30.000 Liraya Hangi İşler Yapılabilir?

 30.000 Liraya Hangi İşler Yapılabilir?

Her girişimcinin bin bir zorlukla biriktirdiği belli başlı bütçeler ve sermayeler vardır. “30.000 liraya hangi işler yapılabilir?” sorusu yeni iş kurma fikri olanların ve belirli bir bütçesi olan bireylerin aklını kurcalar durur. Bu sebeple bugün sizlere yeni bir bakış açısı kazandırmak için sermayenize uygun iş fikirlerini sıralayacağız.

Para kazanması ve biriktirmesi zor bir araçtır. Bu sebeple hiç kimse parasını ölü bir yatırım için kullanmak istemez. Girişimciliği hayat felsefesi haline getiren, çalıştığı işten sıkılan, kendi işinin patronu olmak isteyen veya en azından sevdiği işi yapmak isteyen yüz binlerce belki de milyonlarca insanımız var. Her iş için de az ya da çok bir sermayeye ihtiyaç duyar insanoğlu. Eğer sizin de 30 bin lira gibi belirli bir bütçeniz var ise gelin sizler için hazırlanan 30 bin liralık iş fikirleri listemize hep beraber göz atalım ve size en uygun olanı seçmeye çalışalım.

30.000 LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILABİLİR?

Herkesin aklında “30.000 liraya hangi işler yapılabilir?“, “az bir sermaye ile hangi işi yapabilirim?” veya “xxx kadar sermaye ile hangi işi kurarım?” gibi binlerce soru var. Bu sorunun cevabını verecek olan yine sizlersiniz. Kimse size “şu işi yap, çünkü bu işte risk sıfır, kazanç yüzde yüz” gibi bir cevap veremez. Eğer böyle bir cevap olsa herkes o işi yapmak için kendi işini bırakır ve o işe yönelir. Biz her zaman farklı bir iş yapın veya yaptığınız işi farklılaştırın diyoruz. Fakat çok klasik bir iş bile yapacak olsanız, gereken emeği verir, çabayı gösterir ve işinize dört elle sarılırsanız; güven ortamının oluşturulduğu hiç bir iş batmaz ve zarar ettirmez.

Daha düşük bir sermayeye mi sahipsiniz? Aşağıdaki makaleyi de incelemenizi tavsiye ederim.

10 BİN LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILABİLİR?

Düşük bir sermayenin bile çok büyük işleri kurmak için yeterli olduğunu çoğu kez siz değerli girişimci gençler takipçilerine söylemiştik. Peki nasıl? Örneğin süt ve süt ürünleri üretim tesisi konusunda iş kurmak istiyorsunuz ve 300 bin lira gibi büyük bir sermayeye ihtiyacınız var. 30 bin lira ile bu işe yine girebilirsiniz. Büyük sermayeler ile büyük bir tesis kurmak yerine işe ufak ufak giriş yaparsınız. Kazancınızı da yine işinizi büyütmeye harcarsınız.

Yukarıdaki haber manşeti gibi onlarca belki yüzlerce görmüş olabilirsiniz. 3 inekle başladığı yolculukta şimdi günlük 300 litre süt üretiyor v.b gibi başarı hikayeleri tıpkı yukarıda söylediğim planlama ile gerçekleşmiştir. İnsanoğlu genelde para kazandığı zaman yatırımını veya birikimini yanlış kulvarlarda kullanır. Lüx eşyalar, otomobiller, aksesuarlar ve yüksek harcamalar ve masraflar ne yazık ki sizin işinizi büyütme fikrinize en büyük engeli oluşturur. Kazancınızı eğer işinizi büyütmek için kullanırsanız hayalini kurduğunuz 300 bin liralık iş fikrinize yine ulaşabilirsiniz. Bu biraz zaman alacaktır fakat olmaması için hiç bir neden yok.

Mobil uygulama ile para kazanmak ister misiniz: “SELFİE ÇEKMECE UYGULAMASI İLE PARA KAZAN”

” Eğer seveceğin bir işi seçersen yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. “

30 BİN LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILABİLİR?

Lafı daha fazla uzatmadan uzun gayretler sonunda biriktirdiğiniz sermayenize uygun iş fikrini kararlaştırmaya geldik. 30 bin liraya hangi işler yapılabilir? sorusuna uygun cevabı siz vereceksiniz fakat yukarıdaki söze atıfta bulunarak şunu söyleyebilirim, öncelikle sevdiğiniz işi yapın. Peki hangi iş kolunda yürüyebilirsiniz? Sizin için hazırladığımız listeye hep beraber göz atalım.

