Kripto Para Yatırımı Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

 Kripto Para Yatırımı Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Haberlerde sıkça rastlanan bitcoin bir günde 3.000 $ yükseldi, kripto para yatırımcılarına büyük paralar kazandırdı v.b tarzı konular girişimcileri kripto para borsasına yatırıma yöneltiyor. Bitcoin veya alternatif koinlere girmeden önce yatırımcıların bilmesi gereken önemli konulara hakim olmadan büyük zararlar yaşayabilirsiniz.

Kripto paralar (sanal para) online borsa ortamlarında bolca müşterisi olan altın veya dolar gibi yatırım araçlarından bir tanesidir. Diğer yatırım araçlarından tek farkı anlık yükseliş veya düşüşleri çok fazla olur. Uzun vadeli yatırımlarda ise para yatırılacak koinlerin teknolojik alt yapılarını, projelerini iyi incelemeli, blokchain teknolojilerini takip etmeliler. Kripto para borsasına 3 şekilde giriş yapılabilir.

1. madenci
2. yatırımcı
3. Al-Sat yaparak (borsacı)

Satoshi Nakamoto 30 Ekim 2008’de Bitcoin Whitepaper’ı yayınladı ve sanal para borsası hayatımıza girmiş oldu. Bir bitcoin yatırımcısı olan Laszlo Hanyecz’ın 2 pizza için 10.000 Bitcoin ödemesi yapması, sanal paranın ilk defa kullanılması olarak tarihe geçmişti ve 10 bin bitcoinin bugün ki değeri 565 Milyon TL. Somut  bir başka örnek vermek gerekirse 9 Şubat 2011’de bir bitcoin 1$ ile eşitlendi. Eğer 2011 yılında 1 dolar karşılığında 1 bitcoin alarak yatırım yapmış olsaydınız bugün yaklaşık olarak 56.500 liraya satabilirdiniz.

1. Kripto Para Borsasında Güvenlik

Bitcoin yatırım tavsiyesi için ilk şart güvenilir bir platform kullanmalısınız. Sanal bir paranın, internet ortamında alınıp satılan paranın güvenlik konusunda sıkıntılar doğuracağı yadsınamaz bir gerçek. Bu sebeple yatırım yapılacak borsanın (Türk veya yabancı borsalar) güvenilirliğine ve yatırım yapılacak koinlerin piyasadaki itibarına dikkat etmelisiniz. Haberlerde çok fazla görülen haberlerden bazıları X isimli Kripto para borsası bir gecede kapandı, kullanıcılar sanal paralarını nasıl alacaklarını bilemiyorlar, Y isimli kripto para borsadan çekildi, Z isimli kripto para borsası hacklendi ve çok sayıda XRP çalındı v.b tarzında haberlere sıklıkla rastlamaktayız. Bu sebeple yatırım yapılacak borsanın ve kripto paranın güvenilirliğini iyi araştırın. Örnek vermek gerekirse binance, BTCtürk, paribu veya koineks Türkiye’de faaliyet gösteren borsalardan bazıları.

2. Yeni Projelere yapılacak Yatırımlara Dikkat

Piyasaya sürülen her yeni koin teknolojik alt yapısı ile veya ekibi ile çok başarılı olma veya tarihin tozlu raflarında yerini almaya aday oluyorlar. Bu sebeple piyasaya yeni sürülen her koin sizin için büyük bir yatırım fırsatı veya büyük paralar kaybetmenize neden olabilir.

3. Uzman Görüşlerini Önemseyin

Sosyal medya platformlarında veya ekonomi haberlerinde grafikler yardımıyla kripto para yatırım tavsiyesi konusunda gelecek hamlelerini görebilecek uzman görüşleri sizin gelecek yatırımlarınızın şekillenmesine yardımcı olacaktır. %100’lük bir garanti hiç bir zaman olmaz. Bu sebeple asparagas haberlere, dedikodulara kesinlikle kulak asmayın ve ani kararlarla hatalar yapmayın.

4. Ne Kadarlık bir Bütçe ile Kripto Para Borsasına Yatırım Yapmalıyım?

Uzmanların yatırımcılara en büyük tavsiyesi her zaman köşede duran ve en az 6 ay süreyle ihtiyaç duymayacağınız paralar ile yatırım yapmanız yönünde oluyor. Örnek vermek gerekirse bankada veya yastık altında 5.000 Türk liranız var bu paraya kısa vadede hiç bir şekilde ihtiyacınız yok. Fakat benim kişisel görüşüm ise öncelikli olarak detaylı bir araştırma yapın ve yatırım yaptığınızı düşünün. Gerçek olmayan 1.000 lira ile bir koinden ne miktarda aldığınızı hesaplayın. Daha sonra o koini detaylı olarak takibe alın ve günlük, haftalık veya aylık bazda kazanç-kayıp analizinizi inceleyin. Gerçekten işi öğrendiğinizi düşünüyorsanız 300-500 TL’lik ufak bir mebla ile sanal para borsasına giriş yapabilirsiniz.

Bitcoin yatırımı yapmak istiyorum diyenlere:

  • İki faktörlü, smsli güvenlik ve kimlik doğrulaması kullanın.
  • Yatırım yapmadan evvel kullanacağınız cihazların (akıllı telefon, tablet veya PC) güvenliğinden emin olun.
  • Virüslere karşı anti-virüs programları kullanın
  • Hesap şifrelerinizi kimse ile paylaşmayın.
  • “Bedava peynirin yalnızca kapanda olur.” bu sözü aklınızdan hiç çıkarmayın bu işin neticesinde büyük kayıplar yaşayabileceğinizi unutmayın.
  • Yatırım hesabınıza her yerden bağlanmayın. (Kafelerin Wifisi, İnternet Kafe v.b)
  • Her söylenin doğru olmadığını bilin. Yarın bitcoin 20.000 $ olacak diye bir rivayet ortaya çıkar ve siz 100.000 TL’lik bir yatırım yaparsınız fakat herkes bu yalan habere inanır ve bu süreçte balinalar suni bir yükseliş başlatır. Anlık yükselişe inanan yüz binlerce insan yatırım yapmaya devam eder ve bir anda mevcut koin yarı yarıya düşer ve 100 bin TL’nin yarısını kaybedebilirsiniz.
  • Sanal Para jargonunu öğrenmenizi tavsiye ederim, balina nedir, boğa koşusu nedir v.b
  • Telegram kanallarına üye olun, facebook grupları/sayfalarını, twitter üzerinden paylaşım yapan uzmanları takip edin.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın