Aktif Para Kazanma Yolları ile Gelir Artışı

 Aktif Para Kazanma Yolları ile Gelir Artışı

Herkesin aklında gelirini arttırmak ve daha lüks bir hayata sahip olma fikri var. Özellikle geçim sıkıntısı çeken insanlar girişimci bir birey olarak aktif bir şekilde para kazanmanın kestirme yollarını arıyorlar. 

GELİRİNİZİ ARTTIRMANIN YOLLARI

İnsanlar gelirlerini arttırmak için çok farklı yollar denerler. Her girişimci düşüncesinin sıfır risk ile başarıya ulaşacağını düşünür ve bu sebeple çok zarar eder. Bazen insanlara umut tacirliği yaparak Çiftlik Bank gibi veya diğer saadet zincirleri gibi insanlara gelir sağlamayı bırakın; zor günler için biriktirdikleri parayı bile dolandırırlar.

“BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA OLUR!”

Bundan önce bir çok network veya saadet zincirinin seminerlerine veya temsilci seçimlerine katıldım. Çayımı içip yarım saat dinledikten sonra hemen bulunduğum ortamları terk ettim. Tanıdıklarımın ricalarını kırmamak adına o toplantılara da katıldım diyebilirim. X firması networking işi yapıyordu; sizi temsilci olarak seçiyor. Burada insanımız “Güzel ek iş bulmuş olacağım” diye düşünüyor. Asıl işiniz/mesleğiniz kadar çok fazla vakit harcamanıza gerek yok diyor X firması. İnsanımız “daha iyi oturduğum yerden para kazanacağım.” diyor. Sizi network ağımıza alacağız; sizi getiren kişinin alt temsilcisi olacaksınız ve sizin her satışınızdan oda kazanç sağlayacak. Her alt temsilci bütün üstlere kar sağlıyor denildi. Demek ki tanıdık beni ondan buraya getirmiş dedim.

X firmasının il temsilcisi ağzındaki baklayı sonlara doğru çıkardı. Onun öncesinde sembolik kazançların yazdığı büyük kutular takdim edildi. “Ahmet Bey bu ay yaklaşık olarak 12.000 TL kazandı, alkışlıyoruz. Ayşe T. ev hanımı fakat bu ay şirketimizdeki üstün gayreti ile 6.000 Türk Lirası kazandı. Bravo alkışlıyoruz” gibi göz boyama taktikleri kullanıldı. Sıra ağzındaki baklaya gelmişti. Sizde şirketimiz bünyesinde çalışabilirsiniz. Eğer 20 tane alt temsilci bulursanız satış yapmanıza bile gerek yok, onlar satış yapar siz komisyonunuzu alırsınız; tek yapmanız gereken 2.000 TL tutarındaki şu ürünleri satın almak.”gibi devam eden cümlelerle ben müsade isteyip ayrıldım.

Ülkemizde ne yazık ki yukarıda bahsettiğim olayların benzeri çok oluşum mevcut. İnsanımızın emeklerini, birikimlerini utanmadan sıkılmadan akıl oyunları ile gasp etmeye çalışıyorlar. Doğru bu firmalardan para kazananlar mevcut fakat her girenin 2 bin lira verdiği bu ve benzeri sistemler kendi müşteri kitlesini oluşturmayı amaçlıyor.

Unutmamanız gerekir ki emek olmadan, gayret ve efor olmadan hiç bir şey olmaz. Tarla ekilmeden, sulanmadan, gübrelenmeden, yabani otlar temizlenmeden hasat alanı gördünüz mü? Göremezsiniz. Bu sebeple sizle hayal satmayacağımı önceden belirtmek isterim. %100 kazanç sağlayacağınızın da garantisini veremem fakat gerekli hassasiyeti gösterir, bu işlere gerçekten dört elle sarılırsanız ek gelir sağlayacağınızı açık yüreklilikle söyleyebilirim.

AKTİF PARA KAZANMA YOLLARI NELER?

Girişimci Gençler Platformunda daha önce pasif yatırım stratejisi konusunda çok makale yayınlandı. Bu konuyu da ayrıca incelemenizde yarar görüyorum.

EN ETKİLİ 6 PASİF YATIRIM STRATEJİSİ İSİMLİ MAKALEYİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Pasif yatırım stratejisinin tam tersi olan aktif para kazanma yolları ile aylık gelirinizi arttırmanın yollarını arayacağız. Unutmayın ki hiç bir gelir 1 ay sonra ikiye katlanmaz. Her işin makale gibi giriş-gelişme ve sonuç bölümü olur. Giriş bölümü en sıkıntılı süreçtir. Sonuca ulaşırsanız zaten fikrinizi hayata geçirmişsinizdir ve kafanızdaki plan tıkır tıkır işliyordur.

1- Borsada temettü ödemesi gerçekleştiren hissleri satın alın. Dikkatinizi çekmiştir, Amerikan yapımı para konulu filmler hep borsa ile alakalıdır. Wall Street, Silikon vadisi bu tarz başarılı yatırımcı ve girişimcilerle doludur. Borsa riskli bir kulvardır fakat geliri de bir o kadar yüksektir. Peki bu riski azaltmanın yolları nelerdir? Borsaya çalışın, hangi hissenin yükseleceğini haberlerden uzmanlardan öğrenin ve gündemi takip edin. Yapılan yenilikleri, gerçekleşecek projeleri, şirketlerin patronlarını ve sonraki hamlelerini okuyabilirseniz risksiz bir yatırım yapmış olursunuz. Paranızı ise güvenilir hisselere yatırmayı ihmal etmeyin. Bu sayede geliriniz biraz düşük olacaktır fakat düzenli bir gelir elde etmiş olacaksınız. (Borsa, Hisse konulu bir makale yazmayı planlıyorum; ilerleyen dönemde bu konu hakkında daha detaylı bilgiler vereceğim.)

2- Kripto para alın satın. Bunu oturduğunuz yerden bir internet erişimi ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Yarın bir gün çiftlik banka döner hikayelerini umursamayın ve bu konuda kendinizi eğitin. Konuyla alakalı videolar izleyin, uzmanları takip edin. Kişisel tavsiyem genel anlamda Bitcoin üzerinden gitmenizden yanadır çünkü alt koinler güven vermiyor. Fakat uzun vadeli bir yatırımı düşünüyorsanız, güvendiğiniz, projesi sağlam, bir alt koini de düşünebilirsiniz. Bunun içinde yine tecrübeye ihtiyacınız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KRİPTO PARA YATIRIMI YAPMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

3- Döviz veya altın alın satın. Bu sayede kısa sürede güzel kazançlar sağlarsınız. İlk 2 madde de olduğu gibi bu konuda kendinizi geliştirmenizde yarar var. Gündemi, dünyanın ve ülkemizin ekonomi haberlerini an be an takip etmelisiniz. Feed faiz kararını ne zaman açıklar? Fed faizi düşürürse ne olur? Merkez bankasının dolar üzerine etkileri gibi konularda bilgili olmaz iseniz bu kulvarda da zarar etme ihtimaliniz yüksek. Ben riski sevmem diyenlerdenseniz uzun vadeli yatırımcının güvenilir limanı altına yönlendirebiliriz sizleri. Altın hiç bir zaman kaybettirmez. 1 aylık süreçte komisyon farkından zarar edersiniz ama 1 yıllık süreçte en az %20 kar sağlayacağınıza emin olabilirsiniz.

4- Yeteneğinize göre bir kulvar belirleyin. Örneğin şarkı yazın; sanatçılarla veya menajerleri ile irtibata geçin. Çok güzel paralar kazanacağınızın garantisini veriyorum, üstelik sıfır risk ile.

5- Kaleminize güveniyorsanız kitap yazın. Hatta bunu internet/bilgisayar tabanlı yazın ki masrafınız azalsın ve okuyucuya ulaşmanız da kolaylaşsın. E-kitap yazıp bunu sesli formata da çevirebilirseniz güzel yan gelir kaynakları oluşturmuş olursunuz. e-kitap yazmak hem aktif hemde pasif yatırım olarak değerlendirilebilir. Telif sayesinde yazdığınız kitabın gelirini torunlarınıza bile ulaştırabilirsiniz. e-kitapları internet üzerinden satış yapan platformlarda komisyon karşılığı satışa çıkarın. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

İNTERNET ÜZERİNDEN E-KİTAP YAZARAK PARA KAZANMAK

6- İnternet büyük bir gelir kaynağıdır ve sektör anlamında sonsuzdur. Daha keşfedilmemiş yüzbinlerce sektörün olduğuna emin olabilirsiniz. Photoshop programı düne kadar yoktu. Bu program çıktı ondan sonra grafik tasarımcılığı diye bir meslek ve sektör oluştu. Youtube yıllardır vardı fakat reklamların girmesi ile youtuber diye bir kavram dilimize pelesenk oldu. Benim bile şu an yaptığım gibi blog siteler kurarak güzel gelirler elde edebilirsiniz. Bir web sitesi açın ve sitenizin her ziyaretçisi ile para kazanın. Web sitesi üzerinden para kazanmak isteyenler için hazırladığımız yazımızı okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

WEB SİTESİ KURARAK PARA KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?

