Freelancer Olarak Çalışarak Nasıl Para Kazanılır?

 Freelancer Olarak Çalışarak Nasıl Para Kazanılır?

Ülkemizde  günden güne artan iş tanımlarına son yıllarda eklenen freelancer modeline göz atacağız. Freelancer nedir? Freelancer olarak çalışanlar ne iş yapar? Freelancer olarak yapılacak işler nelerdir? Freelancer olarak çalışarak para kazanmak üzerine bazı sorulara hep beraber yanıt arayacağız.

FREELANCER NEDİR? 

Freelancer olarak çalışmak ne anlama gelir? En basit tabirle serbest çalışan kişi anlamına gelen freelancer ingilizce temelli bir kelimedir. Bizim dilimizdeki serbest meslek erbabı ile benzerlik gösteren bu kelimede çalışanlar genellikle bilgisayar veya internet tabanlı işlere imza atarlar.

FREELANCER OLARAK ÇALIŞIP PARA KAZANMAK

Freelancer olarak çalışanlar genellikle home-ofis çalışan kişilerdir. Oturdukları yerden belirli bir mesai saati bulunmayan, siparişe göre çalışan kişilerdir. Benim çevremde de bu iş kolunda yer alan bir çok arkadaşım var. Örnek vermek gerekirse 1 hafta hiç bir iş yapmadıkları olsa da bazen de işleri ve siparişleri yetiştirmek için 1 hafta evden çıkmadıklarını da biliyorum.

Freelancer olarak çalışanlar belirli alan veya alanlarda uzmanlaşan kişilerin belirli  ücretler karşılığında sipariş alıp, istenen siparişleri istenen vakitte teslim etmesi anlamına gelir. Somut bir örnekle anlatalım. Eğer photoshop konusunda kendinizi geliştirdiniz ve grafik-tasarım konusu ile ilgileniyorsunuz. Forum sitelere veya bionluk gibi sitelerde reklamınızı yaptıktan sonra gelen müşterilerin siparişleri doğrultusunda hizmet vermeye başlarsınız. En başlarda müşteri bulma konusunda zorlansanız bile belirli bir müşteri kitlesine ve referans sayısına ulaştıktan sonra düzenli bir müşteri kitlesi, sipariş ve gelir elde edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken işinizde kaliteden ödün vermemek, insanlara dürüst davranmak ve siparişlerinizi istenen vakitte teslim etmek olmalı.

İlginizi Çekebilir: “TÜRKİYE’DE OLMAYAN İŞ FİKİRLERİ”

PARA KAZANDIRACAK 7 FREELANCE MESLEK

1- Yazılımcılık: Yazılım konusunda kendisini geliştiren kişiler aylık asgari 3 bin TL kazanabiliyorlar. Daha fazlasını kazanan kişileri de tanıyorum. Mobile app veya bilgisayar konusunda kendini geliştiren ve freelance yazılım konusunda müşterilerine hizmet veren bu hizmet kolu önümüzdeki yıllarda da popülerliğini korumaya devam edecektir.

2- Grafik-Tasarım: Yukarıda da örnek olarak verdiğim gibi bilgisayar ve internet var oldukça grafikçi olarak çalışan freelancerlar da para kazanmaya devam edecektir. Sosyal medya üzerinden tanıtımınızı ve reklamınızı başarılı bir şekilde yaptığınız takdirde ve özgün projelere imza attıkça müşteri bulmakta zorlanmayacağınızın garantisini verebilirim.

3- Editör veya Yazar Olun: Girişimci Gençler platformu olarak bizimde bu sektörde freelancerlara gelir kapısı araladığımız bu iş kolu ile yalnızca makale yazarak veya bir haber sitesinin editörü olarak para kazanabilirsiniz. Farklı maddi anlaşmalar olsa bile genellikle makale başı veya kelime başı ücret ödenen bu iş kolu ile aylık binlerce lira ek gelir sağlayan kişiler var.

Eğer sizde makale yazarak para kazanmak isterseniz, “MAKALE YAZ, PARA KAZAN” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

4- Tercümanlık Yapın Para Kazanın: Eğer bildiğiniz bir yabancı dil var ise bu sayede hanenize yeni gelir kapıları açabilirsiniz. Örneğin ingilizce bilmeniz durumunda film veya dizilere alt yazı hizmeti sunabilirsiniz. Üniversitede bu iş ile gelir sağlıyordum. Çok yüksek ücretler ödenmese bile yine de düzenli bir gelir kazanmak, hele hele bu gelirin öğrencilik yıllarında olması ayrı bir önem arz ediyordu. Ayrıca müşterilerin isteği doğrultusunda sayfa başı çevirilerde yapabilirsiniz. Ödev, tez v.b gibi konularda da tercümanlık hizmeti sunabilirsiniz.

5- Fotoğraf Çekerek Para Kazananlar Var: Eğer daha önce hiç duymadıysanız gerçekten de yalnızca gezerek ve fotoğraf çekerek para kazanan insanlar var. Tek yapmanız gereken sıra dışı ve sanatsal fotoğraf karelerini yakalamak ve bu kareleri pazarlayabilmek. Ayrıca bazı web siteleri ve uygulamalar da bu konuda para kazandırıyor. Bu uygulamaları ilerleyen dönemde daha detaylı bir şekilde irdeleyeceğiz.

6- Çevrimiçi Öğretmenlik Yapmak: Bir alanda kendinizi geliştirdiyseniz, bu alanı gelir sağlamak için kullanabilirsiniz. Örneğin yabancı dil biliyorsunuz ve öğretebileceğinizi düşünüyorsunuz. Belki de bir müzikal enstrüman çalma ve öğretme kabiliyetiniz var. Bilgisayar üzerinden, skype üzerinden veya youtube gibi platformlar aracılığı ile müşterilerinize ulaştırıp para kazanabilirsiniz.

7- Haber Muhabiri Olup Para Kazanmak: Bazı haber kanalları özgün ve sıradışı haberlere, fotoğraflara ve videolara yüklü miktarlarda ücret ödediğini daha önce duymuşsunuzdur. Sizlerde haber sitelerinin yalnızca whatsapp ihbar hatları, telefon numaraları veya e-posta adresleri ile irtibata geçerek önemli gördüğünüz haberleri pazarlayabilirsiniz.

Yukarıdaki freelance meslek gruplarına ek olarak uzman olduğunuzu düşündüğünüz bir çok işi bu listeye dahil edebilirsiniz. Bizler yalnızca sizlere fikir oluşturması için bir kaç freelancer olarak yapılacak işler listesi oluşturmayı amaçladık.

FREELANCER OLARAK PARA KAZANMAK

Youtuber olarak bilinen youtube’da içerik üreterek reklam geliri elde eden kişiler, sosyal medya fenomenleri de aslında birer freelancer sayılırlar. Çok yüksek meblağlarda paralar kazanma şansı sunan iş kolunu kendi ilgi, alaka ve yeteneklerinize göre belirlemenizde yarar var. Uzmanı olduğunu düşündüğünüz iş koluna karar vermenin hemen akabinde reklam ve pazarlamaya yönelmenizde yarar var. Daha farklı freelancer meslek gruplarına göz atmak isterseniz; “AKTİF PARA KAZANMA YOLLARI İLE GELİR ARTIŞI” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın