Paradan Para Kazanma Sanatı

 Paradan Para Kazanma Sanatı

Her insan zengin olmak, kısa yoldan köşeyi dönmek ve para kazanmak ister. Bunun aksini iddia eden insan sayısı oldukça düşüktür. Paradan para kazanma sanatı ise öngörü gerektiren fakat istikrarlı olduğunuz zaman başarıya ulaşabileceğiniz bir yatırım stratejisidir. 

PARADAN PARA KAZANMA SANATI

Paradan para kazanma sanatı

Paradan para kazanma sanatı her ferde erken yaşta öğretilmesi gereken bir finansal okuryazarlık terimidir. Mantığı sermayeyi çalıştırmaktan geçer ve bunun bir çok alternatif yolu mevcuttur. Eğer Babil’in En Zengin Adamı isimli kitabı okuduysanız şunu iyi bilirsiniz ki her bir liranız sizin için çalışmaya hazır birer askerdir. Bu askerlerin çalışması ile onlara katılacak yeni çocuklara sahip olacaksınız. Yani şu an sahip olduğunuz 100 bin TL sizin 100 bin adet çocuğunuz anlamına geldiğini düşünürsek 100 bin liranın size kazandıracağı ekstra 1.000 TL size bin yeni torun kazandıracaktır ve bu sistem katlanarak devam edecektir.

Ünlü bilim insanı Albert Einstein bu büyüleyici olay karşısında şu sözleri dile getirmiştir:

Bileşik faiz dünyanın sekizinci harikasıdır. Onu anlayan kazanır, anlamayan bedelini öder.

Einstein’ın bahsettiği bileşik faiz  her devre kazanılan faizin ana paraya ekleyerek değişen ana tutar üzerinden hesaplanır örneğin bir kimse bankaya 100 tl’yi %5 faizle bir yıllığına yatırırsa birinci yıl sonunda parası şu şekilde hesaplanır:

Sı=P (1+i)
Sı=100 (1+0,05)
Sı=105 tl

Basit bir örnekle Einstein’ın sözünün büyüsünü sizinle paylaşayım. 100 bin TL gibi bir birikiminiz olduğunu hayal edelim. Bu parayı %12 faiz ile 1 yıllık faiz dönemleri ile (faizden gelen gelirin ana paraya eklenmesi kaidesi ile) 30 yıllığına mevduat hesabına yatırılması neticesinde 30 yılın sonunda elde edeceğiniz toplam faiz geliri 2.895.992 TL toplam tutar ise 2.995.992 TL olacaktır. Yani 100 bin liralık 30 yıllık bir yatırım yaklaşık olarak 3 milyon TL’lik bir yatırıma denk gelecektir. Üstelik bu kazanca 30 yıl önce yatırım yaptığınız 100 bin lira ile ulaştınız. Vade uzun olsa da kazancı düşündüğünüz zaman kazanç oldukça karlıdır.

PARA KATLAMA TAKTİKLERİ

Einstein’ın bahsettiği bileşik faiz getirisini ben her kazanca uygulama taraftarıyım. Gelir yalnızca mevduat hesabından gelmese bile düşük riskli yatırım araçları ile bileşik getirinin gücüne inananlardanım. Para katlama taktikleri konusunda önceden söylediğim gibi bir çok yatırım aracı mevcut.

Para ile para kazanabileceğiniz bazı yatırım araçları:

1.Mevduat Geliri: Dünyada en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisi olan mevduat geliridir. Aylık, dönemlik veya yıllık olarak da alınabilen bu gelir tipi faizlerin yükselişi ile karlı bir yatırım aracı olarak kullanılabilmektedir. Enflasyonun olduğu ülkelerde parayı enflasyon karşısında koruyamaz ne yazık ki.

2.Sabit Getirili Fonlar: Bazı fonlar düşük risklerle size inanılmaz getiriler sağlayabilir. Bu fonların tercihini sizler yaparsınız. İster altın endeksli isterseniz de hisse senedi gibi farklı araçlara yatırabilirsiniz. Sabit getirili olan fonların riski az ve geliri az olur fakat tercih edeceğiniz fon yapısına göre kazancınız artacaktır.

Yatırım fonları ile ilgili daha detaylı bilgi alabileceğiniz “YATIRIM FONLARI İLE GELİR SAĞLAMAK ÇOK KOLAY” isimli yazımızı inceleyerek daha ayrıntılı bilgi alabilir ve finansal özgürlüğünüze bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

3.Döviz Alıp Satmak: Özellikle 2020 yılı gösterdi ki döviz alışverişi yapmak karlı bir kazanç sağlayabilmektedir. Özellikle dolar ve euro gibi para birimlerinin alım satımını yaparak kendinize ek gelir oluşturabilirsiniz. İlerleyen günlerde bu konuyla ilgili daha detaylı bir içerik üreterek döviz alıp satarak para kazanmanın detaylı açıklamasını yapacağız.

4. Altın ve Diğer Değerli Madenleri Alıp Satmak: Tıpkı döviz alıp satmak gibi altın gibi değerli madenlerin alımı ve satımı da 2020 yılında yatırımcılarına büyük kazanç sağladı. Örneğin 2019 aralık ayında 100 bin liralık altın alan bir kişi 2020 yılının sonlarına doğru %55,91’lik bir kazanç ile yaklaşık 156 bin liralık bir yatırıma sahip olmuştur. Altının aksine gümüş volatilitesi yüksek ve kar&zarar oranı altına oranla daha fazla olan bir yatırım aracıdır. Bazı bankaların yatırım hesapları aracılığı ile tıpkı gram altın gibi gram gümüş satın alabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

5. Temettü Geliri Oluşturun: Bazı kimseler borsayı kumar olarak görürler fakat aslında en büyük gelirlerin elde edildiği platform borsadır. Öncelikle borsada yatırım yapmadan evvel finansal okur-yazarlık kazanmanız ve borsanın işleyişini iyi bilmeniz gerekir. Planlamanızı, stratejinizi, hedeflerinizi belirledikten sonra borsaya girerek güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Her sene yüksek temettü verimliliği ile bazı kriterler neticesinde seçeceğiniz hisseler sonucunda yıllık/dönemlik temettü geliri elde edebilirsiniz.

PASİF YATIRIM

Pasif yatırım özellikle zengin insanların para kazanmalarının en önemli parçasını oluşturmaktadır. Pasif yatırım herhangi bir çaba harcamadan pasif gelir elde etme amacıyla yapılan yatırıma verilen addır. Örneğin bir ev satın alıp bu evi kiraya vermek pasif yatırıma verebileceğimiz güzel bir örnektir. Eğer sabah kalkıp işe gidiyor ve ay başında maaş alıyorsanız bu sizin aktif gelir hanenize yazılan gelir türüdür.

Bir öğretmenin, doktorun, askerin, polisin veya hemşirenin her ay aldıkları maaşlarına ek olarak oluşturabilecekleri pasif gelirler onların ilerleyen günlerdeki yaşam kalitesini belirleyecektir. 6.000 liralık bir aktif gelire ek olarak yapılacak pasif yatırımlar size uzun vadede güzel bir gelecek inşası sağlayacaktır. Pasif yatırım stratejisine geçmeden evvel “EN ETKİLİ 6 PASİF YATIRIM STRATEJİSİ” isimli içeriğimize bakmanız ek gelir oluşturmanıza öncülük edecektir.

PASİF YATIRIM STRATEJİSİ

Pasif yatırım stratejisine sahip olan yatırımcılar zor günlerin hesabını erkenden yapmak zorundadır. Ülkemizde ne yazık ki emeklilik maaşları oldukça düşüktür. Şu an görev yaptığınız maaşa oranla düşük miktarda alacağınız para sizin kiranızı, ev masraflarınızı veya çocuklarınızın okul masraflarını karşılamaya yetmeyecektir. Bu nedenle sağlam bir strateji ile oluşturacağınız gelir tipi sizi kötü günlere hazırlayacaktır.

Kendi pasif yatırımınızı oluşturmak için

Pasif yatırım stratejinizi belirlemek sizin bütçenize, yeteneklerinize ve hedeflerinize göre değişkenlik gösterebilir ama amacı aynıdır. Aktif gelirinize ek olarak çaba sarf etmeden hanenize yazacağınız gelir çeşidini belirlemek için seçebileceğiniz alternatif yollara gelin hep beraber bakalım. Ayrıca “PARA İLE PARA KAZANMANIN ALTERNATİF YOLLARI” isimli içeriğimize göz atarak ek gelir oluşturmanın alternatif yollarına göz atabilirsiniz.

 

 • Kitap Yazmak (Fikri Mülkiyet olarak da bilinir)
 • e-kitap yazmak
 • Cep Telefonları için Apps (Uygulama) oluşturmak
 • Video Çekmek
 • Fotoğraf Çekmek
 • Blog Sitesi Kurmak
 • Youtube videosu çekmek
 • Google Gelirleri
 • Dropshipping (e-ticaret)

 

Yapılan Yorumlar
 • Paradan Para Kazan dedi ki:

  Paradan para kazanmak gerçekten büyük bir meziyet, bunun farkına ne kadar erken varırsanız o kadar karlı çıkarsınız.

 • Enflosyonist dedi ki:

  Paradan para kazanmanın en basit yolu al sat. Başka türlü zor enflasyona yenik düşer paranız

Bir Yorum Yapın