onlardan ayıracak nedenlere ihtiyacınız olacak. X firması bu sektörde adını altın harflerle yazdırmışken insanlar neden X isimli firma yerine sizden yoğurt alsın? Bu sorunun cevabını verdiğiniz anda sizler başarılı bir girişimci olmanın ilk adımını atmış olacaksınız.

Aynı şekilde ülkemizde meyve satışını hal üzerinden komisyoncular yapmaktadır ve her yerde meyve satışı gerçekleştiren manavlar da mevcut. Meyveli yoğurt diye bir çeşit de marketlerdeki yerini zaten aldı dediğinizi duyar gibiyim. Peki ya doğal yoğurdun üzerinde meyve parçacıkları satan sıra dışı bir konsept sahibi bir firma gördünüz mü? Bende görmedim fakat Letonya’da bu işi yapan çok güzel iş yerleri olduğunu biliyorum.

Süt temin edeceğiniz tedarikçiyi bulun ve bunu yoğurda çevirecek bir üretim yeri oluşturun. Büyük bir yoğurt kazanı işinizi görecektir. Arka tarafta yoğurdunuzu üretirken iş yerinizin ön tarafına yoğurdu bardakla, tabakla veya buna benzer şeylerle servis edecek bir tasarım oluşturun. Bu yoğurdun üzerine müşterilerinizin para karşılığı istediği meyvelerin parçacıklarından satın alabilsin. Bunu otomasyon gibi makineleşmiş bir sistemle uygulayabilirseniz daha farklı bir hizmet sunmuş olursunuz ve personel masrafını bile sıfıra indirebilirsiniz. Müşteri iş yerinize girer 1’er TL atarak bir bardağa önce yoğurdu alır, daha sonra diğer makinelerin de önünde yürüyerek sevdiği meyve parçacıklarını yine 1’er TL ile yoğurdun üzerine alır ve lezzetle yer. Bu iş alanını ilerleyen zamanlarda kendi firma adınız ile franchising hizmeti altında satışa bile çıkarabilirsiniz. Umarım başarılı olursunuz.

 

Yapılan Yorumlar
  • Türkiye'de olmayan girişimler dedi ki:

    Türkiye’de olmayan girişimler isimli yazınızı çok beğendim ve iş fikriniz de mantıklı geldi. Yoğurt yapma işini tam anlamıyla çözemedim yalnızca. Dediklerinizi yaparsak her müşteri ortalama 6-7 TL bırakabilir ve sürümden büyük kâr elde etmiş oluruz gibime geliyor.

Bir Yorum Yapın