İtalya’nın Sektör Yıldızı Pizza Dükkanı Açmak Karlı mı?

 İtalya’nın Sektör Yıldızı Pizza Dükkanı Açmak Karlı mı?

İtalya’da doğan ve dünyaya yayılan pizza hepimizin vazgeçemediği bir lezzet olmaya devam ediyor. Buradan hareketle pizza dükkanı açma fikri çoğumuzun aklında bir yer edinmiştir. Peki pizza dükkanı açmak karlı bir iş midir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Pizza dükkanı açmak istiyorum

PİZZA DÜKKANI AÇMAK İSTİYORUM

Pizza dükkanı açmak istiyorum diyorsanız doğru adrese geldiniz. Sizin için uzun araştırmalar sonucu karlı bir iş kurmanın yol, yöntem ve stratejisinden bahsedeceğim. Bu içeriğimizde neler bulabileceksiniz?

 • Pizzacı kar marjı ne kadar?
 • Pizza dükkanı açmak için gerekli malzemeler nelerdir?
 • Pizzacı açmak için ustalık belgesi gerekli mi?
 • Pizzacı açma maliyeti ne kadar?

Hazırsanız başlayalım.

PİZZA DÜKKANI AÇMAK

Pizza dükkanı açmak, gıda sektörünün sonsuzluğuna inanan her birey için karlı bir iş fikri olmaya devam etmektedir. Ülkemizde hala hak ettiği değeri bulamasa da günden güne küçük ilçelere bile ulaşmaya devam etmektedir. Ülkemizdeki lahmacun kültürünün popülerliği hala devam etse bile pizza özellikle Z kuşağı* için en çok tercih edilen fast-food tercihlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Z Kuşağı: 1997-2012 yılları arasında doğan kişilerden oluşmaktadır. Kişilik özellikleri; bireysel, sorgulayıcı, internet üzerinden sosyalleşen, bilgiye çabuk ulaşması nedeniyle kolay sıkılgan, antiotoriter tiptedir. (Kaynak: Wikipedia)

PİZZACI KAR MARJI NE KADAR?

pizzacı kar marjı ne kadar?

Gıda sektörünün genelinde kar marjı oldukça yüksektir. En basit haliyle evde yapılan bir pizzanın ortalama maliyeti ne kadardır? Eğer aşırı malzeme kullanılmaz ise ve kilosu 100 lira olan Jambon gibi pahalı malzemeler kullanmazsanız ortalama maliyetiniz 20 lirayı geçmeyecektir. Elbette işyerini açtığınız zaman kira, vergi, elektrik, su, personel maaşı, sigorta v.b gibi masraflarda üzerine eklenecektir fakat yine de en kaba tabirle %40-50 civarı maliyete mal olacaktır.

Küçük Boy Pizza Fiyatları: 30-45 TL

Orta Boy Soslu Karışık Pizza Fiyatları: 50-65 TL

Büyük Boy Pizza Fiyatları: 75-90 TL

Malzeme çeşidine göre ürünlerin fiyatı değişse bile ortalama maliyetler birbirine yakındır. Pizza büyüdükçe kar marjı artar. Bu nedenle kampanyalarda pizza sayısı arttıkça fiyat düşer. Normalde 75 lira olan büyük boy bir pizza, kampanyalı şekliyle alındığı zaman 55-60 liraya (orta boy fiyatı) düşer.  Hesap yaparken en kötüyü düşünmek gerekir bu nedenle biz masraflar çıktıktan sonraki kar marjını %25-30 alabiliriz.

Üstelik pizzacının tek gelir kaynağı pizza olmamaktadır bildiğiniz gibi. İşi dizayn etme şeklinize göre değişiklik gösterse de muhakkak meşrubatlardan da (kola, fanta v.b) gelir elde edeceksiniz. Ayrıca çoğu pizzacının hamburger ve hamburger menüleri de hazırlayıp sattığı bilinen bir gerçektir. Müşteri portföyünüze göre kendi ürünlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: “2020 YILINDA EN KARLI İŞ FİKİRLERİ HANGİLERİ OLDU?”

PİZZA DÜKKANI AÇMAK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Pizza dükkanı açma fikri

Pizza dükkanı açma fikri konusunda eminseniz sizin için gerekli malzemelere geçebiliriz. İşyerinizin ölçeğine göre değişiklik gösterir. Maliyet hesabını da bu malzemelere oranla yapmak gerekir. Küçük, orta ve büyük ölçekli pizzacıların maliyeti değişiklik gösterdiği gibi satın almaları gereken malzemeler ve bu ekipmanların adeti farklılık gösterecektir. Örnek vermek gerekirse paket servisi yoğun olan 100 masası bulunan bir mekana 4 pizza pişirecek küçüklükte bir pişirim fırını yetmeyecektir. Bunun hesabını yapması gereken kişi yine siz olacaksınız.

Pizzacı Açmak İçin Gereken Malzemeler:

 • Pizza fırını (4+4) 8’lik
 • Elektrikli fritöz
 • Çift merdaneli hamur açma makinası
 • Hamur yoğurma makinası (25-50 kg)
 • Set üstü sebze doğrama makinası
 • Buzdolabı
 • Davlumbaz
 • Mutfak tezgahı
 • Pizza tahtası
 • Diğer mutfak malzemeleri

Burada yer alan malzemeler ortalama bir pizzacı için gereken malzemelerdir. Bu alet ve ekipmanlar duruma göre değişiklik gösterebilir.

PİZZACI AÇMAK İÇİN USTALIK BELGESİ GEREKLİ Mİ?

 

Pizzacı açmak için ustalık belgesi gerekli mi? Bu sorunun cevabı hayır. Restoran veya lokantaların aksine ustalık belgesi gerektirmeden bu tarz bir işletmeye sahip olabilirsiniz ancak ustalığı kendiniz yapacaksanız bir aşçılık okuluna gitmeniz kalfalık ve ustalık belgesi almak yararınıza olacaktır.

Başarılı bir girişimci olmak için iyi ustaları da işe alabilirsiniz. Unutmayın işe alacağınız her personel sizin başarılı bir işletmeye sahip olup olmayacağınızı belirleyecektir. Bu nedenle düşük ücretle personel çalıştırmaktan ziyade başarılı personelleri işe almaya, işi sahiplenen ve kendi işi gibi gören kişilerle çalışmayı prensip haline getirmenizi tavsiye ediyorum.

PİZZACI AÇMA MALİYETİ

Evde yapılan pizzanın maliyeti ne kadar?

Yazımızın en başlarında belirttiğimiz gibi maliyet hesabı işyerinden işyerine değişiklik gösterir. Bu nedenle ilk olarak dükkanın dekorundan başlayarak ortalama bir maliyet hesabı çıkarmalısınız. Bunun için farklı yerlerden fiyat almayı ihmal etmeyin.

Küçük ölçekli bir pizzacı açmanın ortalama maliyeti 100 bin lira civarında olacaktır. Zaten ürünlerin pişirimi ve mutfak malzemeleri için harcayacağınız ortalama tutar 50-60 bin lira civarında olacaktır. Bunun için hazır paket sunan (bütün malzemelerin toplu alımı) kampanyalar da bulunmaktadır.

Ortalama ölçekli bir pizzacı açmanın ortalama maliyeti 150-200 bin lirayı bulabilmektedir. Bu durumda çoğu mutfak malzemesinden birden fazla almanız gerekebilir. Örneğin 8’li pizza pişirim fırınından iki tane almak zorunda kalabilirsiniz.

Büyük ölçekli bir pizzacı açmanın ise üst limiti yoktur. Eğer Türkiye’nin en büyük pizzacısını Türkiye’nin en işlek caddesinde açacağım derseniz bir kaç milyon TL’yi gözden çıkarmanız gerekebilir.

Eğer pizzacı açmak size biraz maliyetli geldiyse “Kırtasiye Açmak İstiyorum” isimli içeriğimiz size göre olabilir.

Franchising (Bayilik Alarak) Pizzacı Açmak

Pizzacı açmak

Kurumsal bir firmanın isim hakkını kullanarak da kendi iş yerinizi kurabilirsiniz. Bu iş için de farklı fiyat seçenekleri mevcuttur. Bayilik alarak pizzacı açmanın en güzel yanı gereken malzemeleri kolayca temin edebilme ve kurumsal bir firma olarak markalaşma sürecini kolayca atlamış olursunuz.

2021 yılı itibari ile ortalama bir pizzacı için franchising bedeli 200-300 bin TL aralığındadır.

*BONUS: Mutlaka içeriği size ait olan firmanıza ait bir pizzanız olsun.

Yapılan Yorumlar
 • Pizzacı dedi ki:

  Pizza dükkanı açma fikri yıllardan beri aklımda fakat hala cesaret edip başlayamadım. Kısmet

 • Fikir İşçisi dedi ki:

  Pizza dükkanı açma fikri gerçekten de mantıklı bir tercih lakin ustalık yok. İşin altından kalkabilir miyim? Öğrenmek istiyorum aslında

 • hasan dedi ki:

  200-300 bine franchasing veren kim merak ettim. 1 milyona yakın şuan anahtar teslim bayilik almak neredeyse. 200-300 bin bilgisi yanlış bence tekrar gözden geçirin…

Bir Yorum Yapın