Para Kazanmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Herkes kısa bir sürede zengin olmak ister. Peki bunun için neler yapmalıyız? Para kazanma yollarını nasıl öğreniriz? Sizler için derlediğimiz para kazanma yöntemlerini uygulayarak ek gelir sağlayabilirsiniz.
 Para Kazanmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Enflasyonun altında ezilen memurlar, işçiler ve esnaflar daha fazla para kazanmak için bir yol arıyor. Peki günümüzde daha fazla para kazanmak için hangi yöntemleri uygulayabiliriz?

1- Daha fazla paraya sahip olmanın ilk yolu daha fazla yatırım

Spend less than you earn! İngilizlerin finansal yatırım kurallarından birisi olan cümlenin Türkçe karşılığı şudur: “Kazandığından daha azını harca!” Daha önceki makalelerimizde söylediğimiz Warren Buffett örneği üzerinden gitmek gerekirse ilk önce birikimlerinizi bir kenara ayırıp ondan sonra harcama yapmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Eğer aylık geliriniz 100.000 TL olsa bile harcamalarınızda o denli artacak ve eğer birikim yapmayı bilmiyorsanız yine sıkıntı yaşayacaksınız.

Peki birikim yapmak yeterli mi? TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) raporlarına göre enflasyon %16.50 olarak açıklandı. Bu ne demek ilk önce onu bilmek gerekiyor. 2018 yılı ocak ayında 100.000 TL’yi vadesiz hesabınıza yatırdığınızı farz edelim. Ağustos 2019 itibari ile 100.000 TL’nizin %16’sını kaybettiniz. Aslında ana paranızda bir değişiklik yok yine aynı paraya sahipsiniz fakat 16.500 TL’lik bir değer kaybı yaşadığınız anlamına geliyor.

2018 Ocak ayında çeyrek altın 268 liradan alınabiliyordu ve siz o gün bankada bulunan 100.000 TL ile yaklaşık olarak 373 adet çeyrek altın alabiliyordunuz. Bugün ise satın aldığınız 373 adet çeyrek altını 167.850 TL’ye satabiliyordunuz. 67.850 lira kazanmak istiyorsanız altın/döviz/arsa/ev/kripto para gibi yatırım araçlarına uzun vadeli yatırım yapabilirsiniz.

2- Ekstradan para kazanmanın yollarını arayın

Aylık 3.000 TL’lik bir gelir ile ilk maddeyi uygularsanız geçim sıkıntısı yaşarsınız. O zaman kendinize ekstra gelir getirecek yol ve yöntemleri bulmanız gerekiyor. Kendinizi tanıyarak, ilgi ve yeteneklerinizi keşfederek kendinize ek gelir kapısı sağlayabilirsiniz. Bir enstruman çalıyorsanız öğrenci bulup kurs verebilirsiniz, dil biliyorsanız yine aynı şekilde bunun için kurs açabilirsiniz. Part-time bir işte çalışabilir, boş vakitlerinizde bir taksi durağı ile anlaşıp ekstra işe çıkabilirsiniz.

Ek işlerle para kazanma yöntemlerini incelemek için: EK İŞLERLE HIZLI PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

3- Pasif gelirler oluşturun

Aktif gelir sizin işe gitmenizle kazandığınız para anlamına gelmektedir. Eğer yoğun bir iş temposuna sahipseniz ve ikinci madde de bahsettiğimiz ek işleri yapacak  zamana sahip değilseniz kendinize pasif gelir oluşturmanız gerekir. Birinci madde de bahsettiğimiz gibi 150.000 bin TL’lik bir birikime sahipseniz bir işletmeye kar payı ortağı olabilir hanenize ekstra gelir sağlayabilirsiniz. Veyahut bir ev alarak hem paranızı enflasyon karşısında ezdirmemiş olur hemde gelir kaynağınızı arttırmış olursunuz.

Pasif Gelir Oluşturmak için: EN ETKİLİ 6 PASİF YATIRIM STRATEJİSİ

4- İnternet üzerinden ek gelir kapısı açın

Yaratıcı bir yeteneğiniz var mı? Çok güzel kıyafetler mi dikiyorsunuz? Yoksa eskiden kalma antika eşyalara mı sahipsiniz? Online ürün veya hizmet satışı yapan bir çok platform var. Bunlardan birisine bir üyelik açın ve para kazanmaya başlayın. Bunun yanı sıra anket doldurarak para kazanabilirsiniz,

5- Sahip olduğunuz şeylerden para kazanmayı bilin

Bir eviniz ve bir arabanız var yoğun bir işe sahipsiniz ve aylık ise 3.000 TL geliriniz olduğunu farz edelim. Peki bu geliri nasıl ikiye katlarız? Araba sizin için elzem değil ise boş günlerinde arabanızı tanıdığınız bir rent a car firmasında kiraya bırakabilirsiniz. Aylık en az bin TL araba kiralamaktan para kazanır, en az aylık 500 TL lirası da araba kullanmadığınız için yakıt tasarrufu yaparsanız 2.500 TL’lik bir ek gelir oluşturdunuz bile. Şimdi gelelim evinize. 1-2 odanızı güvenebileceğiniz bir öğrenciye, memura aylık 500 liradan kiraya verebilirsiniz. Bunun gibi sahip olduğunuz bir  çok şey aslında sizler için birer gelir kaynağı olabilir. Aylık 3.000 TL olan gelirinizi önümüzdeki ay 6.000 TL olarak almaya hazır mısınız?

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın