İşletme Bayiliği Alarak Gelirinizi Arttırın

 İşletme Bayiliği Alarak Gelirinizi Arttırın

Çoğu girişimci ne tür bir iş yapacağı konusunda endişeler yaşar ve risk alabilmek için bu endişelerle başa çıkabilmek güvene sahip olmak gerekmektedir. İşletme bayiliği almak çoğunlukla genç girişimcilere ekstra imkanlar sunar. Bugün sizler için işletme bayiliği almak olarak bilinen franchising fırsatlarının faydalarını sıralayacağız. 

İŞLETME BAYİLİĞİ ALMAK

Genellikle insanlar reklamını gördüğü, kalitesi, ürünleri ve hizmetleri ile kendini ispatlamış ve sektörde isim yapmış firmalardan alış veriş yapmak, yemek yemek veya zaman geçirmek isterler. Fiyatların fazla oluşu kaliteyi arttırır ve populist kültürün de etkisi ile özellikle gençler arasında bir rekabet ortamı oluşturur. İsim hakkı veren yani franchising alınan mekanlarda zamanda geçirmek çoğu insan için prestij meselesi haline gelmiştir ve sırf bunun için insanlar aynı ürünlere 10 lira fazladan para ödeyebilmektedirler.

İlginizi çekebilir; “DÜŞÜK SERMAYE GEREKTİREN GİRİŞİMCİLİK FIRSATLARI”

FRANCHISING FIRSATLARI

Dekorasyonundan , personel eğitiminine kadar hizmet veren ve ayrıca ürün tedariğinin sağlandığı bayilik hizmetleri ile gerçek bir işletme olduğunuzu hissedebileceğiniz franchising fırsatları ile rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. Tabi ki her şeyin bir bedeli var. Aynı işi 200-300 bin TL’ye kurmak varken isim hakkından ve hizmet bedellerinden kaynaklı aynı iş yerini 1 milyon TL’ye mal edebilirsiniz. Elbette bu maliyeti fiyatlarınıza da yansıtarak geri dönüşünü de ona göre alabilirsiniz. Reklam haklarından ücretsiz veya bazı firmalar için ücretli olarak faydalanabilirsiniz.

Uzun lafın kısası franchising markalaşmış bir firmanın imtiyazlarının alınması ve bulunulan bölgede o firmaymış gibi faaliyetlerini yürütülmesi anlamına gelmektedir. Örneğin dünyaca ünlü bir firmanın Türkiye imtiyazlarını almak veya ülke çapında ünlü bir firmanın Ege Bölgesi imtiyazlarını almak, alan firmaya ana firmanın oradaki tüm haklarını devretmesi anlamına gelecektir. Bu da bir nevi hazır markaya sahip olmak anlamına gelecektir.

Bazı firmalar ise bulundukları sektörde kendilerini ispatladıktan sonra Türkiye piyasasına açılmayı tercih eder ve kendi iş yerlerinin isim haklarını, ürünlerini tıpkı yukarıda bahsedildiği gibi satışa çıkarır. İstenen ücreti ödemeniz halinde o isimli iş yerinizi kurmaya hak kazanırsınız ve firmanın isim haklarından yararlanabilirsiniz. Bu konuda sizlere en büyük tavsiyemiz yapılan anlaşmaların ve sözleşmelerin bir avukat eşliğinde incelenmesinden yana olacaktır. Aksi takdirde ilerde sürprizlerle karşılaşabilir ve ummadık ödemelerin veya masrafların altında ezilebilirsiniz. Franchising hizmetleri 15 bin TL’den milyonlarca liraya kadar sürebilmektedir. Firmanın kalitesi, yaptığı iş, sağladığı hizmetlere göre bu ücretler değişkenlik gösterebilmektedir. Girişimcilik serüvenine bir başlangıç yapmak isteyenler için mantıklı bir sektörde kaliteli bir firmanın isim hakkını kullanmak mantıklı bir hareket olacaktır.

Eğer sermayeniz sınırlı ise “50.000 LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILIR?” isimli yazımız dikkatinizi çekebilir.

Unutmamanız gereken en büyük husus franchising hizmeti sunan büyük firmalar sizin için en küçük ayrıntıları bile hesaba katmış olurlar. Bazı firmalar standardizasyona önem verdikleri için mekanların iç tasarımından, ürünlerine, kullanılan malzemeye kadar her şeyin bir standarta uygun olmasını istemektedir. Bu sebeple bir kafe açtığınızı düşünürsek tabak, çatal, kaşık ve bardakların bile Erzurum bayisinden Mersin bayisine kadar aynı olmasını istemektedir. Müşteriler bu firmanın hangi şubesine giderlerse gitsinler aynı kaliteyi görürler ve bu kaliteyi meydana getirir. Franchising konusunda tecrübelerinizi ve sorularınızı aşağıdaki bölüme yorum olarak bekliyoruz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın