2 Odalı Bir Evden Google’ın CEO’luğuna Uzanan Bir Başarı Öyküsü

 2 Odalı Bir Evden Google’ın CEO’luğuna Uzanan Bir Başarı Öyküsü

10 Haziran 1972 yılında Hindistan’ın Madurai isimli bir kasabasında küçük bir evde dünyaya gelen Pichai Sundararajan’ın bütün girişimcilere ilham verecek başarı öyküsünü ve bu başarının arkasında yatan sırları sizler için sıraladık.

2015 yılından bu yana dünyanın en büyük arama motoru Google’da CEO olarak görev yapan Pichai ülkesinde bir kahraman olarak biliniyor. Bir üniversiteye yaptığı ziyaret sırasında öğrencilerden birisinin “Sen bizim yapmayı hayal ettiğimiz şeyleri yaptın.” cümlesi ona verilen değeri gözler önüne seriyor. Anjali Pichai ile evli ve iki çocuk sahibi olan Pichai’nin 2016 yılında yıllık geliri yaklaşık olarak 650.000 dolarlık yıllık gelire sahip.

Fakir bir ailesi olduğu için çocukluğu boyunca hiç araba yolculuğu yapmadığı ve televizyon izlemediğini biliyoruz. 2 odası olan küçük bir evin oturma odasında küçük kız kardeşi ile beraber uyuyordu.

Sayıları  ezberleme konusunda üstün bir yeteneğe sahip olduğunu daha küçük yaşlarda ailesi fark etti. Aranılan her numarayı ezberlediğini fark ettikleri küçük Pichai bu yeteneğini hala kullanıyor.

Bilgisayara ilgi duymaya başlaması neticesinde Hindistan’da Metalürji Mühendisliği bölümünde eğitim almaya başladı. Üstün başarısı, gayreti Stanford’dan eğitim bursu almasının önünü açtı.

Bilgisayar programcılığına başladığı günlerde ilk üretimi bir satranç oyun programı oldu.

Kaliforniya’ya evini taşıması onun için bir milat oldu.

Bir röportajında başarılı CEO şöyle diyor:

Ne yazık ki Kaliforniya’ya taşınması istediği gibi sonuçlanamadı. Pahalılık ve kardeşine olan özlem zor günler geçirmesine sebep oldu.

İlerleyen dönemde Anjali ile evleniyor bir kız bir erkek iki çocuk sahibi oluyorlar.

Ebeveynlerinin bütün yatırımını Stranford’da yüksek lisans eğitimi harcamak için kullanan Pichai, bu bölümü tamamlayamadı ve Pensilvanya Üniversitesi’nde Wharton MBA eğitim programına başvurdu.

2004’ün Nisan ayında Google’da iş başvurusu yapmak için bir mülakata girdi, ve Chrome üzerindeki araç çubukları üzerine yeni faaliyetlerin önünü açtı.

2006 yılında Microsoft’un Bing’i Explorer’da varsayılan arama motoru olarak belirleyeceğini açıklaması üzerinde Google yöneticilerini endişe sarmış. Bunun üzerine Pichai’nin araç çubuğunu bilgisayara yükleme fikri devreye girmiş ve Bing ile olan mücadeleyi kaybetmemişler.

 

İnternet Explorer’da meydana gelen aksaklıklar Chrome’un önünü açmış ve Pichai’nin Google CEO’larına olan tavsiyeleri sonucu Chrome sektörde adını altın harflerle yazdırmayı başarmış.

İlginizi Çekebilir: “DÜNYANIN EN İLGİNÇ İŞ FİKİRLERİ”

Kibir sahibi olmayan Pichai başarıyı her zaman hedefine koymuş ve sonuç odaklı çalışmış. Şekilcilik yerine işlevsel içeriklere odaklanmak başarıyı getirmiş. Bunun akabinde Google bünyesindeki sorumluluk alanı daha da genişlemiş.

2013 yılıyla beraber Pichai Google’ın Android alanının başına geçmiş ve çalışmalarını bu alana yoğunlaştırmış. Bu alanda ilk işi Android One’ı geliştirmek olmuş ve büyük gayretler neticesinde androidi google’a entegre etme başarısını göstermiş. Daha öncesinde ise bu iki oluşum birbirinden ayrı yönetiliyormuş. Twitter’dan aldığı yüksek tekliflere rağmen çalıştığı şirkete sadık kalarak kendini bir kez daha ispatlamış.

2014 yılı itibari ile beraber Google’ın bütün oluşumlarının başına bizzat Larry Page tarafından getirilmiş. Bu yoğunluğa nasıl dayanır bilemeyiz ama Google arama motoru, adsense, adwords, google map, Google Plus gibi bir çok alanın yöneticisi olarak çalışmaya başlamış.

Zaten Larry Page’in Pichai’ye olan hayranlığını şu sözlerle açıklamış; “Pichai olacakları önceden görmede ve takımları önemli konular etrafında mobilize etmede çok yetenekli.”

Siyasi konulardan uzak durmasına rağmen Donald Trump’un göçmenlerle ilgili politikasını en şiddetli şekilde eleştirenlerin başında gelmiş. Şu şekilde bir açıklamayı da takipçileri ile paylaşmış;

“Korkunun değerlerimizin üstesinden gelmesine izin vermeyelim. ABD’deki ve dünyanın her yerindeki müslümanları ve diğer tüm azınlık grupları desteklemeliyiz.”

Pichai güne yoğun bir kahvaltı ile başlamayıp bir çay içiyor ve omlet yiyor ve Wall Street okuyor. Google ekibi tarafından sevilen, takdir gören ve mütevazi bir kişiliğe sahip olan Pichai ülkesinde adında da sıkça söz ettiriyor.

Geçen sene yapılan bir ankette %96 oy ile en çok takdir toplayan ve sevilen CEO olarak kendisini işine adadığını ispatlamış.

2 odalı bir evden dünya devi Google’da üstün bir pozisyona gelen ve yüz binlerce dolar maaş almayı hak eden bir kişinin sizlerinde hayal dünyanıza yön vermesini umut ediyoruz.

Bugün başlayın, yarın değil. Hatta, dün başlamalıydınız. Ne kadar erken başlarsanız, ortalığı dağıtmak için o kadar çok zamanınız olur.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın