Kadın Girişimciler İçin Yeni İş Fikirleri

 Kadın Girişimciler İçin Yeni İş Fikirleri

Ülkemizdeki girişimci kadınların oranı gün geçtikçe artıyor. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde %5 olan kadın girişimcilerin oranı neredeyse iki katına ulaştı ve günden güne farklı iş alanlarında güçlü adımlarla ilerleyen kadınların sayısı 200 binin üzerine çıktı.  

Kadınların istihdam oranı ülkemizde ne yazık ki %35 düzeylerinde fakat girişimcilik oranları ise %10 düzeylerine ulaşmış durumda. Kafe işletmeciliğinden, butik iş yerlerine, spor salonlarından, güzellik salonlarına kadar bir çok sektörde başarılı bir şekilde projelerini sürdürenler yeni girişimci kadınlara girişimcilik fikirleri sunuyor.

KADINLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER

Uzmanlar kadınların girişimciliğe girerken yaşadığı sıkıntıları belli başlı nedenlere bağlıyorlar. Bunların en başında ise sosyo-kültürel faktörler geliyor. Önyargılar, tabular ve toplumda erkeklerin egemen olduğu düşüncesi kadınların girişimlerinde en büyük sorunları oluşturuyor. Kadınların finansal ve ekonomik özgürlüğünü eline alması için kendilerini daha fazla geliştirmesi STK’lara, derneklere ve kadınlara hibe desteği sunan platformlara üye olmaları gerekmektedir .

KADIN GİRİŞİMCİLERE TAVSİYELER

 1. Cesur olun ve risk almayı bilin.
 2. Sendeleme veya düşme ihtimaliniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Fakat bunları tecrübe edinerek bir sonraki adımınızı daha dikkatli atabilirsiniz.
 3. Her alanda kendinizi geliştirmeli, online eğitimlere katılmalı, hibe ve destek veren kuruluşları takip ederek finansal gelişimlerinizi iyi yönetebilmelisiniz.
 4. Mükemmelliyetçi veya klasik bir düşünce yapısına sahip olursanız mutlaka kaybedersiniz. Yaratıcı  fikirlerinizi inovasyon süzgecinden geçirin ve teknolojiyi işinize entegre etmenin bir yolunu bulun.
 5. Girişimci ruhunuzu ilk günkü gibi diri tutmanın yollarını araştırın, ilk günkü aşkla, tutkuyla kendinizi projenize adayın ve kurduğunuz hayalleri aklınızdan bir an olsun çıkarmayın.
 6. Kararlı olun fakat inatçı olmayın. Esneklik ve akılcılık çerçevesinde gidişata göre yönünüzü çizin, değişime açık olun.
 7. Kendinize haftalık, aylık, yıllık veya dönemlik hedefler koyun, bu hedeflere ulaşabilmek için neler yapabileceğinizi düşünün, eksiklikleri veya hataları nasıl düzeltebileceğiniz üzerinde çevrenizden yardım almaktan çekinmeyin.
 8. Fikir kadar uygulanacak doğru stratejinin de sizi başarıya ulaştıracağını unutmayın.
 9. Dürüst,  yeniliğe açık, takım ruhuna sahip ve en önemlisi size güvenen bir ekip kurun.
 10. Çevrenizi dinleyin, olumlu ve olumsuz bütün eleştirilere saygı duyun ve hata yaptığınız zaman inatçı olmayın ve hatanızı düzeltmenin yollarını arayın.
 11. Çözüm odaklı olun ve akılcı çözümler getirin.
 12. Ekibinizle ve müşterilerinizle olan iletişiminizi en üst düzeyde tutun. Sağlam bir iletişim kanalı başarının anahtarıdır.
 13. Finansal yönetimlerinizde titiz çalışın ve önemli her şeyi not alın.

KADIN GİRİŞİMCİLERE İŞ FİKİRLERİ

Bizim burada büyük sermaye gerektiren, %100 başarı şansına sahip (böyle bir seçenek mümkün değil), risksiz bir hayal dünyası kurmak yerine sizlere gelir elde edebilecek yükselişteki iş fikirlerini sunmayı amaçlıyoruz. Söylediğim gibi inandığınız bir proje varsa ve uygulamak istiyorsanız bunu size biz anlatamayız. Fakat sizler iletisim@girisimcigencler.com mail adresine projenizi göndererek bizlerin desteğini alabilirsiniz. En azından tanıtımınızı yapar, fon toplama sürecinize destek olabiliriz.

1- Kozmetik Ürünleri Üretin: Bazı eğitimleri alarak kendi kozmetik firmanızı kurmanız mümkün. Online kurslar veya eğitimler alarak kendinizi geliştirebilir ve bazı kozmetik ürünlerini kendi firmanız bünyesinde üretebilir, iş yeri açabilir, sosyal medya yardımıyla satışlara yavaş yavaş başlayabilirsiniz.

2- Marmelat Yapımı: Doğal ürünlerin satışı her zamanki popülerliğini koruyor. Mutfakta yeteneğiniz var ise küçük ölçekli bir Marmelat üretim tesisi kurabilirsiniz. İlk etapta bunu kendi evinizde bile yapabilirsiniz ve süreç içerisinde kendi iş yerinizi, üretim tesisinizi kurabilir ve seri üretime geçebilirsiniz.

3- Sağlık Mantarı Üretimi: Gıda sektöründe yerini alan yemelik mantarla rekabete girebilecek olan sağlık mantarı üretimi ile kısa sürede kendini firmanızı kurabilirsiniz.

4- E-Ticaret Yapın: Kendi üretimlerinizi (kar marjı daha yüksek) veya bir tedarikçiden ucuza temin edebileceğiniz ürünleri üzerine bir miktar kar payı ekleyerek satışa çıkarabilirsiniz. Facebook, instagram gibi sosyal medya mecralarını da aktif şekilde kullanarak kısa zamanda kendi müşteri portföyünüzü oluşturabilirsiniz.

Bir web sitesine sahip olmak ister misiniz: WEB SİTENİZİ KURALIM, PARA KAZANMANIZA YARDIMCI OLALIM

5- Takı ve Aksesuar Tasarımı:  Parçalar halinde satılıp kendi emeğiniz ile güzel kombinler oluşturabileceğiniz ve ilerleyen dönemlerde kendi tasarımlarınızı da satışa sunabileceğiniz bir sektöre adım atabilirsiniz. Yine e-ticaret üzerine bir web sitesi kurarak veya sosyal medya platformlarını kullanarak büyük bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

6- El Emeği Göz Nuru Ürünler: Fabrikasyon üretimlerin yerini artık el emeği ürünler almaya başladı ve moda tekrar eski tarza dönüyor. Büyük markaların halıları yerine el dokuması halılar gittigidiyor gibi satış platformlarında yüksek ücretler karşılığında satışa sunuluyor. Buna ek olarak el işi oyalar, lifler, el yapımı sabunlar, el yapımı oyuncaklar da yine talep gören ürünler arasında yerini alıyor.

İlginizi Çekebilir: “EK İŞLER YAPARAK EVDE PARA KAZANMAK ÇOK KOLAY”

Yukarıda sayılan bütün ürünler yalnızca fikir yürütmenize yardımcı olacak tavsiye niteliğinde iş fikirleridir. Bunların dışında kendi özgün fikrinizi hayata geçirmek ise yalnızca sizin elinizde.

Eğer bir girişimci bir kadının neleri başarabileceğine şahit olmak istiyorsanız “KADIN GİRİŞİMCİLERE İŞ FİKİRLERİ” isimli yeni yazımızı okumanızda yarar var. Debbie Fields ve Gülsüm Azeri’nin başarı hikayeleri size ilham olacak.

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın