Para Kazanmanın En Kolay 3 Yolu Nedir?

 Para Kazanmanın En Kolay 3 Yolu Nedir?

Herkesin aklında aynı soru fakat kesin bir cevap hala bulunabilmiş değil. Para kazanmak günümüzde daha zor bir hal alıyor. Para kazanılsa bile enflasyon denen canavar nedeni ile alım gücü gün geçtikçe zayıflıyor ve kazanılan paranın da bir hayrı kalmıyor diyebiliriz. Bu nedenle sizlere para kazanmanın en kolay 3 yolu isimli bir içerik oluşturmak istedim. 

“Eğer uyurken para kazanmanın bir yolunu bulamazsanız, ömür boyu çalışmak zorunda kalırsınız.” Warren Buffet

Bugün bahsedeceğim konu yukarıda da okuduğunuz gibi ABD’li ünlü borsa yatırımcısı ve milyar dolarlık servetiyle bizlere ilham veren Warren Buffet’ın sözünden ortaya çıktı. Omaha kahini olarak da bilinen Buffet daha küçük yaşlardayken Coca-Cola satarak ilk gelirini elde etti. Para kazanmanın tadını alan küçük Buffet daha sonra 13 yaşında ilk hisse senedini aldı. İşin püf noktasını çözen Buffet kendine pasif gelir oluşturarak aslında uyurken para kazanmanın yöntemini bulmuştu.

PARA KAZANMANIN EN KOLAY 3 YOLU

Yine yukarıdaki sözden yola çıkarak şunu eklemekte yarar görüyorum. Bir insanın günde 24 saati var ve bu 24 saatin çalışarak değerlendirilebilecek kısmı da ne yazık ki kısıtlı. Bu da demek oluyor ki bizim günlük çalışma saatimizi arttırmaktan ziyade katma değer üreten bir şekilde para kazanmanın yolunu bulmaktan başka çaremiz yok. Yani bu bazen bir kitap, bazen bir sistem, bazen geliştireceğiniz bir uygulama, bazen de bir website veya youtube kanalı olabilir. Daha fazla paraya sahip olmanın iki yöntemi var. Birincisi gelirler sabitken giderleri kısmaktan geçiyor. Zaten çoğumuz maaşımızla veya gelirlerimizle kıt kanaat geçinirken bununda tıpkı çalışmak gibi sonu var. Yani kira, temel ihtiyaçlar vs derken zaten gelirlerimizin büyük kısmını harcamak zorunda kalıyoruz. İşte o zaman yapmamız gereken ise gelirlerimizi arttırmaktan geçiyor. Bugünkü konumuz ise tam olarak bu. Yani sizlere kuracağınız bir sistem ile alternatif gelir elde etmenizden, yani Buffet’ın deyimiyle uyurken para kazanmanın yol ve yöntemlerinden bahsedeceğim.

PASİF GELİR OLUŞTURUN

Pasif gelir oluşturmak adından da anlaşılacağı üzere aktif gelirin aksine (fiilen çalışarak elde edilen gelir) bir çaba sarf etmeden elde edilen kazanca verilen addır. 2 yıl önce bununla ilgili bir içerik oluşturmuştum. Daha detaylı inceleme yapmak isterseniz “EN ETKİLİ 6 PASİF YATIRIM STRATEJİSİ” isimli yazımıza giderek bu sisteme daha geniş bir perspektiften bakabilirsiniz.

Türkiye gibi enflasyonist ülkelerde paranın alım gücü ne yazık ki günden güne eriyor. Bu nedenle ne kadar maaşımız veya gelirimiz olduğundan ziyade ne kadar pasif gelire sahip olduğumuz ve bu miktarı sürekli arttırmanın yollarını aramamız gerekiyor. Şimdi Türkiye’de en çok tercih edilen ve içeriğimizin başlığını da oluşturan para kazanmanın, özellikle de pasif gelir yoluyla para kazanmanın 3 yolundan bahsetmeye.

İlk olarak şunu unutmamanızda yarar var tasarruflarınızı birikime, birikimlerinizi de yatırıma çevirmeden bu işi başaramazsınız. Bu nedenle Türkiye’de en çok tercih edilen 3 pasif gelir yöntemi sırasıyla emlak, mevduat ve temettü yatırımından geçmektedir. Emlak yatırımını hepiniz biliyorsunuz. Ev veya işyeri satın alıp kiraya vererek hem gayrimenkullerin fiyat artışından hem de aylık veya yıllık olarak alınan kiralardan gelir elde edebiliyorsunuz.

İkinci olarak mevduat en çok tercih edilen ikinci pasif yatırım olarak söylenebilir. Burada da aynı şekilde belirli tutarda paranızı bankaya yatırıp çalıştırıyorsunuz. Banka sizin paranızı satıp elde ettiği gelirden size kar payı ödemesi yapıyor. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise bileşik getirinin gücüne inanmak. Eğer ay veya dönem sonunda elde ettiğiniz getiriyi çekip harcarsanız pek makul bir getiri elde edemezsiniz. Ancak orta veya uzun vadede güzel bir para miktarına ulaşmak istiyorsanız mutlaka bileşik getirinin gücünden faydalanmalı ve aylık/dönemlik getirileri de ana paraya ekleyerek daha fazla kazanç elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

Üçüncü ve en son yöntem ise temettü geliri ile pasif gelir oluşturmaktan geçiyor. Ülkemizde son günlerde daha popüler bir hal alan temettü emekliliği kavramını daha önce “TEMETTÜ EMEKLİLİĞİ NEDİR?” isimli içeriğimizde anlatmıştık. Daha detaylı bir inceleme isteyenler bu başlıktan kapsamlı bilgilere ulaşabilirler. Kısaca bahsetmek gerekirse Türkiye’nin kurumsal ve köklü şirketlerine borsa sayesinde ortak olup onların yıllık veya dönemlik kar payı ödemelerine ortak olabilir bu sayede temettü geliri oluşturmak için ilk adımı atmış olabilirsiniz.. Tıpkı emlak yatırımında olduğu gibi hem şirketlerin hisse senetlerinin fiyat artışından kazanç sağlayabilir hem de ödenen temettüler ile kendinize bir pasif gelir yaratmış olursunuz. Sizlerde tercih ettiğiniz gelir yöntemlerini yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Hepinize bol kazançlar dilerim.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın