Evde Yapılacak İşlerle Kendi İmparatorluğunuzu Kurabilirsiniz

 Evde Yapılacak İşlerle Kendi İmparatorluğunuzu Kurabilirsiniz

2020 yılı ne yazık ki ülkemize ve dünyaya pek uğur getirmedi. Felaketler ardı ardına geldi ve para kazanmak daha önemli bir hal almaya başladı. Bu sıkıntılarla uğraşan girişimci adayları, sizler için hazırladığımız evde yapılacak işler listesine bir göz atmaya ne dersiniz?

Yukarıda da bahsettiğim gibi 2020 yılı büyük felaketleri de beraberinde getirdi. Bugün bile Korona virüsü ile mücadele kapsamında herkes evine esir olmuş durumda ve özel sektörde çalışmak zorunda olanlar ve bazı memurlar dışında herkes ev hapsine alınmış durumda. Ne yazık ki hiç kimse bu sürecin ne kadar devam edeceğini ve korona belasından ne zaman kurtulacağımızı bilmiyor.

EVDE YAPILABİLECEK İŞLER – 2020

Evde Yapılabilecek İşler - 2020

Yukarıda bahsettiğimiz gibi gündelik işlerle çalışıp evine ekmek götürmek zorunda olanlar, ücretsiz izne ayrılanlar bu süreçte mağdur oldular ve geçim derdine düştüler. Hükümet yetkilileri destek paketleri başlattı, ünlüler ve zenginler yardım kampayanlarına start verdi fakat bu sürecin daha ne kadar bu şekilde devam edeceğini bilmiyoruz. Bu nedenle evde yapılabilecek işler 2020 listesini sizler için hazırladık.

Bu listedeki her iş fikri belirli bir grup tarafından şu an bile uygulanmakta ve para kazandırmaktadır. Bunun somut örneklerini “EVDE EK İŞLER YAPARAK PARA KAZANMAK ÇOK KOLAY” isimli yazımızda görebilirsiniz.

EVDE YAPILACAK İŞ FİKİRLERİ

Evde yapılabilecek İş Fikirleri Neler?

Evde yapılacak iş fikirleri listesinin her biri yukarıda bahsettiğimiz içerikte de gördüğünüz üzere başarı şansı yüksek sektörleri içerisinde barındırmaktadır. Burada yapılması gereken en önemli husus kendinizi tanımaktan geçiyor. Çünkü ilgilerinizi, bilgi ve becerilerinizi, yeteneklerinizi keşfetmeden alacağınız her karar sizleri hayal kırıklığına bir adım daha yaklaştırır.

Karar vermeden evvel kendinize sormanız gereken sorular hangileridir? 

Evde el işleri yaparak nasıl para kazanabilirim?

 • Evde para kazandıran ev işleri nelerdir?
 • El işlerinde yetenekli miyim?
 • Güzel yemek yapıyor muyum?
 • Kalemime güvenebilir miyim? İçerik üretebilir miyim?
 • Yabancı dil biliyor muyum?
 • Hangi alanlarda uzmanım?
 • Hangi konularda yetenekliyim?
 • Yıllardır fotoğraf çekiyorum, peki bu konuda eğitim verebilir miyim?
 • Çocuklarım için bunca yıl güzel ve lezzetli pastalar hazırladım. Bu yeteneğimi nasıl değerlendirebilirim?

Yukarıda saydığım sorulara ek olarak binlerce soru daha sorulabilir. Bu soruları sorması gereken ve uygun cevapları verecek olan kişi yine sizlersiniz. Bu nedenle yeteneklerinizi, ilgilerinizi ve becerilerinizi listeleyin. Daha sonra hangi yeteneğinizin size para kazandırabileceğini düşünmeye başlayacağız.

EVDE YAPILACAK İŞLER

Evde çalışarak nasıl para kazanabilirim?

Örnek vermek gerekirse 5 farklı alanda bilgi sahibi ve yetenekli olduğunuzu farz edelim.  Evde yapılacak işler listemiz ile “Bu 5 alandan hangisi size para kazandırabilir?” sorusuna cevap arayacağız. Yani hangi yeteneğiniz için diğer insanlar sizlere para ödemek ister? Güzel pasta yapıyorsunuz, peki bu yetenek sizlere nasıl para kazandıracak? Bu yeteneğinizi nasıl pazarlayabilirsiniz.

1- Pasta Siparişi Alın: Yakın çevrenizden başlayarak bulunduğunuz bölgedeki insanlara güzel ve lezzetli pastalar hazırlayın. Sosyal medya hesaplarından küçük ölçekli reklamlar alarak daha büyük bir kitleye ulaşmayı deneyin. Yine aynı şekilde sosyal medya üzerinden pastalarınızı hijyenik ortamda  hazırladığınıza ve hijyenik bir insan olduğunuza insanlarını inandırmanız gerekecek. Çünkü bugün insanlar korkudan fırından bile ekmek almayıp evde ekmek yapmanın yollarını arıyor.

2- Youtube Üzerinden Pasta Tarifleri için Video Üretin: Youtuber olarak bilinen fenomenler yüz binlerce lira kazanıyorlar. Bu kişiler bu günlere ulaşabilmek için uzun yıllar emek harcadılar ve gayret sarf ettiler. Bu nedenle ilk başarısızlıkla vazgeçmeden üretmeye devam edin. Bu tarz işler de asıl husus sabır ve istikrardır. Belirli bir abone sayısına ulaştıktan sonra youtube gelirleriniz artacaktır ve küçük ölçekli reklam teklifleri bile alabilirsiniz.

Evde nasıl para kazanabilirim?

3- Pasta Tariflerinizi Paylaştığınız Blogunuzu Kurun: Tıpkı youtube’da olduğu gibi bir websitesi açın. Hatta wordpress veya blogger gibi ücretsiz websitelerinden bile yararlanabilirsiniz. İçerik oluşturun. Görsellerle veya videolarla tariflerinizi zenginleştirin ve özgün içerikler oluşturmaya gayret gösterin. Hiç kimse 1 günde başarılı olmadı. Bu nedenle vazgeçmeden azimle yolunuza devam edin. İlk başlarda geliriniz ufak çaplı olacaktır fakat ilerleyen günlerde damlaya damlaya göl olacağına emin olabilirsiniz.

Evde para kazandıran işler

4- UDEMY Üzerinden Eğitim Verin: “UDEMY” evde para kazandıran işler listesinde benim favorim. Sokağa çıkmayan insanların büyük bir kısmı bu süreyi kendini geliştirmek amacıyla kullanıyor. İnternet üzerinden online ders alanlar, dil öğrenenler, müzikal bir enstrüman çalmak için gayret gösteren bir çok insan tanıyorum. Sizlerde “Nasıl lezzetli bir pasta yapılır?” isimli bir eğitim videosu oluşturun. Udemy platformu bu konuyla ilgili sizlerden herhangi bir diploma veya yeterlilik belgesi istemiyor. Yalnızca belirli şartları var (video kalitesi gibi) ve bu şartları karşılamanız halinde oluşturduğunuz içerikleri yayınlıyor. İnsanlar çoğunlukla 30 TL’den eğitim videonuzu satın alıyorlar ve UDEMY %50 komisyon alıyor. Kişi başı 15 TL’lik bir gelir elde edebiliyorsunuz.

5- EDİTÖR OLUN: Yemek veya pasta tarifi veren büyük siteler ücreti karşılığında editör arıyorlar. Bu tarz sitelere başvurun ve onlara bu konuda çok yetenekli olduğunuzu ispatlayın. Bunca yıldır neden sizinle çalışmadıkları konusunda pişman olmalarını sağlayın. İnanmanın başarmanın yarısı olduğunu sakın unutmayın.

Yukarıda bahsettiğim bütün iş fikirleri “Çocuklarım için bunca yıl güzel ve lezzetli pastalar hazırladım. Bu yeteneğimi nasıl değerlendirebilirim?” sorusuna cevap olarak verilebilir. Hatta bu listeyi daha da ilerletebiliriz fakat ben sizlere balık vermekten ziyade “Balık nasıl tutulur?” sorusu üzerinden yardımcı olmaya çalıştım. Sizlerde  aşağıda bahsettiğim başlıkların altını zenginleştirerek kendinize gelir kapısı oluşturabilirsiniz.

HANGİ İŞ FİKRİ SİZE DAHA UYGUN?

Evde hangi işleri yapabilirim?

Özellikle kadın girişimciler için günümüzde bir çok destek paketi de mevcut. Bu konuyla ilgili “Kadın Girişimci Destekleri” isimli yazımızı da okuyabilirsiniz. Evde hangi işleri yapabilirsiniz? Size uygun olanı seçmek tamamen size kalmış.

Evde marmelat yaparak para kazanabilirsiniz.Evde Marmelat Yapmak: 2020 yılının başlarında evde yapılabilecek işler listesinin ilkinde marmelat yapma fikri geliyor. Bu iş fikri özellikle ev hanımlarının gözdesi durumundadır. İnsanlar genellikle reçel ile marmelatı karıştırabilmektedir fakat bu iki lezzet birbirinden farklıdır. Meyve ezmesinden veya püresinden yapılan marmelat bir çok kişinin kahvaltıda en çok aradığı lezzettir. Şeftali ve kayısı gibi meyvelerin marmelatı çokça yapılır. Eğer sizinde kendinize ait lezzetli bir marmelat tarifiniz var ise bu iş kolu size göre olabilir.

Yazın başlangıcı ile kolları sıvayıp evde marmelat yapma işine başlayabilirsiniz. Öncelikle yakın çevrenizden satış yapmaya başlayıp kaliteli bir pazarlama stratejisi ile kısa sürede çok yol alabilirsiniz. Unutmayın ürünlerinizden memnun kalan her müşteri sizin için yeni müşterilerin kapısını aralayacaktır.

E Ticaret Yaparak evden para kazanmakE-ticaret yapmak: Daha önceki içeriklerimizde de belirttiğimiz gibi e-ticaret dünyanın yükselen iş kolunu oluşturuyor. Bu işe yönelmek için hiç bir bahaneye de ihtiyacınız olmuyor. Şöyle ki sermayesiz bir şekilde bu işi yapabilirsiniz. (Tedarikçi ile komisyon karşılığı anlaşarak) Sürekli işin başında olmanıza da gerek yok. (Ben 8.00-15.00 arası çalışıyorum diyenler için.) Sadece başarılı olacağınızı düşündüğünüz bir sektör belirleyin, tedarikçinizi bulun ve kaliteli ürünleri uygun fiyata alın. Sosyal medya veya kuracağınız web sitesi aracılığı ile satışlara başlayın. Evde e-ticaret (online shopping) yaparak para kazanmak hanenize ekstra gelir kapısı açacaktır. Devlet memurlarının bile bu yolla ek gelir elde ettiğini sakın unutmayın.

Komisyon Karşılığı satış gerçekleştirmek: Bir çok firma komisyon karşılığı satış yaparak insanlara büyük kazançlar sağlamaktadır. Örneğin ev hanımlarının büyük bir kısmı Avon veya Farmasi gibi kozmetik firmalarının satış temsilcisi olarak evlerine kazanç getiriyorlar. Yalnızca kazanç sağlamakla kalmıyorlar ve kendi kozmetik masraflarını da kısarak ev ekonomisine ikinci katkıyı da sağlamış oluyorlar.

Farmasi ve avon ürünlerini komisyon karşılığı satarak evden para kazanmayı sağlayan kadınlar aylık 300 TL’lik olan kozmetik ve bakım masraflarını yarı yarıya azaltıyorlar. Kampanyalı bir şekilde ürün tedarik eden satış temsilcileri hem kendi ürünlerini ucuza getiriyorlar hemde çevrelerinde yaptıkları her satıştan ayrıca kar elde edebiliyorlar. Bu konuyla ilgili çok mesaj alıyoruz. Bu nedenle bu başlığı ilerleyen günlerde daha ayrıntılı bir şekilde irdeleyeceğiz.

Online eğitim ver para kazanONLİNE EĞİTİM VERMEK: Dünya genelinde UDEMY, ülkemizde de benzer projeler aracılığı ile online eğitim faalietleri gerçekleştirebilir ve evden para kazanabilirsiniz. Somut bir örnek vermek gerekirse İngilizce gibi bir yabancı dili ileri düzeyde bildiğinizi farz edelim. Udemy ve benzeri platformlara üye olarak ingilizce bilginizi kara dönüştürebilirsiniz. İngilizce öğrenmek isteyenler sizin videolarınızı izleyerek ingilizce öğrenmek için para öderler. Bu platformlar genellikle %50 veya üzeri komisyonla sizin eğitim videolarınızı müşterilerine sunarlar. Buradan gelecek para sizlere pasif gelir sağlar. Peki pasif gelir nedir? Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için “PASİF GELİR ELDE ETMENİN 6 YOLU” isimli makalemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Evde El işi ürünler yapıp satarak para kazanmakEVDE EL İŞİ YAPIP SATMAK: Eski günlerde olduğu gibi el işini hala tercih eden ve evlerinde kullanan bir çok insan var. Bu iş kolunu sadece iğne oyası, patik veya banyo lifi olarak düşünmeyiniz. El işi dediğimiz kavram fabrikasyon üretim yerine “El emeği göz nuru” diye nitelendirilen bütün ürünleri kapsamaktadır. Mesela el yapımı oyuncaklar bu sınıfa girebilir. Bu nedenle el işi sektörü hala değerini koruyor. Eğer sizlerinde el işleri konusunda yeteneğiniz ve bilginiz var ise bu iş kapısı sizlere yeni kazançlar getirebilir. Peki bu işten nasıl para kazanabilirsiniz? Öncelikle yaptığınız her üründen birer adet teşhir ürününün resmini çekin. Çevrenizdeki insanlara tanıtımını yapmak için küçük bir katalog bile hazırlatabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin iştahını kabartacak ürünlerin pazarlamasını kolayca sağlayabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyayı da bu konuda aktif bir  şekilde kullanabilirsiniz.

El yapımı sabun satışı Evde el işi yapıp satarak para kazanabilirsiniz. Peki hangi ürünleri satışa çıkarabilirsiniz?

 1. Dekorasyon ürünleri
 2. Takı ve aksesuar
 3. El işi hediyelik eşyalar
 4. Evde sabun yapıp satmak
 5. Kokulu sabun
 6. El işi iğne oyası
 7. El yapımı oyuncaklar
 8. Güzel kokan taş ürünler
 9. El işi bebek ürünleri
 10. Havlu kenarı
 11. El yapımı takılar
 12. El işi kavanoz, şişe ve süsleme eşyalar v.b

Yukarıda saydığımız ürün yelpazesini daha geniş bir listeye çevirebilirsiniz. İnsanlar sağlıklı ve otantik diyebileceğimiz el işi ürünlerini fabrikasyon ürünlerine tercih etmektedir. Unutmayınız, günümüzde bir fabrikanın üretim bandından geçen her ürün geçmişte el yapımı olarak üretiliyordu.

EVDE MAKALE YAZARAK PARA KAZANMAK: Güçlü bir kaleminiz var ise bu yolla para kazanmanız mümkün. Büyük web siteleri web sitelerini daha güncel tutabilmek için makale satın alırlar. Bu nedenle belirli sitelerle anlaşılır ve onlara ilgili konularla alakalı makaleler yazılır ve içerik üretilir. Fiyat farklılıkları olsa bile örnek vermek gerekirse bazı sistemlerde 100 kelime 1 TL olarak belirlenir. 300 kelimelik 10 makale siparişi aldığınızı düşünürsek 30 TL kazanabilirsiniz. Bu yöntemle para kazanmak isterseniz aşağıda bulunan makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Makale yazarlığı kadromuza dahil olmak için: “MAKALE YAZ PARA KAZAN”

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SATIŞ YAPARAK PARA KAZANMAK: SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SATIŞ YAPARAK PARA KAZANMAK: Özellikle İnstagram, facebook ve twitter gibi sosyal mecralar üzerinden ürün satışı yaparak para kazanabilirsiniz. Mesela tespih satışı yapan bir kişi normal şartlarda dükkanında müşteri gelmesini bekler. Günlük ortalama 2-3 tespih sattığını farz edersek dükkan kirasını, elektrik faturasını veya evinin masrafını zar zor karşılıyor. Bu nedenle çevremizde çok fazla tespih satışı yapan iş yeri yoktur. Genellikle bu işi gümüşçüler yapmaktadır. Fakat internet üzerinden tespih satışı yapan kişiler günlük ortalama 40-50 tespih satışı yapabilmektedir. Pazarlama stratejiniz iyiyse “TESBİHANE” gibi bir oluşum sahibi olabilir ve günlük binlerce tespih satışı gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda yapılması gereken asıl önemli husus satışını düşündüğünüz ürünü iyi belirleyin. E-ticaret yaparak para kazanma fikriyle benzer olan bu iş kolu öğretmenler tarafından bile uygulanmaktadır.

İnternet üzerinden para kazanmak için: “Web sitesi Kurarak Para Kazanabilirsiniz”

EVDE ANKET DOLDURARAK PARA KAZAN: Daha önce hiç karşılaşmamış olabilirsiniz fakat anket doldurarak para kazanabilirsiniz. Bununla ilgili iş kolları, web siteleri ve aplikasyonlar mevcut. Örnek vermek gerekirse Playstore veya Appstore üzerinde “Google Ödüllü Anketler” uygulamasını indirebilirsiniz.

 • Uygulama veya Application üzerinden para kazanmak
 • İkinci el ürün alıp-satarak
 • Evde sabun üretip-satmak
 • Evde Blog sitesi açmak
 • Vlog Çekmek (Video çekerek)
 • Özel ders vererek
 • Oyun oynayarak para kazanın
 • Çocuk Bakarak Para Kazanın
 • Sosyal Medya Yönetin Para Kazanın
 • Grafik Tasarımı Yaparak Para Kazanın (Photoshop)
 • Online Tercüme Bürosu Açın
 • Evinizde evcil Hayvanlara Bakın
 • Fotoğraf Çekerek Para Kazanın
 • Online Çocuk Giyim Mağazası Açın

Yapılan Yorumlar
 • EvdeParaKazan dedi ki:

  Bu korona virüsü belası evlere hapsetti bizleri, evden para kazanmak zorunlu bir hale geldi. Yazınızı bu bağlamda çok beğendim.

 • admin dedi ki:

  Çok teşekkür ediyoruz.

Bir Yorum Yapın