Dünyanın En İlginç İş Fikirleri

 Dünyanın En İlginç İş Fikirleri

Ülkemizde henüz tam anlamıyla yapılmayan bin bir çeşit iş fikirlerinden bazılarını sizler için derledik. Dünyanın en ilginç iş fikirlerini belki sizde yapmaya karar verirsiniz. Ne dersiniz?

Ülkemizde ne yazık ki girişimciler özgünlükten uzak projeleri ile risk alıp kısa bir sürede hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Örnek vermek gerekirse iyi iş yapan bir Büfe’ye heveslenip büfe açmaya karar verip büyük paralar kaybediyorlar. Peki yapılanın aksine yapılmayan hangi projelere, ilginç iş fikirlerine yatırım yapılmalı?

1- Vücut Ressamları: Özellikle AVM’lerin çocuklar için oluşturulan bölümlerinde yavaş yavaş görmeye başladığımız, fakat başlı başına bir meslek haline gelen vücut ressamları özel doğum günü partilerine, balolara veya diğer etkinliklere davet edilmekte ve güzel paralar kazanabilmektedirler.

 

 

2- Online İnceleme: TripAdvisor  olarak da geçen Çevrimiçi otel, restoran veya bir ürün hakkında kaynaklık eden kişiler reklam ücretleri sayesinde gelir elde edebiliyorlar. Tüketiciler için önem arz eden tavsiyeler veya eleştiriler firma ve iş yeri sahipleri için de büyük bir önem taşımaktadır. Büyük firmalar olumsuz eleştirileri gizleyebilmek için bu tarz kişilerle anlaşma yapıp iş yerlerinin itibarını da kurtarmaya çalışmaktadır.

 

3- Bisikletli Kurye: Özellikle kalabalık şehirlerde bir paketin bir yerden bir yere gitmesi uzun bir süre alabilmektedir. Arabayla taşınan kargolara oranla daha hızlı ve daha ucuza mal olan kuryelik  New York, Los Angeles gibi ülkelerde yoğun olarak gerçekleşmektedir. İstanbul, Ankara gibi trafiğin yoğun olduğu illerde de aynı şekilde uygulanabilecek bir proje.

 

4- Oyun İncelemesi: Youtube üzerinden gördüğünüz oyun incelemelerini gerçekleştiren kişiler hem sosyal medyada hemde oyun şirketlerince para kazanabilmektedirler. Örnek vermek gerekirse mobil veya PC tabanlı yeni oyunların tanıtımını/incelemesini yayınlayan kişiler youtube’da gösterilen reklamlar sayesinde gelir kazanırken, oyun şirketlerinin reklam talepleri de mutlu etmektedir.

İlginizi çekebilir: “OYUN SALONU KURMAK İSTEYENLERE PARLAK FİKİRLER”

5- Animatör: Filmlerden TV şovlarına, video oyunlarına ve diğer multi-medya projelerine kadar, bilgisayar animatörlerinin çalışmaları her zamankinden daha yaygın.

6- Etkinlik Planlayıcısı: Bir düğün veya nişan mı organize edeceksiniz? Sizin yerinize her şeyi düşünecek ve planlayacak kişiler var. Örneğin büyük şehirlerde yavaş yavaş görmeye başladığımız organizatörler düğünlere oyun/halay ekibi, folklor ekibi, palyaço veya mehteran takımı gibi taleplerinizi kendi personelleri ile gerçekleştirmektedirler. Eğer sizin ilinizde böyle bir organizasyon yoksa kolları sıvayabilirsiniz.

7- Hayvan Bakıcısı: Hayvan severlerin yoğun iş temposundan kaynaklı evcil hayvanlarıyla ilgilenmeye vakitleri olmayabiliyor. Bunun yanı sıra il dışında gerçekleşen toplantı, eğitim veya seyahatler sebebi ile hayvanlarını emanet edecekleri kimseyi bulamıyorlar. Bu sebeple bu mesleğin de ülkemizde geleceğinin olduğunu düşünüyorum.

8- Oyuncak Tamircisi: Ülkemizde çok az sayıda olduğunu düşündüğüm oyuncak tamirciliği özgün ve gereken bir meslek. Manevi değeri olan veya maddi anlamda yüksek ücretlerin ödendiği oyuncakları kimse kırıldığı veya bozulduğu için çöpe atamaz. Bu durumda iş oyuncak tamircilerine düşmektedir. Rekabet ortamının da olmadığı bir sektör olduğu için kazancınızı hayal dahi edemezsiniz.

9- Reklamcılık: Özellikle TV’lerde sıkça gördüğümüz ABD ve Avrupa ülkelerinde sıkça gördüğümüz farklı reklam stratejileri ile güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse İstanbul’un elit bir semtinde X isimli bir kafe açıldı ve reklam için 30.000 TL bütçe ayırdığını varsayalım. Yerel radyo ve TV’lerde reklam yapılabilir fakat hem masraflı olur hemde istenen başarıya her zaman ulaşılamayabilir. Peki böyle bir durumda biz ne yapabiliriz? Konumu güzel bir binanın boş cephelerini (penceresiz), çatısını yıllık 3.000-4.000 Bin TL’ye kiralayabilir, aylık 1.500-2.000 TL’den kiraya verebiliriz. Bu sayede hem apartman masrafları için bina sakinleri ek gelir elde ederler hemde siz oturduğunuz yerden para kazanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: “BİR KAHRAMANIN BAŞARI ÖYKÜSÜ”

Aynı durumu araçlar içinde uygulayabilirsiniz. Araçların üzerini kaplama yaparak veya aracın arkasına tekerli bir platform kurarak da aynı şekilde gelir elde edebilirsiniz.


 

Yapılan Yorumlar
  • Aykut ERYILMAZ dedi ki:

    Dünyanın en ilginç iş fikirleri konusunda reklamcılık hususunda bir girişime başlamayı düşünmüştüm fakat gerçekleştiremedim. Türkiye’de gerçek anlamda denenmemiş bir girişimcilik sahası olarak düşünüyorum

Bir Yorum Yapın