En Etkili 6 Pasif Yatırım Stratejisi

 En Etkili 6 Pasif Yatırım Stratejisi

Pasif yatırım stratejilerinden bahsetmeden önce aktif ve pasif gelirlerin tanımını yapmamız gerekmektedir.

Aktif gelir, en basit tanımıyla para kazanmak için bir işte çalışmak demektir. Örneğin bir garson maaş alabilmek için kafe veya bir lokantada çalışmak zorundadır. Pasif gelir ise siz çalışmadan da gelir elde etmeniz anlamına gelmektedir.

Warren Buffett’ın tasarruf/birikim üzerine çok sevdiğim bir sözü vardır, der ki; “Harcamalarınızdan sonra artan parayı biriktirmek yerine, biriktirdiklerinizden sonra artan parayı harcayın.” der ünlü yatırımcı. Bu söze binaen sizin kazancınızı havuza dökülen bir musluk olarak görürsek, birikim yapabilmek için havuza akan musluk sayısının artması, havuzu boşaltan musluk sayısının (harcama) azalması veya akan su miktarının azalmasını amaçlamamız gerekmektedir. Peki havuza akan musluk sayısını (aktif + pasif gelirleri) nasıl arttırabiliriz? Girişimci Gençler için ele aldığımız en etkili 6 yöntemden bahsedelim.

1- Yatırımın en sağlam Kalesi: Gayrimenkul Yatırımı

Özellikle kendilerine güvenilir bir liman arayan yatırımcıların imdadına gayrimenkul yatırımı yetişmektedir. Kira getirisi pasif gelir kaynaklarının en önemlilerinden birisidir. Wang Jianlin (Çinli Gayrimenkul Baronu) yatırımın en sağlamının gayrimenkulde olduğunun en büyük ispatıdır. Forbes Milyarderler listesinde 18. sırada yer alan Wang, kazancının büyük bir kısmını hala otellere, alışveriş merkezlerine yapmaktadır. Çinli yatırımcının net serveti 28.7 Milyar dolardan fazla. Sizlerde birikimlerinizi gayrimenkule yatırarak pasif gelir kaynakları oluşturabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim havuz örneğinde olduğu gibi musluk sayısındaki artış birikimlerinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. Kira getirisine ek olarak daire/işyerininin süreç içerisinde de değer kazanacağını da unutmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir: “AKTİF PARA KAZANMA YOLLARI İLE GELİR ARTIŞI”

2-Blog/Website Açın ve tecrübelerinizi paraya dönüştürün

Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan blog yazarlığı da sizlere ekstra gelir kaynağı sağlamanızda yardımcı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husus ilgi/alakanıza göre ve bilgili olduğunuz bir konuda başlangıç yapmanız  olacaktır. Ücretsiz edinilen web sitelerinden bile google reklamları aracılığı ile güzel paralar kazanabilirsiniz. Türkiye’de google geliri en fazla olan kişinin aylık 500.000 TL civarında kazandığını duymuştum.

3- Para Kazanmanın En güncel Yolu: e-ticaret yapmak

Personel, kira v.b masraflar olmadan kısa süre içerisinde güzel paralar kazanmanın bir diğer yolu ise e-ticaret yapmaktır. Amazon/hepsiburada gibi sanal platformlarda ufak bir sermaye ile işe başlayabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde basamak basamak anlatacağım bu yöntemle hanenize ekstra bir gelir kaynağı daha katmış olacaksınız. İsterseniz ucuza mal ettiğiniz bir ürünü üzerine biraz kar marjı ekleyerek satabileceğiniz gibi kendi üretiminizi veya ürünlerinizi de daha karlı bir şekilde satışa çıkarabilirsiniz.

4- Dijital Pazarlama Stratejisi 

Telif geliri ile aynı anlama geldiği için ikisini bir ele almak istiyorum. Örneğin bir kitap yazdınız ve bu kitabı satışa çıkardığınız zaman, siz öldükten sonra bile mirasçılarınız bu kitabın telifi nedeni ile para kazanmaya devam edebileceklerdir. Aynı şekilde e-kitap, Video, Film, Müzik v.b şeklinde oluşturacağınız eserler uzun vadede size güzel gelirler kazandırabilecektir. Telif hakkının size ait olduğu her bir eserin çoğaltılması, yayınlanması veya satılabilmesi için sizin onayınız gerekmektedir.

5- Sosyal Medya

Facebook, twitter, instagram ve youtube gibi sosyal mecralarda yapacağınız paylaşımlarda yine aynı şekilde sizlere ekstra kazanç kapısı açacaktır. Youtuberların günden güne arttığı ve haberlerde bahse konu olduğu gerçeğini göz önüne alırsak kazançlarının küçümsenemeyecek derecede fazla olduğunu sizlerde zaten biliyorsunuzdur. Sosyal Medya fenomeni olmasanız bile ilginizin olduğu bir alanda kuracağınız bir hesap/sayfa reklam gelirlerinin önünü açacaktır.

İlginizi Çekebilir: “PARA KAZANMAK İSTİYORUM DİYENLERE İŞ FİKİRLERİ”

6- Faiz ve Temettüler 

Faiz oranlarının yüksek olduğu günümüzde paranın para kazanması hiç tahmin edemeyeceğiniz oranda yüksek gelir sağlamaktadır. Einstein’ın bile şaşırdığı bu kavramı daha sonra detaylı bir şekilde açıklayacağız. Albert Einstein’a sormuşlar, “İnsanlık tarihinin en büyük keşfi nedir?” diye. Onun cevabı ise “Bileşik faiz” olmuş. Kira gelirine oranla daha yüksek bir kazanç vadeden faiz her zaman enflasyona karşı galip gelemeyebiliyor fakat yine de günümüzde yatırım yapmak isteyenlerin sığındığı limanlardan birisidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın