Halı Saha Açmak İsteyenlere Altın Tavsiyeler

 Halı Saha Açmak İsteyenlere Altın Tavsiyeler

Bugün sizler için halı saha kurulum aşamasından, maliyet hesaplama yönteminden, kar marjından ve bu iş fikriyle ilgili yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Burada yer alan bilgileri kendi risk filtrenizden süzerek ona göre hareket etmenizde yarar görüyorum.

HALI SAHA AÇMAK

Halı saha açmak bir çoğumuzun aklına daha önce gelmiştir. Sayısı günden güne artsa bile halı sahalara kayıt olanlar iyi bilirler ki halı sahaların çoğunda yer bulmak bazen bir zulüm haline gelebilmektedir. Yani sizden önceki 21.00-22.00 arası ve sizden sonraki bir saatte genellikle hep dolu olmaktadır. Eğer bu bağlamda düşünecek olursak sayısı her ne kadar fazla olsa da halı saha açma fikri popülerliğini ve karlılığını hala sürdürmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: “SU BAYİSİ AÇMAK NE KADAR MAL OLUR?”

HALI SAHA KURULUMU VE AŞAMALARI

Halı saha kurulumu konusunda öncelikle planlamayı iyi yapmanız gerekmektedir. Üzerinde düşünmeniz gereken ilk ve en önemli husus lokasyon olacaktır. Çünkü genellikle insanlar kendi mahallerinde, sokaklarında veya semtlerinde bulunan sahalara abone olurlar. Bu nedenle çevrenizde rekabet edeceğiniz halı saha sayısı ne kadar az olursa o kadar iyi olacaktır. Yer konusunda karar verdikten sonra ikinci aşamayı proje oluşturacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: “100 BİN LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILIR?”

HALI SAHA PROJESİ HAZIRLA

3 boyutlu halı saha projesini bağlı olduğunuz belediyeye teslim ederek ilgili evrakları hazırlayıp ruhsat başvurusunda bulunabilirsiniz. Peki ruhsat almak için nelere ihtiyacınız olacak?

 • 2-3 adet vesikalık foto
 • İkamet ve Kimlik Fotokopisi
 • Sicil Belgesi
 • SGK Kaydı
 • Vergi Levhası (Maliye’den başvurulacak)
 • İlgili odaya kayıt belgesi (kayıt ücreti alınır)
 • Tapu veya yapı kullanım izin belgesi
 • TFF Halı Saha sicil belgesi
 • TFF yeterlilik belgesi

Ruhsat başvurusu dışında halı sahanın kurulumu için neler yapmanız gerekecek? Gelin işinizi kurmanız için incelenmesi gereken ayrıntılara hep beraber göz atalım.

1. Alt yapı oluşturma (alan düzeltme ve zemin temeline beton dökümü)

2. 6 metrelik demir konstrüksiyonun kurulumu

3. Tel örgü / file kurulumu

4. Aydınlatma ve Işıklandırma

5. Zemini suni çimlendirme

6. Sosyal Tesis (soyunma odaları, duşa kabinler, kafeterya, müdüriyet, lavabo ve tuvalet vs.)

7. Peyzaj çalışmaları ve çevre düzenlemesi

8. Reklam ve Kampanya

DAHA DÜŞÜK SERMAYELİ İŞ FİKİRLERİ İÇİN: “40 BİN LİRAYA NE İŞ KURULUR”

HALI SAHA KURULUM MALİYETİ  HESAPLAMA

Normal şartlarda korona virüs ve küresel kriz öncesinde her şeyin maliyeti düşüktü ve araba satın almak, ev satın almak bile farklı fiyatlanıyordu. Ne yazık ki kurda yaşanan olumsuz durumalar ve Türk Lirasının değer kaybetmesi nedeniyle bu yazının hazırlandığı dönemde halı saha kurulum maliyeti en az 300 bin lirayı bulabilmektedir. Eğer sizler daha geniş kapsamlı ve büyük ölçekli kapalı bir halı saha kurmak isterseniz maliyetiniz daha da artacak ve 1 milyon TL’ye ulaşabilecektir. Bu bağlamda profesyonel hizmet sunan ve destek sağlayan özel şirketlerle çalışarak daha makul çözümlere de ulaşabilirsiniz.

HALI SAHA AÇMAK KARLI BİR İŞ FİKRİ MİDİR?

Halı saha açma fikri günümüzde pek popüler gibi görünmese de popülerliğini kaybetmeyen bir iş fikridir. Erkeklerin futbol tutkusu var oldukça sizin para kazanma şansınızın önünde hiç bir engel bulunmamaktadır. Korona virüs ve pandemi sürecinde ne yazık ki çoğu iş kolu ve sektör gibi halı sahalar da bu süreçten oldukça olumsuz etkilendi fakat korona virüse rağmen insanların halı sahalara gidip futbol oynamaları da bu sektörün futbol tutkunları için her şartta talep göreceğinin ve bu nedenle de kazancınızın devamlılığı konusunda bizleri ikna etmeye yetiyor diyebiliriz.

Türkiye’de 15 binin üzerinde halı saha olduğu tahmin ediliyor ancak hala ihtiyacın tam olarak karşılanmadığına emin olabilirsiniz. Köylerde veya kırsal kesimlerde bile halısahaların günden güne çoğalması bunun en büyük ispatıdır. Bu iş kolu genel anlamda günün minimum 6, maksimum 12 saatinde çalıştırılabilir. Hafta içleri insanların çalışmaları, okullar vs. gibi nedenlerden hafta sonu kadar yoğun olmamaktadır. Örneğin bazı hafta içi günleri 4-5 saatlik doluluk oranına sahip olurken cumartesi veya pazar günleri 10 saate kadar ulaşabiliyor.

Halı saha ücretleri ne kadar?

Halı saha ücretleri ne kadar diye soracak olursanız bunun net veya standart bir fiyatı yoktur. Bölgeden bölgeye hatta mahalleden mahalleye bu ücret değişebilmektedir. Ancak minimum saatlik ücreti 150-200 TL aralığındadır. Peki aylık olarak gelir-gider tablosu hakkında ne diyebiliriz?

Genellikle yeni yapılan halı sahalara sağa ve sola iki tane halı saha ortaya da tesis gelecek şekilde dizayn ediliyor. Daha fazlasını da yapmak tabi ki mümkün ve bütçenize bağlı durumdadır. Örnek vermek gerekirse günlük ortalama 5 saat doluluk oranına sahip olsanız ve ücret olarak da saatlik 150 TL kazanan bir tesise sahipseniz 22.500 lira aylık gelire sahip olursunuz. Masraflarınızı %30 olarak düşünürsek (kira bedeli dahil olursa masraflar daha da artar) aylık net karınız minimum 15 bin TL olacaktır.

HALI SAHA AÇARKEN DEVLET DESTEĞİ ALABİLİR MİYİM?

Devletin bazı kurumları özellikle KOSGEB gibi kurumlar girişimcileri destekleyerek ucuz kredi veya hibe desteği sağlıyorlar. Ancak halı saha açanlar için KOSGEB desteği veya hibesi gibi bir destek bulunmuyor.

Yapılan Yorumlar
 • Hakan Şahin dedi ki:

  Şu korona bir bitsin halı saha açma fikri kafama yatıyor gibi yalnız maliyet hesabına emin misin?

 • Mert Günok dedi ki:

  Halı saha açma fikri şu dönem en saçma fikir olabilir.

Bir Yorum Yapın