Korona Virüs ile Hayatımıza Giren Yeni İş Sahaları

 Korona Virüs ile Hayatımıza Giren Yeni İş Sahaları

Pandemi süreci yalnızca ülkemizde değil, dünyanın hemen hemen her yerinde finansal ve ekonomik sorunlara yol açtı. Peki bu süreç nasıl değerlendirebilir? Bu virüse rağmen hangi iş sahaları daha fazla kazandı?

Girişimcilerin akıllarında her zaman krizi fırsata çevirecek fırsatlar var olmak zorundadır. Bunu bazı insanlar yanlış anlarlar ve fırsatçılık yaparlar. Örneğin mart ayı gibi Türkiye’de ilk vakaların duyurulmasının akabinde insanlar 50 kuruştan maskeleri sipariş edip 3-5 TL’ye satmaya kalktılar. Bunun adı girişimcilik değil fırsatçılık oluyor ve ne yazık ki ülkemizde bu tarz fırsatçılar her zaman oluyor.

KORONA VİRÜS SÜRECİNDE ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER 

Korona virüsün sektörlere etkisi üzerine uzun makaleler yazılabilir. Özellikle mart ayının öncesinde yeni hizmete giren veya faaliyete geçen fikirler ve projeler ne yazık ki kısa bir süre içerisinde hayal kırıklıkları ile sonuçlanmış olabilir. Örneğin gıda sektörüne ait bir işletme açtığınızı düşünürsek mart ayı gibi sokağa çıkma yasaklarının başlaması sizi daha yolun başında hüsranla sonuçlanmasına neden olmuş olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz olumsuz durumun aksine ise korona virüs bir çok yeni sektörü de daha popüler bir hale getirdi. Bunun en basit örneğini TV’de izlediğimiz reklamlardan anlıyoruz. Birçoğu bu krizi fırsata çevirmek için pazarlamayı farklı boyutlara taşısalar bile genel anlamda reklamlar hijyen ve temizlik ürünleri ağırlıklı ilerliyor. Bireyselliğin ön plana çıktığı günümüzde ailelerin çocuklarını korumaları için gereken vitamini bile ebeveynlerin bilinçaltına ince ince işliyorlar.

PANDEMİ SÜRECİNDE KAZANDIRAN İŞ KOLLARI 

Çin’de ortaya çıkan korona virüs sonrasında bazı sektörler kan ağlarken ve ağır yara alırken yeni iş kolları ise kısa sürede büyük sıçrama yakaladılar.

  1. E-Ticaret: Özellikle market alışverişlerinde risk oluşu nedeniyle online alışverişin önü açıldı ve bu sektöre olan ilgi kat ve kat arttı. Saat üreticisinden, bağlama üreticisine, hediyelik eşya satıcılarından, kahvaltılık ürünler satan şarküterilere kadar bir çok sektör online alışveriş hizmetine geçiş yaptılar. Bunun en bariz örneğini sürecin ilk başlarında yoğunluk nedeniyle kargoların yetişememesi ve ürünlerin tahmin edilenin aksine oldukça geç gelmesi ile açıklayabiliriz.
  2. Lojistik: Online alışveriş örneğinde de bahsedildiği üzere özellikle ürünlerin tedarik ve depolamasında yaşanan sorunlar ve kargo şirketlerinin bu sürece hazırlıksız yakalanması nedeniyle güvenilir depolama ve ürün teslimatı konusunda farklılıklara ihtiyaç olduğu yadsınamaz bir gerçek. Özellikle büyük şehirlerde ve büyük market zincirlerinin kargo hizmeti sunar gibi market alışverişlerini evinize kadar getirmesi bunu ispatlar nitelikle.
  3. Uzaktan Eğitim Platformları: Okul veya kişisel gelişim konusunda eğitim veren bütün platformlar şu an revaçta. Okulların kapalı olması, sokağa çıkma yasakları, virüsün bulaşma oranının yüksek oluşu ve mesafeli sosyal hayat gibi etkilerin neticesinde insanlar evlerine kapandılar. Buna rağmen sporu bırakmayan ve online bir şekilde sağlıklı yaşamaya devam eden insanların sayısı bir hayli fazla.
  4. Hijyen Ürünleri: Virüsün hayatımızı her konuda olumsuz etkilediği günümüzde temizlik ürünlerinin ve hijyenin önemi yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor. En basit örneği ile istatistiksel olarak el yıkama oranlarının bile dünya genelinde arttığı gerçeğini düşünürsek sabun kullanımının da otomatik olarak katlanarak arttığını söylemek zor olmayacaktır. Islak mendil, dezenfektan, kolonya, sıvı sabun, yüzey temizleyiciler v.b gibi bir çok farklı ürünün üretiminde, satışında ve tabi ki tüketiminde artış meydana geldi.
  5. Tek Kullanımlık Ürünler: Plastik tabak, kaşık, karton bardak v.b gibi bir çok tek kullanımlık diye tabir edilen kullan at ürünlerin de kullanımında artış meydana geldi. Korona virüs öncesinde bu tür ürünlerin sağlıklı olup olmadıklarını tartışırken korona virüs karşısında bu tarz bir tartışmaya ihtiyaç bile duyulmamaktadır.
  6. Takviye Ürünler: Öncelikle belirtmem isterim ki bir çok firma ve ünlü gerçeği yansıtmayan tanıtımlar ve reklamlardan dolayı ciddi cezalara çarptırıldılar. Bunun nedeni ise reklamı yapılan ürünlerin sanki korona virüse karşı daha önce ispatlanmış bir katkısı varmış gibi insanlara tavsiye edilen takviye ürünler olmuştur. Korona virüs gerçekten bağışıklığı güçlü, genç ve sağlıklı bireylere zarar vermiyor. Satılan bu ürünlerin de bu konularda insanlara destek sağladığı doğru olabilir. Fakat bu ikisinin birleşimi ile bu ürünler korona virüsle mücadele etmenize yardımcı olacaktır gibi bir tez yalancılıktır ve sahtekarlıktır. Bu nedenle insanların parasını alabilmek için yalan söylemeye ve insanların duyguları ile oynamaya gerek yok. Takviye ürünlere gelecek olursak insanlar daha sağlıklı olabilmek ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için bu tarz takviye ürünlere yönelim göstermeye başladılar diyebiliriz.

YENİ İŞ FİKİRLERİ VE SEKTÖRLERİ

Yeni iş fikirleri ve sektörleri öncelikli olarak size uygun olmak zorundadır. Yukarıda bahsi geçen ürünler veya sektörler benim kişisel görüşlerimi yansıtmaktadır ve hiç bir şekilde istatistiksel bir veriye dayanmamaktadır. Bu gerçeği göz önüne alarak önümüzdeki günlerde korona virüsle ilgili bu iş kollarından birine yönelme eğilimi olanlar şunu da unutmamalıdır ki korona-virüsün aşısı kısa bir zaman sonra tüm dünyada kullanılmaya başlayacak.

Eğer amacınız para kazanmak ise “PARA İLE PARA KAZANMANIN PÜF NOKTALARI” yazısını inceleyebilirsiniz.

Uzmanlar aşının en erken 1 yıl içerisinde bulunabileceğini daha önce belirtmişlerdi. Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılının aralık ayında ortaya çıktığını düşünürsek ortalama olarak en erken Aralık 2020’yi düşünebiliriz. Bu nedenle gireceğiniz iş kolunun bu tarihten sonra da aynı ivme ile kazanç sağlayacağına emin olamazsınız. Fakat şu da bir gerçek ki korona virüs sonrasında hiç bir şeyin eskiye dönmeyeceğini ve insanların kazanılan bazı alışkanlıklarından vazgeçemeyecekleri ve temizlik, hijyen gibi konularda korona dönemi kadar olmasa bile hassas davranmaya devam edecekler.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın