E-Kitap Yazarak Para Kazanmak İstiyorum

 E-Kitap Yazarak Para Kazanmak İstiyorum

Pasif yatırım stratejilerinden birisi olan telif hakkından para kazanmak isteyenler için harika bir yöntemi sizler için derledik. Bu yöntem sayesinden internet üzerinden e-kitap yazıp satışa sunabilir ve yapılacak satışlarla oturduğunuz yerden para kazanabileceksiniz. 

Önceki yazılarımızda da paylaştığımız gibi pasif yatırım sistemleri sayesinde uyduğunuz sırada bile para kazanmanız mümkündür. Çünkü siz uyurken bile yatırım yapılan işler size gelir sağlamaya devam edecektir. Bu yatırımlardan birisi ise telif üzerinden para kazanmaktır ve ekitap projesi bunu sizin için yapacaktır.

E-KİTAP YAZMAYA NASIL BAŞLANIR?

Öncelikle kitap ile e-kitap arasındaki fark geleneksel yöntem ve modern yöntem olarak açıklanabilir. Geleneksel yöntem ile bir konuyla ilgili bir kitap yazılır ve yayın evleri aracılığı ile basılır ve satılır. İnternet üzerinden satılması bu kitabı e-kitap yapmaz. e-kitap ise internet üzerinde yazılıp yayınlanan ve basılan yine internet üzerinde yüklenip satın alınabilen (ücretsiz olanları da mevcut) internet tabanlı kitaplardır.

E-kitap projesi, sizin hayal dünyanızla beraber gelişir. Anı, edebiyat, eğitim, politik, tarihi veya diğer konularda (kişisel gelişim, edebiyat v.b) yazabileceğiniz konuyu bir olay örgüsü ile kafanızda tasarlayın. Yazacağınız kitabın konusunun ilgi çekici olması gerekir ki okuyucular tarafında satın alınabilsin. Örneğin dikkatinizi çekmeyen bir kapağa sahip olan, adının dikkatinizi çekmediği, yazarını tanımadığınız, konusuyla ilgilenmediğiniz bir kitabı 10 lira ödeyerek satın alır mısınız? Elbette ki almazsınız, hatta hiç kimse satın almaz. Bu sebeple müşteri kitlenizi iyi belirleyin ve hangi konuda yazma yeteneğiniz olduğunu keşfedin. HTML ve MS Word gibi programlama dillerine hakimseniz Microsoft Word, Not Defteri gibi basit programlarda yazılan kitabınızı bile e-kitap formatına çevirebilirsiniz.

E-KİTAP YAZARAK PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ?

90 liraya satışa sunulan fakat peynir-ekmek gibi satılan e-kitaplar biliyorum. Biliyorum, e-kitap satmak için yüksek bir rakam olabilir.  En düşük fiyatları 5 lira olan e-kitaplar maliyetsiz veya düşük maliyetlerle satışa sunulabilir. Tek yapmanız gereken bir kitap yazmak ve bunu uygun platformlarda satışa sunmak. Somut bir örnek vermek gerekirse 300 sayfalık bir kişisel gelişim kitabı yazdınız ve google play, app store, yandex/google books gibi kitap satışı sağlayan sitelere eklediniz. Her kitap için 10 liralık bir fiyat belirlediniz. Fiyatlandırma konusu önemli çünkü çok pahalı olan kitapların satılma ihtimali biraz daha düşüktür. Yazar tanınmıyorsa ve kitap çok fazla popüler olamaz ise fazla müşteri bulamaz. 1 yıl içerisinde 10.000 adet sattığınızı hesap edersek yaklaşık olarak 100.000 lira para kazanırsınız. Bunun bir kısmını e-kitap projenizin hazırlanmasına harcasanız, bir kısmını promosyon-reklam-pazarlama gibi hususlarda harcasanız bile en kötü ihtimal ile 80-85 bin lira kazanmış olursunuz. 1 yıl içerisinde 10 bin kitap satmak ütopik gibi gelebilir fakat kaleminiz sağlam ise ve güzel bir pazarlama stratejisi kullanırsanız imkansız değildir.

YAZILAN E-KİTAP NASIL YAYINLANIR?

Bu konuda profesyonel yardım alabilirsiniz. Smashwords, Mobidik (Türk Firması), PDF Kütüphane, Wattpad gibi platformlar aracılığı ile e-kitabınızı yayına sunabilir ve satışa başlayabilirsiniz. Eğer e-kitap projenizi kodlama ile kendiniz yapabiliyorsanız sıkıntı yok. Fakat internet üzerinde bu işi yapan firmalardan, freelancer olarak çalışan kişilerden ücret karşılığı yardım alabilirsiniz. En basit yoluyla internet üzerinden yapacağınız araştırma ile kendi çapınızda basit bir e-kitap yayınlayabilirsiniz. Ancak güzel bir tasarıma, kapak tasarımına sahip olmayan bir e-kitap yüksek bir ücret karşılığında satılamaz. Bu sebeple bu yatırıma biraz harcama yapmanız gerekebilir.

E-KİTAP PROJESİNİ PAZARLAMA STRATEJİLERİ

Yazdığınız e-kitap çok güzel bir olay örgüsüne, konuya sahip olabilir. Buna karşın iyi bir pazarlama stratejisine sahip değilseniz bu kitaptan kimsenin haberi olmaz ve satın almaz. Bir projeyi tasarlamak kadar bu projeyi insanlara duyurmak ve pazarlamasını yapmakta bir o kadar önemlidir. Bunun için bir çok alternatif yol mevcut.

  • Google reklamlarını kullanın, düşük bir masraf ile daha çok kişiye ulaşın
  • Sosyal medyanın desteğini alın, sayfaların/grupların veya sosyal medya platformlarının reklam kampanyaları ile daha fazla okura ulaşın.
  • Büyük e-kitap platformları aracılığı ile komisyon karşılığı kitap satın. Örneğin 1 kitap karşılığı 2 lira ödeme yapmanız gerekebilir. Fakat 10 liraya satılan bir kitaptan her şartta 8 lira kazanç sağlayabilirsiniz. İsminizi duyurduktan sonra zaten okurlar reklam olmadan da sizi takibe alacaktır.
  • E-kitap projenizin arka kısmına meşhur yazarların kitaplarından veya diğer güncel e-kitaplardan bazı bölümler ekleyin ve karşı taraftan da aynısını yapmasını isteyin. Bu sayede ücretsiz olarak birbirinizin reklamını yapmış olacaksınız.

İlginizi çekebilir: “20.000 LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILABİLİR?”

E-KİTAP SATARAK NE KADAR PARA KAZANABİLİRİM?

“E-kitap satışı yaparak ne kadar para kazanabilirim?” bu sorunun aklınızdan geçtiğine eminim. Fakat size umut tacirliği yapıp 100 bin lira kazanabilirsiniz diyemem fakat yukarıda da bahsettiğim hesap üzerinden imkansız değildir. Aylık olarak minimum 300-400 TL ile maksimum 2.500-3.000 lira kazanabileceğinizi çevremizdeki örneklerden görüyoruz. Sizin yazarlık yeteneğinize bağıl bir değişken olan kazancınızı belirleyecek olan kişi sizsiniz.

E-KİTAP YAZARAK NASIL PARA KAZANABİLİRİM?

Gayet basit bir yolla e-kitap yazarak para kazanabilirsiniz. Bir kitap yazın. (Bilgisayar üzerinde yazmanız daha doğru olacaktır fakat kalem ve kağıt kullanarak yazmam gerekiyor diyorsanız yine bilgisayar ortamına aktarmanız gerekecek.) Bu kitabı e-kitap formatına getirin veya getirilmesi için profesyonel yardım alın. Daha sonra bu kitabı e-kitap satış platformlarına ekleyin ve komisyonla veya ücretsiz olarak satışa sunun.

TAVSİYE 1: Herkes kendi eserini beğenir ve hatasız olduğunu düşünür. Bu büyük bir yanılgıdır ve herkes hata yapar. Yazım veya noktalama hatalarının dışında mantık, konu hataları da olabilir. Bu sebeple kitabınızı kitapsever arkadaşlarınıza ulaştırın. Okuyup eleştirmelerini rica edin. Olumsuz, sert ve yapıcı eleştiriler sizin hataları görmenize ve düzeltmenize olanak tanır.

TAVSİYE 2: Uyurken bile  para kazandıracak bu pasif yatırım stratejisi için bir miktar para harcamak makul görünmelidir. Bu sebeple bu iş için profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin.

TAVSİYE 3: Daha önce e-kitap yazan ve satarak para kazanan birini tanıyorsanız mutlaka ondan da fikir ve tecrübelerini paylaşmalarını isteyin.

TAVSİYE 4: İlk çalkantıda hemen vazgeçmeyin, her hatanın bir tecrübe olduğunu unutmayın. İlerleyen dönemlerde bu hataların sizin başarılı olmanıza imkan tanıyacağını aklınızdan çıkarmayın.

TAVSİYE 5: 1 ayda yazacağınız 300 sayfalık bir e-kitap ile ömür boyu para kazanabileceğinizi unutmayın.

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın