Para İle Para Kazanmanın Alternatif Yolları

 Para İle Para Kazanmanın Alternatif Yolları

Her insan gelirini arttırmanın farklı yollarını ve yöntemlerini arar. Bunun için ilk öncelik her zaman tasarruf etmek olmalıdır. Tasarrufu ise birikim takip etmektedir. Tasarruf yapan bir kişi birikim yapar fakat bu birikimi nasıl değerlendireceğini bilemez. Peki yıllardır çalışarak, alın  teri dökerek köşeye atabildiğiniz birikimi nasıl değerlendirebilirsiniz?

PARA İLE PARA KAZANMAK

Para ile para kazanmak her insanın hayallerini süsler. Öncelikli hedef hatırı sayılır bir birikimi bir araya getirmekten geçer. Öncelikle aylarca belki yıllarca çalışırsınız. Masraflar, faturalar, kiralar ödenir ve mutfak masrafından artan 50 TL köşeye atılır. Sonra bu köşeye atılan küçük meblağlar damlaya damlaya göl olur. 20 bin lira olur, 50 bin lira olur veya 250 bin lira olur. Miktarlar değişse bile birikim birikimdir. Peki bu birikimi nasıl değerlendirebilirsiniz? Para ile nasıl para kazanılır? Bu konuyla ilgili yazılan “PARADAN PARA KAZANMA SANATI” isimli içeriğimizde de anlattığımız gibi Einstein’ın metodu ile bunu başarabilirsiniz.

 

PARA İLE NASIL PARA KAZANILIR?

Para ile nasıl para kazanılır sorusu herkesin aklını sorgulayan birikimlerini katlayarak arttırmak isteyen herkesin asıl hedefi olmuştur. Bankada boş boş duran 100.000 TL’den bahsedelim. Eğer sizler bu parayı çok zor şartlarda kazandıysanız (ki ülkemizde bu parayı kolay kazanan kişi sayısı çok az) mutlaka risksiz bir şekilde değerlendirerek bu parayı arttırmak isteyeceksiniz.

En kötü ihtimal ile düşük riskli yolları seçeceksiniz. Şunu unutmamanız gerekir ki para ile para kazanırken risk ne kadar artarsa kazandığınız para miktarı da bir o kadar artacaktır. Doğru duydunuz riski sevenlerin iştahını kabarttı değil mi? Fakat şunu da söylemeden geçemeyeceğim risk arttıkça paranızı kaybetme ihtimaliniz de bir o kadar artar.

PARA İLE PARA KAZANMANIN ALTERNATİF YOLLARI

Para ile para kazanmanın alternatif yollarını sıralamadan evvel risk konusunu derinlemesine irdelemek istiyorum. Çünkü insanlarımız ne yazık ki haberlerde okuduğu, sosyal medyada okuduğu küçük bir haber ile büyük kararlar alıp hüsrana uğrayabiliyor. Örneğin Bitcoin çok yükseldi ve 12.000 $ seviyesini aştı haberi küçük yatırımcıların yani bizlerin iştahını kabartıyor ve hemen bu alanda yatırım yapmaya yöneliyoruz. Unuttuğumuz nokta ise kripto paralar riskli grupta yer alır ve bir anda yükseldiği gibi bir anda düşebilir.

Aşağıda sıralanan yatırım yöntemleri risksiz (veya az riskli) yatırım araçlarından başlayarak risk oranı yüksek olanlara doğru ilerlemektedir.

Hızlı Para Kazanmanın Farklı Yolları

1- Mevduat Hesabı: Bilinen diğer adı ile bankada bulunan 100.000 liranızı değerlendirmek için bu parayı mevduat hesabına koyup faizini almaktır. Günümüzde faiz oranları oldukça düşük bir seviyeye indiği için (%5-7 aralığı ve bankadan bankaya değişir) 100.000 liralık bir mevduat getirisi yaklaşık olarak 500-700 TL gibi bir getiri sağlar. Riski oranı sıfıra yakındır. (risk her zaman vardır fakat düşüktür, eksi faiz gibi)

2-Kar Payı ile Para Kazanmak: Yukarıda bahsettiğimiz gibi mevduat hesabının farklı bir şekline ise kar payı denilmektedir. Dini boyutu bizi aşsa da kar payı bankanın paranızı işleyerek para kazanır. Bu paradan ettiği kârı ise paydaşları ile paylaşır.

3- Sabit Getirili Fonlar İle Para Kazanmak: Yatırım fonları yatırımcılar için kârlı ve kazançlı bir diğer yatırım aracını oluşturur. Fakat fon alımlarına başlamadan evvel bu konuda gerekli araştırmayı yapmanız ve bankaya giderek veya telefon bankacılığı aracılığı ile müşteri temsilciniz ile konuşmanız gerekmektedir. Hangi fonlar risklidir? Bazı fonlar mevduat hesaplarının aksine ana paranızı korur fakat kazancı değişir. Örneğin yine 100 bin liranızla kısa vadeli borçlandırma fonu aldığınızı düşünelim. Haftasonları fon getirisi elde edemezsiniz ve günlük 30 TL – 70 TL bazen daha az veya daha çok kazanç sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde bazende fonun değerine göre kârınızdan zararınız olur. İlk gün 100.070 TL olan hesabınız ikinci gün 100.030 TL’ye düşebilir fakat uzun vadede mutlaka karlı olursunuz. %20’ye yakın yıllık kâr sağlayan fonlar mevcuttur.

4- Altın Satın Alarak Para Kazanmak: Öncelikle şunu belirtmek isterim ki altın uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Özellikle son gelen %1’lik vergi sonrası kısa vadeli al-sat ile para kazanmak oldukça zordur. Nedenini soracak olursanız gram altının fiyatı 400 TL iken sizin alış satış arasındaki makastan ötürü 397 TL’den satabilirsiniz. 100.000 TL’lik bir altın yatırımı için satın alacağınız zaman (banka üzerinden gram alışlarında bu geçerlidir. Sarraftan alacağınız altınlarda vergi uygulaması yoktur.) 1.000 (BİN) TL’lik bir vergi ödemiş olursunuz. Kalan 99.000 bin lira ile de 247,5 gr altın satın alabilirsiniz. Aldığınız altını anında satmak isteseniz 98,257 lira edecektir makastan ötürü. Otomatik olarak 1.742 liralık (makas + vergi) farkını kapatmak için günlük al sat yetmeyecektir. Fakat altın her zaman olduğu gibi krizin, sisli havaların güvenilir limanı olmaya devam edecektir.

5- Gümüş veya Diğer Emtia Ürünleri Satın alarak Para Kazanmak: Tıpkı altın gibi değerli madenlerin diğerlerini de satın alarak para kazanabilirsiniz. Örneğin gümüş altından sonra en çok rağbet gören ikinci arzı kısıtlı değerli madendir. Anlık fiyatı 4,13 TL olan gümüş tıpkı altın gibi uzun vadede değerlendirilmesi gereken bir diğer yatırım aracı olabilir. Gümüş dışında ise satın alabileceğiniz diğer madenler; bakır, platin veya tarım ürünlerini seçebilirsiniz.

6- Döviz Satın Almak: Tıpkı altın örneğinde olduğu gibi bankalar üzerinden alış-satışlarda %1’lik vergi uygulanmaktadır. Fakat Türk Lirasının günden güne değer kaybettiği günümüzde uygun vakitleri bekleyerek dolar alabilirsiniz. Kısa vadeli al satlar ile para kazanabilirsiniz fakat uzun vadede hem enflasyon karşısında paranızı bir nebze korumuş olursunuz.

Yukarıda bahsi geçen 6 yöntem risksiz veya aşağıda sıralanacak diğer yatırım yöntemlerine göre düşük riskli yatırım araçlarını oluşturmaktadır. Aşağıdaki yatırım araçlarına yönelmeniz için en az başlangıç seviyesinde bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir.

Riskli yatırım araçlarına geçmeden önce “EN ETKİLİ 6 PASİF YATIRIM STRATEJİSİ” isimli içeriğimize göz atmanız sizlerin yararına olacaktır.

7- Sanal Para Satın alarak Para Kazanmak: Bitcoin’in başı çektiği kripto para piyasasında Türk veya evrensel bir borsa aracılığı ile hesap açabilirsiniz. Volatilitesi yüksek olan kripto para borsasında bir coin çok kısa sürede düşebilir veya aynı şekilde yükselebilir. Bu şu demektir 10 dakika  içerisinde 100 bin liranızı katlayabilirsiniz. Aynı şekilde 10 dakika içerisinde 100 bin liranız buhar olup uçabilir. En azından büyük bir  kısmını kaybetmeniz mümkündür.

Bu nedenle benim size öncelikli tavsiyem kripto para hakkında kendinizi geliştirmeniz öncelikle 100-500-1000 TL gibi size göre küçük bir bütçe belirleyip bu para ile bu  işi öğrenmeye çalışmanız. Kesinlikle başkalarının fikirleri ile al-sat yapmayın.

İnternet üzerinden para kazanmak isteyenler için; ” FREELANCER OLARAK ÇALIŞARAK NASIL PARA KAZANILIR?”

İnsanların özellikle de bizim insanımızın en büyük hatası bir kripto parayı, borsada bir hisse senedini, altını veya doları yükseliyor diye satın alıyorlar ve zarar ediyorlar. Unutmayın bir şey yükseliyor diye satın alınmaz, yükseleceği için satın alınır. Siz satın aldığınız zaman A yatırım aracı maksimum değerine ulaştığını farz edelim. Sonra ne olacak? Elbette ki para kaybetmeye başlayacaksınız.

8- Yüksek Risk Değeri Olan Fonlar:  Risk değeri düşük olan yatırım araçlarında bahsettiğimizin aksine kırmızı ile gösterilen yani risk değeri yüksek olan bu fonlar ile de yüksek meblağda paralar kazanabilirsiniz. Risk değeri yükseldikçe kaybetme ihtimaliniz de bir o kadar artacaktır.

9- Borsada Para Kazanmak: Borsada para kazanmak diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek oranlarda kazanç sağlar. Bu yazımızın başında da belirttiğim gibi risk değeri yükseldikçe kazanç da tıpkı zarar gibi artacaktır. Eğer para ile çok para kazanmak istiyorsanız ya risk değerini arttırmalısınız ya da yatırım yaptığınız paranızı. Örnek vermek gerekirse 10 TL değerindeki bir hisse senedinden 10.000 adet satın aldığınızı düşünelim (100 bin TL) Satın aldığınız her lot için 0.50 kuruşluk kar sağlamanız halinde 5 bin lira kazanabilirsiniz. Fakat yatırımınızı 1 milyon TL olarak düşünürsek 100 bin adet lot satın alabilirsiniz ve yine 0.50 kuruşluk bir kar ile bile 50 bin TL kar elde edebilirsiniz. Hisse senedinin düşmesi halinde kar olarak geçen miktarlar elbetteki ana paraya zarar olarak yansıyacaktır. Borsa karlı fakat oldukça riskli bir platformdur. Çoğu insanda ne yazık ki kısa yoldan köşeyi dönme umudu ile parasını kaybeder.

Yukarıda bahsi geçen düşük riskli veya yüksek riskli yatırım araçlarının hepsi size genellikle elinizdeki parayı değerlendirme imkanı sunar ama her zaman değil. Yazımıza tasarruf kelimesi ile başlamıştık ve birikimin tasarrufu takip etmesi gerektiğinin altını çizmiştim. Yazımızın sonunda ise tasarruf ve birikimin ise mantıklı bir yatırım ile taçlandırılması gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar
  • Gerçek Girişimci dedi ki:

    Para ile nasıl para kazanılır sorusu bir girişimcinin soracağı bir soru değildir. Gerçek girişimci her zaman hayallerinin peşinden gider, bankanın değil.

Bir Yorum Yapın