7- Makale yazarı olun; günde 2 saat mesai ile aylık minimum 300-500 TL kazanın. Büyük websiteler içerik üretmekte sıkıntı yaşadıkları için makale yazarlarına ihtiyaç duyarlar. Örneğin sağlık konusunda bir blog sitesi kurdum. İçerik oluşturmam gerekiyor. Bunun için fazla vaktim yok (Büyük firmalar bunlarla uğraşmaz) Yazarlardan makale yazmasını talep eder; örneğin makale başı 4 TL gibi (bazende 100 kelime başına ödeme gerçekleşir) Bu sayede istenen konuyla ilgili makaleler üreterek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Hatta iş teklifinizi ilk bizden alın; müşterilerimize makale yazın ve para kazanmaya başlayın.

Ayrıntılar için; MAKALE YAZARAK PARA KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?

8- Sosyal medya kullanımı akıl almaz derecede arttı. Herkesin bir facebook, twitter veya instagram hesabı mevcut. Küçük çocuklar bile youtuber olup çok paralar kazanıyorlar. Tek yapmanız gereken kendinize bir alan seçin (ilgi duyduğunuz bir alan olması tercihimdir.) Bu alanla ilgili bir hesap, sayfa veya kanal kurun. Bol bol içerik yükleyin resimler, videolar v.b Zaman içerisinde takipçi sayınız artacaktır. 20 bin takipçiye ulaştığınız anda bile reklam tekliflerinin havada uçacağının garantisini veriyorum. En kötü ihtimal ile forum siteleri aracılığı ile kendi müşterilerinizi kendiniz de bulabilirsiniz.

9- Araba kullanmayı öğretin. Sürücü kursları müşterilerine yeteri kadar pratik imkanı sunmuyor. Bu sebeple ehliyet alacak adaylar direksiyon sınavında başarısız oluyorlar. Eğer arabanız var ise bir kaç yere broşür asın ve el ilanları bastırın. Saatlik ücret konusunda illere göre farklılıklar olsa da araştırma yaparak uygun bir saatlik ücret belirleyin ve günlük bir kaç saat pratik ile kendinize ek kazanç sağlayın.

10- Arabanızı rent a car (araba kiralama şirketlerine) kiralayın. Bir yakınımın 6 tane arabası var ve yakın bir arkadaşının rent a car dükkanında sürekli çalıştığını ve çok büyük paralar kazandığını bizzat gördüm. Bunun için sıfır araba bile alsanız uygun prosedürler doğrultusunda paranızı amorti etme şansına sahip olduğunuzu bilin.

11- Eğer sosyal medya konusunda bilgiliyseniz, video düzenleme ve az önce bahsettiğim gibi grafik tasarımı konusunda az bir ilginiz var ise şirketlerin, ünlülerin veya firmaların sosyal medya yönetimlerine teklifte bulunun. Aylık 300 liraya mahallenizin muhtarının bile sosyal medya hesabını yönetebilirsiniz. Siyasiler, sanatçılar bu konuda profesyonellere çalışır fakat illaki düşük bütçe ile tecrübeli kişilerle çalışmak isteyen birilerini bulabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim çoğu işten bizzat para kazanmışlığım var. Hala yaptığım işler veya yakınlarımın yaptığı işlerde mevcut. Yazımın başında da bahsettiğim gibi hayal satmıyorum sizlere. Tek yapmanız gereken işe başlamadan planlamayı iyi yapın, kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi iyi belirleyin ve istikrarlı olun. Hepinize hayatınızda ve yeni işlerinizde başarılar diliyorum.

Daha fazlası; İLGİNİZİ ÇEKECEK İŞ FİKİRLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Yapılan Yorumlar
  • Hakan İlhan Şahbaz dedi ki:

    Merhabalar, aktif gelir kaynaklarını arttırmanın yollarını arıyorum. Bahsettiğiniz işleri daha önce bende düşündüm fakat bunlara yeteri kadar zaman ayırabilir miyim bilmiyorum. Düşük bir sermaye ile fazla vakit ayırmadan ne tür bir işe başlayabilirim? Girişimcilik üzerine risk analizi yapmayı bilmiyorum ve riski pek sevmiyorum. Bu sebeple de çekincelerim var. Para kazanma konusunda ne tür tavsiyelerde bulunursunuz?

Bir Yorum Yapın