E-Ticaret Yaparak Para Kazanmanın Yolları

 E-Ticaret Yaparak Para Kazanmanın Yolları

Günümüzde internetin ve teknolojinin günlük hayatımıza etkisi inanılmaz derecede fazla. Bu etki ise günden güne artıyor. Bu bağlamda e-ticaret yapmak ve online satışla para kazanmak her kesimden insanın aklında bir fikir olarak yerini koruyor.

E-TİCARET YAPMAK

Öncelikle en basit anlamla e-ticaret yapmayı tanımlamak gerekiyor. E-ticaret yapmak bir malı, ürünü veya hizmeti online (çevrimiçi/internetten) satmak anlamına geliyor. Bu bir kalem de olabilir, elektronik bir eşya da olabilir. Peki her ürün e-ticaret ile satılabilir mi? Aslında bunun için bir kısıtlama yok. Her ürünü online olarak satabilirsiniz ancak bazen nakliye veya kargo parası ürünün fiyatını aşabilmektedir. Örneğin çimento satışları bölgeseldir. Kimse marmara bölgesine doğunun en uzak ilinden çimentoyu e-ticaret ile satın almak istemez. Alsa dahi kendi bölgesinde daha ucuza bulabilecekken boşu boşuna nakliye parasını da üstlenmiş olur. Ben yine de çimento satmak istiyorum kardeşim derseniz de bu sizin kararınız. Eminim satanlar da vardır perakende olarak ama tonlarca çimentoyu online almak zarar etmenin kısa yoludur.

ONLİNE SATIŞLA PARA KAZANMAK

Yukarıda da bahsettiğim gibi online satışla para kazanmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Bunun birden fazla yolu ve yöntemi var. İlk olarak yapmanız gereken online olarak neyi satacağınıza karar vermenizdir. Eğer tedariğinde sıkıntı yaşayacağınız bir şey satarsanız kısa bir süre sonra satış yapamaz  hale gelebilirsiniz. Ürünü sizin üretmenize, yetiştirmenize de gerek yok. Bir başkasına ait ürünü bile küçük komisyon veya kar marjları ile satışa çıkarabilirsiniz.

Satılacak ürüne veya hizmete karar verdiysek şimdi sırada bu ürün veya hizmeti nerede satacağımıza karar vermeye geldi. Bunun içinde birden fazla yol mevcut. İlk ve en kolayı sosyal medya platformları aracılığıyla bu satışı gerçekleştirebilirsiniz. Bu en maliyetsiz yöntemlerin başında gelir ancak biraz efor sarf etmenize neden olacaktır. İkincil olarak kendinize ait bir web sitesi kurarak ürünlerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Bunun için öncelikle sorunsuz  bir e-ticaret yazılımı bulmanız gerekiyor. Yani web sitenizi kurmanız veya belirli bir ücrete kurdurmanız ve satacağınız ürünleri bu platforma yüklemeniz gerekiyor. Üçüncü ve daha az maliyetli bazen de maliyetsiz olan yöntem ise bir platform aracılığı ile satış yapmak. Trendyol, hepsiburada veya benzer platformlar aracılığıyla mağaza açabilir ve ürünlerinizi size ait olan panele yükler ve satışlara başlayabilirsiniz. Bunun için sizden sadece komisyon kesilir.

İlginizi çekebilir: “100.000 LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILIR?”

E-TİCARET YAPMA FİKRİ

E-ticaret yapma fikri günümüzde bir mecburiyet haline geldi. Kırsalda, bölgesel anlamda satış yapan küçük ve orta işletmeler bile e-ticarete başlayarak karlarını arttırabilirler. Yukarıda birden fazla yöntem ile e-ticaret yaparak para kazanmanın genel bir tanımını yaptık. Özele inmemiz gerekirse bir site aracılığı ile komisyon karşılığı satış yapmak size hazır bir pazar sunar. Böyle büyük platformların komisyon ücretleri yüksek olabilir. Bazen %20-%25 aralığında ancak bu web sitelerin tanınırlığı, düzenli alışveriş yapan müşteri kitlesi ve medya-dijital platformlar aracılığı ile günde onlarca hatta yüzlerce reklamı sizi bir adım öne taşıyacaktır. Kimisi sırf bu yüksek komisyonlar nedeniyle böyle platformlardan yararlanmak istemiyorlar. Halbuki kendi başınıza 10 ürün sattığınızı hayal edelim. Her üründen 2 lira kazansanız 20 TL karınız olacaktır. Ancak bu platformlarda 100 ürün satsanız ve %50 komisyon verseniz ve karınız bir liraya bile düşse kazancınız 100 TL olacaktır. Herkese sevgiler saygılar.

İlginizi çekebilir: “MEDİKAL DÜKKANI AÇMAK”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın