Başarılı Bir Girişimci Olmanın Püf Noktaları

 Başarılı Bir Girişimci Olmanın Püf Noktaları

Özgün bir fikrin ortaya atılması ile başlanan uzun, yorucu ve istikrarlı bir serüvenin neticesinde başarılı bir girişimci ortaya  çıkar. Başarılı bir girişimci olmak ise planlama ve teori kısmının aksine büyük fedakarlıklar gerektirir ve zordur. Bu zorlu maratonun sonucunda başarıya ulaşmanın ise belli başlı püf noktaları vardır. 

“Bir gecede başarılı olmak 20 yılımı  aldı.” John HANKE

Pokemon GO’nun kurucusu ve başarılı bir girişimci olan John Hanke’nin hayatınıza yön vermesini umduğum girişimcilik sözü ile yazımıza başlamak istiyorum. Girişimciliğin başlangıcı olarak adlandırabileceğimiz bu söz daha anlaşılır bir dil ile “kimse bir günde başarılı olamaz, kısa yoldan zengin olmak milyarda bir ihtimaldir” demektedir.

BAŞARILI GİRİŞİMCİ HİKAYELERİ

İlham almanız gereken başarılı girişimci hikayeleri saymakla bitmez fakat sizlere umut vermesi açısından bir kaç tanesini sizler için sıralamaya çalışacağız.

 • Başarı hikayelerinden ilki Apple’ın kurucu ortaklarından olan Steve Jobs’ın 1980’lerde kovulmasıdır. Hatta aşağıdaki görselde Jobs’ın kovulduktan sonra MIT’te ders verdiği görüntüler bile ortaya çıkmıştır.

 • Denizli’de yaşayan 42 yaşındaki Abdullah Arpa isimli bir kişi gelirini hayvancılık ile sağlıyordu. Başarılı olmadan önce inşaat işçisi, araba yıkamacı gibi bir çok iş kolunda çalışan ve son olarak Pamukkale’de kartpostal satarak geçimini sağlayan Arpa son işi sayesinde yabancı dilini de geliştirdi. İneğini satan ve pilotluk eğitimi alan girişimci daha sonra yalnızca 300 dolar ile Japonya’ya gitti. İneğini satarak girişimcilik serüvenine başlayan başarılı girişimciler listesinde ikinci sıraya aldığımız Türk girişimci şu an çok büyük bir servete ve bir hava yolu şirketine sahip.

Abdullah Arpa’nın size tavsiye niteliğinde olan şu sözlerine kulak vermenizi umut ediyoruz.

” Çocukluğumda ayakkabı boyacılığı yaptığım günleri unutamıyorum, zabıtadan dayak bile yemiştim. Hayat önüme ne engel çıkarsa çıkarsın, hiç vazgeçmedim ve hayallerimi gerçekleştirdim. İnşaatlarda amelelik yaptım, ilkokulu bile maddi imkânsızlıklar nedeniyle bitiremedim. Ama şimdi çok sayıda çeşitli uçaklardan eğitmen lisanslarım var ve pilot eğitiyorum. ”

 • KFC’de bile işe alınmayan Jack MA’nın başarılarla dolu hayat hikayesini hiç okudunuz mu? Özet geçmek gerekirse Amerika’da bir seyahat sırasında öğrendiği e-ticaret sistemini kendi ülkesinde Çin’de uygulamaya karar verdi. Ma’yı başarılı kılan asıl sebep güven olgusu oldu. Çünkü o dönemlerde dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi online ortamlarda alış-veriş yapmak mümkün değildi ve insanlar sipariş edilen ürün ile gelecek ürünün aynı olmamasından endişe duyuyordu. Bu güven ortamını sağlamayı başaran ve güzel bir ekip kurarak bu yola çıkan Ma çok zorlu sınavlardan geçti fakat asla pes etmedi. Müşterilerine sunduğu güven ortamı sayesinde sadece Çin’de değil dünyanın her yanından sipariş almayı başaran Alibaba’nın başarı dolu öyküsünde adını altın harflerle yazmayı başardı.

Jack Ma’nın sizler için sıraladığı 10 püf noktasını aklınızdan hiç bir zaman çıkarmamanız dileği ile. İlerleyen dönemde girişimcilik örnekleri ile başarı hikayelerine isimlerini altın harflerle yazdıran kişileri daha geniş bir bakış açısı ile Girişimci Gençler Platformu’nun takipçilerine sunacağız. Bu sebeple örnekleri kısıtlı tuttuk ve ağırlığı püf noktalarına vermeye çalıştık. Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız “KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER” isimli yazımızı da incelemenizde yarar var.

GİRİŞİMCİ OLMANIN PÜF NOKTALARI

Başarılı olmanın tek bir yolu, tekniği veya yöntemi yoktur. Girişimci olmanın püf noktaları geniş kapsamlı, ayrıntıların önem kazandığı, tecrübeyle harmanlanmış ve inovasyonla geliştirilmiş detaylarda saklıdır.

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) girişimcilik tanımı aşağıdaki gibidir:

 1. (İsim) Üretim için bir işe girişen, kalkışan kimse, müteşebbis
 2. Ticaret, endüstri v.b alanlarda sermaye koyarak girişimde bulunan kimse

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı üzere girişimciliğin ilk şartı bir işe başlama cesaretini gösterebilmekte saklıdır. Herkes hayal kurar, fikirler veya projeler üretir fakat bunu hayata geçiremedikten sonra hiç bir değeri olmayacaktır. Bir girişimcinin başarılı olmasının püf noktalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Cesur Olun: Unutmayın ki yukarıda ismi sayılan veya ismi yazılmayan başarı hikayelerinin hepsinin altında ilk adımı atma cesaretini göstermek yatmaktadır.
 • Farklı Olun: Hemen hemen bütün yazılarımızda belirttiğimiz gibi sizi farklı kılacak bir sebep yaratın. Neden siz?
 • İstikrarlı Olun: Hatalardan ders çıkarmak veya hatalarınızdan erken dönmenin öneminden bahsetmeye gerek yok. Fakat doğru olduğunu bildiğiniz, inandığınız durumlar hakkında istikrarlı olun. Unutmamanız gereken en önemli şey ise şu olmalıdır. Eğer başarının 20 tane kilidi olsaydı bana göre ilkini istikrar açardı.
 • Değişimde Öncü Olun: “İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden bir at üretirdim.” Henry Ford (Ford’un Sahibi) Farklı olun maddesiyle benzerlik gösterse de değişime ayak uydurmanın, inovasyonun ve teknolojinin işinize entegrasyonu gibi konularda öncü olmanın sizi zirveye taşıyacağını bilin.
 • Hata Yapmaktan Korkmayın: Hata yapmayan bir insan yoktur. Fakat hatalarından ders çıkaran insan sayısı oldukça azdır. Zaten ders çıkarabilen kişiler yapılan hataları tecrübe olarak adlandırırlar. Bu sebeple meseleniz hata yapmamak değil, yapılan hatadan ders çıkarmak olmalıdır.
 • Hedeflerinizi İyi Belirleyin: Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi daha yola çıkmadan belirleyin. Çünkü hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgarın faydasının olmayacağını bilirsiniz. Eğer kendinize “neden?” sorusunu sıklıkla sorarsanız, vereceğiniz cevaplar size hedeflerinizi söyleyecektir. “Neden bu işe girmeliyim?” sorusu iyi bir başlangıç olabilir.
 • Planlı Hareket Edin: Başarı merdivenlerini kırk basamaklı olduğunu farz edersek, ilahi bir kuvvetin desteği olmadan bir kişinin 40 adımı bir saniyede çıkması mümkün müdür? Elbette değildir. Bu sebeple Alibaba, facebook, Microsoft, Google gibi dünyanın en büyük girişimcilik örnekleri bile uzun zaman piyasada kalma mücadelesi vermiştir ve süreç içerisinde piyasayı yönetme gücüne sahip olmuştur. Bu sebeple planlı bir şekilde başarı merdivenleri adım adım çıkın.
 • Mükemmelliyetçi Olmayın: Başarının önündeki en büyük engeli mükemmeliyetçi bir düşünce yapısı oluşturur.

Sizlerde başarılı bir girişimci olmanın en önemli püf noktalarını bizlerle paylaşmak ister misiniz? Yorum olarak aşağıda görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
 • Başarılı Girişimci dedi ki:

  Bence başarılı bir girişimci olmanın ilk şartı inançtır. Kimse inanmadığı bir işte başarılı olamaz.

 • Genç Girişimci dedi ki:

  Başarılı bir girişimci olmanın ilk adımı kendini bilmektir. Yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı keşfedin ve buna göre hareket edin. Kimse yeteneksiz olduğu veya sevmediği bir is fikrinde başarılı olamaz!

 • Girişimci Ruh dedi ki:

  Girişimcilik yaratılıştan gelen bir durumdur. Eğitimle, kendini geliştirmekle kimse girişimci olamaz. Benim kişisel kanaatim bu yönde

Bir Yorum Yapın