Kadın Girişimcilere İş Fikirleri

 Kadın Girişimcilere İş Fikirleri

Girişimci Kadınlar için hazırladığımız iş fikirleri listesini sizler için hazırladık. Bazen sermayesiz bazen ise küçük bir sermaye ile hangi işe başlayacağınız konusunda karar verme aşamasında yaşadığınız sorunlara alternatif çözümler arıyoruz. Kadın girişimciler için iş fikirleri listesinde Debbie Fields’ın başarı öyküsünün size ilham vereceğini umut ediyoruz.

GİRİŞİMCİ KADINLAR

Girişimci Kadınlar

DEBBI FIELDS, MRS. Fields Cookies Kurucusu

Girişimci Kadınlar için hazırladığımız iş fikirleri listesine başlamadan önce onların başarılarının en büyük anahtarlarının kendilerine olan sarsılmaz güven olduğunu söylemek istiyorum. Bunun en büyük ve en somut örneği Debbi Fields olmalı diye düşünüyorum. Büyük bir kurabiye şirketinin kurucusu olan Debbi şöyle diyor; “İnandığınız şeyi yapmanız için süper güçlere sahip olmanız gerekmiyor.”

Tıpkı Debbi’nin söylediği gibi sizlerin de başarılı olmak için doğaüstü güçlerinizin olmasına gerek yok. Tek yapmanız gereken en iyi yaptığınız şeyi yapmanız. Başarılı kadın girişimcilerin hayatlarını incelediğiniz zaman şunu fark edeceksiniz ki başarılı olmak için 4 önemli kritere sahip olmanız gerekiyor. Cesaret, azim, kararlılık ve disiplin ile başlayacağınız en kötü iş fikri bile başarıyı yakalamanıza yetecektir.

“Başarı her gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır.”

KADIN GİRİŞİMCİLERE İŞ FİKİRLERİ

Kadın girişimcilere iş fikirleri listemizi sıralamadan evvel şunun altını özenle çizmekte yarar görüyorum. “Kendinizi tanıyın.” Başarıya giden merdivenlerin ilk basamağında bu anahtar kelime yatıyor. Eğer kendinizi tanır, neyi sevip neyi sevmediğinizi bilirseniz, başarılı ve başarısız olduğunuz yönleri erkenden fark eder ve alacağınız kararları bu doğrultuda seçerseniz yarışmaya bir adım önde başlarsınız. Tıpkı Debbi’nin yaptığı gibi. Debbi kendini tanıyordu ve hangi alanda başarılı olacağına daha 20 yaşında karar vermişti. Cesaret ile California’da küçük bir kurabiye dükkanı açan Debbie ilk gün sinek avladı fakat azim ve kararlılığından taviz vermedi. İlk gün yaptığı bütün kurabiyeleri bedavaya yoldan geçenlere dağıttı. Disiplinli bir şekilde çalışmaya devam eden Debbie dünyanın en büyük kurabiye firmalarından birisi olan Mrs. Fields Cookies isimli markayı zirveye taşıdı. Eğer yüksek maaşlı bir meslek sahibi olmayı dünüyorsanız “KADINLAR İÇİN YÜKSEK MAAŞLI MESLEKLER” isimli içeriğimize muhakkak bakmalısınız.

GÜLSÜM AZERİ, OMV TÜRKİYE – PETROL OFİSİ CEO

Tıpkı Debbie Fields gibi Gülsüm Azeri’de başarılı bir kadın girişimcidir. Onunda başarılı olmak için izlediği bir yol var o bu yolu şu şekilde açıklıyor:

“Başarılı olma yolunda uyguladığı üç altın kuralı var: Ne olursa olsun pes etme, gerektiğinde yardım al ve en zor şartlarda bile gülümsemekten vazgeçme.” 

İlginizi çekebilir: “TÜRKİYE’DE OLMAYAN İŞ FİKİRLERİ”

Gülsüm Azeri veya Debbie Fields gibi yüzlerce belki de binlerce daha başarı öyküsünü sizler için sıralayabiliriz fakat bu iki örneğin bile yeterli olacağını düşünüyor ve iş fikirleri listemize geçiyorum.

KADINLAR İÇİN İŞ FİKİRLERİ

Aşağıda yer alan işler bir çok kadının yapabileceği ve genele hitap eden iş kollarından ve farklı sektörlerden oluşmaktadır. Burada yer alan her bir iş fikri sadece size ilham vermek için düşünülmüştür ve kendinize uygun olan iş fikrini sizin bulmanız kendinizi tanımanız açısından daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Kadınların Yapabileceği Sermayesiz veya Düşük Sermayeli İş Fikirleri Listesi:

   1-YAŞAM KOÇLUĞU: Eğer insanların sorunlarını dinlemeyi ve onlara mantıklı çözüm önerileri veriyorsanız sizler zaten birer yaşam koçusunuz demektir. Danışanınızın sıkıntılarını, memnuniyetsizlik durumlarını dinleyerek, onları analiz edip akılcı çözümler bulmanız bu işi yapmanız  için yeterli olacaktır. İlk dönemler yapacağınız görüşmelerin size birer referans olacağını düşündüğümüz zaman ulaşacağınız kitlenin büyüklüğü yarın yapacağınız hizmetin kalitesine göre şekillenecektir.

   2-EVDE MARMELAT YAPIP SATMAK: Eğer marmelat, reçel vb. lezzetli ürünleri yapma konusunda yeteneğiniz varsa hiç düşünmeden bu işe başlayabilirsiniz. Bilginiz olmasa dahi internette yapabileceğiniz kısa bir araştırma ile temel bilgilere sahip olursunuz ve sermayesiz bir şekilde kendi işinizi yapmaya başlayabilirsiniz. İlk müşteri portföyünüzü komşularınız, akrabalarınız ve yakın çevreniz oluşturacaktır fakat ilerleyen günlerde onların referansı ile siparişlere yetişememe durumunuz da var tabi.

   3-FREELANCE OLARAK ÇALIŞIP PARA KAZANMAK: Günümüzde normal bir iş ile çalışıp maaş alan kadınların ek iş olarak yaptığı veya ev hanımlarının ev ekonomisine destek olmak için yaptığı işlerin büyük bir kısmı bu gruba dahil olmaktadır. Freelancer olarak çalışmayı bir çerçeveye sığdırmamız oldukça zor. Örnek vermek gerekirse yeni doğum yapan bir anne çocuğunu bırakıp maaşlı bir işte çalışmak yerine freelancer olarak kendi evinde çocuğuna bakarak da para kazanabiliyor. Makale yazarlığı, sosyal medya uzmanlığı, editörlük, çevirmenlik, grafik tasarlama, seslendirme v.b gibi bir çok iş kolunda freelancer olarak çalışmanız mümkün.

   4-EL İŞİ YAPIP SATMAK: Bir çok kadın bu konularda harika ürünler ortaya koyuyor. El emeği göz nuru diye isimlendirdiğimiz el örmesi kazaklar, patikler, atkılar ve bereler bu gruba girebilir. Ayrıca bebek kıyafetleri bu grupta en çok tercih edilen ürünleri oluşturuyor. Eğer sizlerin de bu konuda tecrübesi ve yeteneği var ise düşünülmesinde yarar var.

İlginizi çekebilir: “EVDE YAPILACAK İŞLERLE KENDİ İMPARATORLUĞUNUZU KURUN.”

    5. EVDE SABUN YAPIP SATMAK: Tıpkı Yaşar Usta’nın evinde rahmetlik Adile Naşit’in yıllar önce yaptığı girişimcilik örneğindeki gibi sizler de evde sabun üretebilirsiniz. Aradaki tek fark onlar deterjan üretiyordu ve film gereği aksilikler peşlerini bırakmıyordu. Siz ise bunun gerekli eğitimini alabilir internetten yapacağınız 1 kaç haftalık araştırma ile doğal sabunlarınızı üretebilirsiniz. Pazarlama ve satış işinde iyi değilseniz ağzı iyi laf yapan birini de komisyon ile işe ortak edebilirsiniz. Kazan/Kazan stratejisi ile daha çok para kazanmanın yollarını arayabilirsiniz.

    6. EVLERE EK İŞ VEREN FİRMALARA BAŞVURMAK: Bazen işe bir yerden başlamak gerekir. Aklınızda çok güzel bir iş fikri vardır fakat bu işi hayata geçirmeye yetecek kadar sermayeniz olmayabilir. Bu nedenle evlere ek iş veren firmalarla görüşebilir ve gerekli sermayeyi toplayana kadar bu tarz işlerle para kazanabilirsiniz. Hediyelik eşya, el işi, dikiş-nakış, davetiye tasarlama v.b işlerin yapımı için ev hanımlarının yardımına ihtiyaç duyan büyük firmalar ve şirketler olabiliyor. Bu sayede çalışıyorsanız bile kendinize ek gelir yaratabilir veya çocuğunuza bakarken bile para kazanabilirsiniz.

    7- EVDE ÇOCUK BAKARAK PARA KAZANMAK: Özellikle ev hanımlarının en çok tercih ettiği iş kolunu oluşturan bu iş ile aylık 1.500-2.000 TL gibi bir maaş alabilirsiniz. Çalışan kadınların yardımına koşarak ve onlara yardım ederek kendi bütçenize büyük bir katkı sunabilirsiniz. Bazen kendi evinizde bazense ailenin kendi evinde de çocuğa bakmanız gerekebilir.

8- BAKIM VE KOZMETİK ÜRÜNLERİN SATIŞINI YAPMAK: Günümüzde bir çok kadın bu iş ile zengin olmuş durumda. Evet yanlış duymadınız aylık 30-40 bin TL gibi büyük kazançlar elde eden kadınlar biliyorum. Büyük kozmetik firmaları kendi bünyelerinde çalışmak üzere kişilere ihtiyaç duyuyor. Bunu da örneğin AVON satış temsilciliği sistemi ile yapıyor. Her satış personeli kendi sattığı ürünlerden örnek vermek gerekirse %25-30 komisyon alıyor. Fakat asıl gelir kaynağı kendi yaptığı satıştan ziyade sizin altınızda çalışmak üzere 3 satış temsilcisini daha sisteme dahil ettiğiniz takdirde takım öncüsü olarak kazancınızı katlamaya başlarsınız. Hatta ve hatta sizin altınızda çalışan kişiler de sisteme birilerini dahil ederler ise onların satışlarından bile komisyon alırsınız. Bu komisyonlar düşük olabilir fakat damlaya damlaya göl olur misali sizin altınızda 300 kişi çalıştığını bir hayal edin isterseniz. Oturduğunuz yerden sadece komisyonla kazanacağınız para büyük olacaktır. İlerleyen günlerde bu konu ile ilgili daha detaylı bir içerik oluşturmayı düşünüyoruz.

Şimdilik bu kadar. Sizlerde kadın girişimcilerin yapabileceği iş fikirleri hakkında veya sizin şu an mevcut işiniz hakkında yorum yaparak daha fazla kadının iş sahibi olmasını ve kendi ekonomik özgürlüğüne sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

Yapılan Yorumlar
  • girişimci kadınlar dedi ki:

    Kadın Girişimcilere iş fikirleri örneklerinde en beğendiğim bakım ve kozmetik ürünlerinin satışını yapmak. Bende bir süre yapmıştım AVON firmasında. Çevreniz de genişse çok para kazanabilirsiniz.

Bir Yorum Yapın