El ve Ayak Bakım Merkezi Açma Fikri

 El ve Ayak Bakım Merkezi Açma Fikri

Genellikle kadınların gittiği güzellik merkezlerinde hizmet veren el ve ayak bakım merkezi açma fikri düşük maliyetli olduğu kadar karlı bir iş fikri olarak düşünülebilir. Bakım merkezi açma şartları ise zorluk çıkarmayacak kadar kolaydır. 

GÜZELLİK MERKEZİ AÇMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR VE SERTİFİKALAR

Güzellik salonu açabilmek için gereken bazı kriterler vardır. Örneğin bir güzellik merkezi açabilmek için en az 75-80 metre karelik bir kapalı alana sahip olması gerekmektedir. Bu mekanda yapılabilecek işler manikür, pedikür, epilasyon, makyaj v.b kişisel bakımların yapılması olarak sıralanabilir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen eğitimler ve kurslardan sonra mevcut okuldan veya bölümden mezun olduğunuza dair bir sertifikaya veya diplomaya sahip olmanız gerekmektedir. Bunun bir diğer yolu ise bir çalışanınızın diplomasını kullanmaktan geçer. Sertifika sahibi personeliniz için sözleşme akti yapmanız gerekmektedir. Manikür, pedikür ve epilasyon gibi işlemler için kullanılacak alet ve ekipmanların temizliği için (dezenfeksiyon) dezenfeksiyon aletinin olması gereklidir. Ayrıca açılacak iş yerinizde WC bulundurmak zorundasınız, ek olarak engelli bireylere uygun bir WC’nin de bulunma zorunluluğu vardır. Sağlık ocaklarından veya hastanelerden alınabilecek izinlerde sizin iş yerinizi açmanıza yardımcı olacaktır. Güzellik salonu açmanın en önemli aşamasını ise bu işe ehliyetinizin olduğunun ispatı için çıraklık, kalfalık ve ustalık okulundan almanız gereken ustalık belgesine ihtiyaç duyacaksınız.

ÖNEMLİ NOT: Güzellik salonu açmak için Devlet destekli hibe destek programlarına başvurabilir ve devlet desteği ile (KOSGEB) güzellik salonunuzu açabilirsiniz.

EL VE AYAK BAKIM MERKEZİ AÇMAK

El ve ayak bakım merkezi açmak özellikle ABD’de yoğun şekilde uygulanan bir iş kolu haline geldi. Özellikle 25 yıldır uygulanan el ve ayak bakımı konsepti Amerika Birleşik Devletlerinde 50 binin üzerinde Nail Bar konsepti ile uygulanıyor. Kar marjı olarak oldukça yüksek gelir vaat eden bu iş kolu Türkiye’de de baya popüler olma yolunda ilerliyor. Yatırım bedeli yaklaşık olarak 50 bin TL fakat 1 yıl gibi kısa bir sürede bu paranın fazlasıyla kazanılabileceği yadsınamaz bir gerçek.

İlginizi çekebilir: “20 bin liraya hangi işler yapılabilir?”

İŞ FİKİRLERİ SEÇİMİNDE KARLI BİR İŞ KOLU

El ve ayak bakım merkezi gibi iş fikirleri genellikle kadınlara hitap ediyor gibi görünse de bakımlı erkeklerin de tercih ettiği bir hizmet sektörüdür. Bu sebeple bu iş kolunun çok fazla tercih edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Küçük ilçeleri, beldeleri bir kenara bırakırsak büyük metropoller içerisinde gerçekten büyük bir müşteri portföyüne sahiptir. Hatta küçük ilçelerin bile işlek caddelerinde tercih edilebilecek bir potansiyele sahiptir.

Sonuç itibari ile güzellik merkezi konseptine bağlı olacak bir el ve ayak bakım merkezi hayalini kurduğunuz girişimcilik ruhunuzu harekete geçirmeye yardımcı olacak bir iş fikri olabilir. Karar her zamanki gibi sizin.

Yapılan Yorumlar
  • Hande Şahin dedi ki:

    El ve ayak bakım merkezi açmak benimde uzun dönem aklımda. Manikür ve pedikür konusunda tecrübem var. Kosgeb desteğini nasıl alabilirim?

  • admin dedi ki:

    Kosgeb desteği alabilmek için ilk olarak iş fikrinizi bir proje haline getirmeniz gerekmektedir. Bu konuda profesyonel destek veren firmalardan da yardım alabilirsiniz. Daha sonra kosgeb tarafından düzenlenen bazı eğitimleri almanız gerekmektedir. Ayrıca bu konuyla ilgili ilerleyen dönemde detaylı bir içerik hazırlayacağız. Kosgeb’in resmi sitesini de incelemenizde yarar görüyorum.

Bir Yorum Yapın