Girişimciliğin İlkeleri ve Temel Prensipleri

 Girişimciliğin İlkeleri ve Temel Prensipleri

Girişimcilik nedir? Girişimciliğin doğuştan gelen bir özellik midir yoksa sonradan mı kazanılır? Herkesin aklını kurcalayan ve girişimciliğin temel ilkelerini ve prensiplerini oluşturan sorulara hep beraber cevap arayacağız. 

GİRİŞİMCİLİK NEDİR?

Sözlükteki tanımını bir kenara bırakırsak günümüzün en popüler kelimelerinin başını çeken girişimcilik temel olarak 4 temel kavramın etrafında şekillenmektedir. Peki bu temel kavram ile açıklamak gerekirse girişimcilik nedir?

 • Kişilerde oluşan kendi işini kurma fikri
 • Başka işlerde çalışmaktan sıkılan kişilerin kendi işinin patronu olma arzusu
 • Mevcut işini büyütme isteği
 • Kendi işini markalaştırarak sürdürülebilir hale getirme

GİRİŞİMCİLİK İLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR

Girişimciliğin anatomisini oluşturan temel kavramları sizler için sıralamaya çalıştık. Bu kavramlar girişimcilik serüvenine adım atacak kişiler için önem arz etmektedir. İlerleyen süreçte bilmenizin yararınıza olacağı kavramları sizler için listeledik.

 • Girişimci: Üretim elemanlarını (doğa, emek, sermaye) sistemli ve bilinçli bir şekilde bir araya getirerek mal ve hizmet üretimini sağlayan kişidir. Girişimci toplumun gereksinim duyduğu dolayısıyla talep edilen bir malı ya da hizmeti bulup onu üretmeye girişen ve buna öncülük eder. Girişimci ile müteşebbis aynı anlamı taşımaktadır. Yalnızca bir işe girişmek ile girişimci olunabilir mi? Kesinlikle hayır. Girişimciliğin temelini özgün ve farklılık yaratmayı amaçlayan bir fikir veya proje oluşturur. Örneğin google, apple gibi.
Aslında her büyük marka başlangıçta küçük bir girişimdi. Apple’ın şu anki marka değeri: 153,6 Milyar dolar, Google ise 142,7 milyar dolar, 15 yaşını dolduran Facebook 83,2 milyar dolar. Bu büyük şirketlerin aksine bizim en büyük 100 şirketin marka değeri sadece 31 milyar dolardır. Bu tablo bile bugün küçük olduğunu düşündüğümüz küçücük bir girişimci projenin aslında ne kadar değerli olduğunu gözler önüne seriyor.
 • Yönetici ve Lider: Yöneticilik ve liderlik esasında benzer gibi görünse de birbirinden çok farklı iki kavramdır. Patronluğu da bu iki kelimeyle beraber düşünebiliriz. Her lider başarılı bir yöneticidir fakat her yönetici bir lider değildir.

Yönetici ile lider arasındaki farklar nelerdir?

 1. Yönetici ve lider kişiler yenilikçi olmalıdır. Ancak lider ayrıca yaratıcı olmalıdır.
 2. Yönetici ve lider kişiler bir vizyona sahip olmalıdır. Ancak liderler vizyon oluşturma yeteneğine sahip kişilerdir. İnsanlara ilham vermelidirler.
 3. Yöneticiler doğru olanı yapar.
 4. Liderler yönetimi sürekli geliştirir ve yönetir.
 5. Yöneticiler bir kopyadır. Liderler ise orijinal.
 6. Yöneticiler yapı üzerinde uğraşır, lider ise insanlar üzerinde…
 7. Yöneticiler kısa bir vizyona, liderler ise uzun bir vizyona sahiptir.
 8. Yöneticiler statükocudur. Liderler ise statükoya meydan okur.
 • Talep: Pazarı iyice analiz edebilen ve ileride doğacak ihtiyaçları iyice belirleyebilmek için pazardaki talepleri doğru okumak gerekmektedir. Başarılı girişimcilerin özünde talepleri önceden sezmek yatmaktadır. İlerde insanlar şöyle bir şeye ihtiyaç duyacak ve benim X isimli projem insanların bu ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı olacaktır dediğiniz an başarıya ilk adımı attığınız anlamına gelebilir.
 • Yenilik -İnovasyon: Talepler doğrultusunda oluşturacağınız projenizi yeniliklerle ve inovasyon ile geliştirmeniz bir zorunluluktur. Örnek vermek gerekirse cep telefonlarının icadı ile Motorola pazara iyi bir giriş yaptı ve Nokia ile beraber bu pazarda liderliği uzun süre elinde tuttu. Teknolojinin gelişimi ile taleplere cevap verilmeyince piyasa değeri 13.2 milyar dolara kadar geriledi. 2015 yılında satışa sunulmasına rağmen alıcı bulamadı. Motorola örneği yenilik ve inovasyonun bir projenin sürdürülebilirliği için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

 • KOBİ: Ülkemizde küçük ve orta büyüklükteki işletmelere KOBİ denmektedir. Bu işletmelerin çalışan sınırı 250 olarak belirlenip yıllık bilançosu 40 milyon TL’nin altındadır.
 • Franchise: Bir ürün veya hizmetin telif veya isim hakkına sahip tarafın, belirli bir süre şart ve sınırlamalar dahilinde işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin bilgi ve destek sağlamak sureti ile, imtiyaz hakkını ticari işler yürütmek üzere ikinci tarafa verdiği imtiyazdan doğan, uzun dönemli ve sürekli bir iş ilişkilerinin bütünüdür.
 • Start-up: Aslında türkçe karşılığı direkt olarak girişim veya yeni girişim olan bu kelime ingilizce olarak kullanılmaktadır. En kısa tabirle soruna çözüm arayan fikirlere ve iş girişimlerine birer start-up diyebiliriz.

Yapılan Yorumlar
 • Mehmet Üçyol dedi ki:

  Girişimcilik bir hayat biçimi, bu yolda kendimi geliştirmek istiyorum.

Bir Yorum Yapın