Türkiye’de Olmayan Girişimler

 Türkiye’de Olmayan Girişimler

Türkiye’de olmayan girişimler isimli yazı dizimize bir yenisini daha eklemeye karar verdik. Herkesin farklı bir girişimcilik fikri veya projesi var fakat çoğunluğun düşündüğü işlerin daha önce zaten yapıldığını öğrenmesi pek uzun sürmüyor. 

TÜRKİYE’DE OLMAYAN GİRİŞİMLER

Author: ADMİN

Türkiye’de olmayan girişimler için uzun zamandır içerik hazırlamadığımızı fark ettik ve uzun soluklu yazı dizimize bir yenisini daha ekleme kararı aldık. Unutulmaması gereken husus ise bu girişimlerin Türkiye’de olmamasından ziyade bulunduğunuz bölgede, ilde, semtte veya muhitte olmaması da aslında bu girişimin sizi sıra dışı bir kulvara taşıyacak olmasıdır. Çünkü Türkiye’de yaşayan bir çok girişimci yabancı dil biliyor ve çok sık yurt dışına çıkıyor. Bu sayede ülkemizde olmayan girişimler bir şekilde güncellenerek ülkemize giriş yapmış oluyorlar.

TÜRKİYE’DE OLMAYAN İŞ FİKİRLERİ

Önceden bahsedilen “Türkiye’de olmayan iş fikirleri” listemizi sizler için tekrar sıralamakta yarar görüyorum. Umarım siz harekete geçmeden önce bu fikirler hayata geçmemiştir ya da en azından sektörde sizi de ayakta tutabilir.

Türkiye’de olmayan iş fikirleri listesi:

Listemizin ilk sırasında “Türkiye’de olmayan iş fikirleri – 1” isimli yazı dizisinin ilki var.

İkinci sırayı ise “Türkiye’de Olmayan Girişimler” isimli içeriğimiz var.

Eğer bu sıra dışı fikirler benim aklıma yatmadı diyorsanız “İŞ FİKİRLERİ” bölümüne geçerek daha ayrıntılı bir listeye ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki hiç bir iş fikri bana uygun değil diyorsanız bugünün yeni konusuna gelebiliriz. Türkiye’de olmayan girişimler için basit düşünmekte yarar görüyorum. Sıra dışı bir girişim için bir şeyi icat etmenize gerek yok çünkü siz mucit değil girişimcisiniz. Teknolojik bir alet geliştirecek makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ile alakalı diplomanız veya tecrübeniz de olmayabilir fakat yine de bunların hiç birisi sizleri girişimcilik serüveninden alıkoyamaz.

Peki girişimci olmak için neye ihtiyacımız olacak?

1- Sıra dışı bir fikir

2- Bu fikri hayata geçirecek sermaye veya imkan.

Yukarıda saydığım iki maddenin dışında da bilmeniz gerekenleri “Başarılı Bir Girişimci Olmanın Püf Noktaları” isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

TÜRKİYE’DE YAPILMAMIŞ İŞ FİKİRLERİ

Türkiye’de yoğurt sektöründe çok fazla firma mevcut ve sizin bunların yerini almanız çok zor. Elbette imkansız değil fakat bu dev firmaların yerini almak için uzun bir yol, üstün gayret ve sizi onlardan ayıracak nedenlere ihtiyacınız olacak. X firması bu sektörde adını altın harflerle yazdırmışken insanlar neden X isimli firma yerine sizden yoğurt alsın? Bu sorunun cevabını verdiğiniz anda sizler başarılı bir girişimci olmanın ilk adımını atmış olacaksınız.

Aynı şekilde ülkemizde meyve satışını hal üzerinden komisyoncular yapmaktadır ve her yerde meyve satışı gerçekleştiren manavlar da mevcut. Meyveli yoğurt diye bir çeşit de marketlerdeki yerini zaten aldı dediğinizi duyar gibiyim. Peki ya doğal yoğurdun üzerinde meyve parçacıkları satan sıra dışı bir konsept sahibi bir firma gördünüz mü? Bende görmedim fakat Letonya’da bu işi yapan çok güzel iş yerleri olduğunu biliyorum.

Süt temin edeceğiniz tedarikçiyi bulun ve bunu yoğurda çevirecek bir üretim yeri oluşturun. Büyük bir yoğurt kazanı işinizi görecektir. Arka tarafta yoğurdunuzu üretirken iş yerinizin ön tarafına yoğurdu bardakla, tabakla veya buna benzer şeylerle servis edecek bir tasarım oluşturun. Bu yoğurdun üzerine müşterilerinizin para karşılığı istediği meyvelerin parçacıklarından satın alabilsin. Bunu otomasyon gibi makineleşmiş bir sistemle uygulayabilirseniz daha farklı bir hizmet sunmuş olursunuz ve personel masrafını bile sıfıra indirebilirsiniz. Müşteri iş yerinize girer 1’er TL atarak bir bardağa önce yoğurdu alır, daha sonra diğer makinelerin de önünde yürüyerek sevdiği meyve parçacıklarını yine 1’er TL ile yoğurdun üzerine alır ve lezzetle yer. Bu iş alanını ilerleyen zamanlarda kendi firma adınız ile franchising hizmeti altında satışa bile çıkarabilirsiniz. Umarım başarılı olursunuz.

YAPILMAMIŞ PROJE FİKİRLERİ

Google’da yapılan araştırmaların ardından herkes Türkiye’de yapılmayan, hayata geçirilmeyen iş  kaldı mı diye soruyor. Yapılmamış proje fikirleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse sizin bulunduğunuz ilçede o iş koluna veya o mesleğe ait hiç bir işyeri, dükkan veya kişi bulunmayabilir. Bu durumda siz gidilmesi gereken, para harcanması gereken tek kişi olursunuz. Bizim içeriğimizdeki asıl amaç ise tam olarak bu.

TÜRKİYE’DE OLMAYAN İŞ FİKİRLERİ NELER?

Türkiye’de olmayan iş fikirleri listesini sizler için güncelleme kararı aldık. Çünkü bir çok mesaj ve yorum ile bu konuya daha detaylı değinmemiz istendi. Kar marjı yüksek olan, fazla sermayeye ihtiyaç duymayacağınız veya sermayesiz iş fikirleri gibi bir çok iş fikrini aşağıda listeledik. İlginizi çekenleri inceleyebilirsiniz.

KARLI İŞ FİKİRLERİ

Karlı iş fikirleri listemizi  güncelledikten hemen sonra ülkeler bazında yaptığımız araştırmayı siz değerli takipçilerimizin beğenisine sunmak istiyoruz. Türkiye’de olmayan iş fikirleri veya en azından yaşadığınız şehirde, ilçede veya bölgede olmayan iş fikirlerini listelemeye geçebiliriz.

DÜNYANIN EN İLGİNÇ 100 İŞİ

Web tabanlı yaptığımız araştırmalar neticesinde dünyanın en ilginç 100 işi listesi

Video oyunu tasarımcısı
Kayak hocası
Bekçi
Pasta dekoratörü
Çiçekçi
Düğün danışmanı
Özel Ürünler Yetiştiren Çiftçi
Caterer
Stilist
Kapıcı
Tur rehberi
Hayvan bakıcısı
Park görevlisi
Rezervasyon şirketi
Düğün planlayıcı
Bahçıvan
Personel fotoğrafçısı
Etkinlik Planlayıcı
Moda tasarımcısı

Sürüş eğitmeni
Küratör
Yetenek koordinatörü
3D animatör
Grafik tasarımcı
Tadilatçı
Öğretmen
Çevirmen
Dans eğitmeni
Kişisel antrenör
Kişisel alışveriş
Estetisyen
Modeli
Seyahat yazarı
Videograf
Fen Bilgisi Öğretmeni
Masaj terapisti
Baş antrenör
Yoga eğitmeni
Terapist
Kayıtlı hemşire
Kalite güvence test cihazı
Gazeteci

Aktör
Radyo operatörü
Anaokulu öğretmeni
Gözetim araştırmacısı
Köşe yazarı
Yaban hayatı uzmanı
Kriptolojik dilbilimci
Spa yöneticisi
Müzisyen
Giyim mağazası yöneticisi
İç dekoratör
Stüdyo yöneticisi
Eğlence müdürü
İtfaiyeci
Tatil köyü yöneticisi
Patlayıcı madde imha uzmanı
Spor pazarlamacısı
Topluluk yöneticisi
Organizasyon müdürü
Yayıncı
Deniz biyoloğu
Sommelier
Hava trafik Kontrolörü
Beslenme uzmanı
Reklam metin yazarı
Dedektif
Medya alıcısı
Sosyal medya stratejisti
Sanatçı üzerinden ses
Ayurveda hekimi
Antik değerleme uzmanı
Dalgıç
Dijital pazarlamacı
Şehir plancısı
Yaban hayatı biyoloğu
2D sanatçı
Yönetici şef
Peyzaj mimarı
Adli bilim adamı
Özel şef
Avukat
Ekolojist
Web geliştiricisi
Havayolu pilotu
Tasarım mühendisi
İnşaat mühendisi
Epidemiyolog
Meteoroloji uzmanı
Sanallaştırma mühendisi
Ses mühendisi
Veteriner hekim
Robotik mühendisi
Havacılık mühendisi
Yazılım Mühendisi
Savaş pilotu
Mobil geliştirici
Yazılım mimarı
Cerrah

Yapılan Yorumlar
  • Türkiye'de olmayan girişimler dedi ki:

    Türkiye’de olmayan girişimler isimli yazınızı çok beğendim ve iş fikriniz de mantıklı geldi. Yoğurt yapma işini tam anlamıyla çözemedim yalnızca. Dediklerinizi yaparsak her müşteri ortalama 6-7 TL bırakabilir ve sürümden büyük kâr elde etmiş oluruz gibime geliyor.

  • Genç Girişimci dedi ki:

    Türkiye’de olmayan bir girişim kaldı mı? Para para ile kazanılıyor ne yazık ki

Bir Yorum Yapın