Eğer  30 bin liradan daha az bir sermayeye sahipseniz aşağıda yazılan önceki konular ilginizi çekebilir:

20.000 LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILABİLİR?

30 BİN LİRALIK İŞ FİKİRLERİ

1- Emlak Gayrimenkul Danışmanlığı Yapmak: Emlak, gayrimenkul danışmanlığı yapmak için 30 bin liralık bir sermaye yeterlidir. Çünkü size bu işi yapabilmek için tek gereken bir ofis tutmak ve iç dizaynı için gereken eşyaları almak olacaktır. Ondan sonra çevrenizdeki kiralık satılık ofis, ev, iş yeri, arsa, tarla veya bahçeleri bulmak ve kar marjını ekleyerek aracılık hizmetlerine yardım ederek kendi işinizi kurabilirsiniz. Bu işin sonunda kendi apartmanlarını inşa eden birisi haline gelebilirsiniz.

 

2- Kinoa Yetiştirmek: Kinoa bitkisi buğday ve arpa gibi tahıl grubunda yer alır fakat onlara oranla farklı özellikleri vardır ve diğer tahıl ürünlerine oranla yüksek karlı bir iş fikridir. Tarım veya çiftçilik konusunda girişimcilik düşüncesi olanlara şöyle kısa bir hesaplama yapabiliriz. 1 dönümlük arazi için yaklaşık olarak 500 lira gibi bir maliyet gerekir ve 1 dönümlük arazinizden yaklaşık olarak 600-700 kilogram aralığında ürün elde edebilirsiniz. Kinoanın tarladan direkt satış fiyatı kilogram başına 10-12 lira olarak hesaplanmaktadır. Bu hesabın sonunda 1 dönümlük arazinizden yapacağınız kazanç maliyetleri çıkardığımız zaman 4-5 bin liradır. 1 dönümde bile bu kadar kar sağlayan başka bir tarım ürünü olduğunu pek sanmıyorum. Yine de karar sizin.

3- Dönerci: Bu iş fikri ne kadar her köşe başında olsa da Almanya da bile Türk girişimciler halen dönerci dükkanı açmaya devam ediyor. Çünkü diğer fast-food çeşitlerine göre ağız tadımıza daha uygun olan, alıştığımız ve uygun fiyatlı bu lezzeti ülke olarak çok seviyoruz. Gıda sektörünün her daim kazandırdığını ve kar marjının yüksek olduğunu bir çok kez vurguladık. Şu an franchising ile yüksek fiyatlarla büyük dönerciler kurulmaya ve gıda sektöründe hizmet vermeye devam ediyor. 30 bin liralık bir bütçe ise güzel bir konumda bir dükkan açmak için yeterli. Fakat işi sizin yapmanız kar marjınızı daha da arttıracaktır ve kimseye muhtaç olmak zorunda kalmazsınız.

Kadınlara Özel Salonlar: Büyük spor salonlarını kurmak ilk etapta zor ve büyük sermayeler gerektirir. Fakat zumba, aeorobik, pilates veya fitness gibi basit sporları veya dansları yapabileceği bir salon kiralayabilir ve 30.000 liralık bütçenizle dekore edebilirsiniz. Kazancınızı da yine işinize harcamanız halinde yukarıdaki bölümde de belirttiğim gibi büyük spor kompleksleri bile kurabilirsiniz. Uzman eğitmenler veya dans hocaları ile kadınlara hitap ederseniz eğer çağımızın popüler kültürünün bir parçası haline gelebilirsiniz. En önemli hususları tecrübeli, güler yüzlü, ilgili ve işinizi sahiplenen personeller ve bölgenizde eşsiz veya tek olma durumu oluşturur.

El ve Ayak Bakım Merkezi: 30 bin lira gibi düşük bir bütçe ile kurabileceğiniz el ve ayak bakım merkezi sayesinde karlı bir işin sahibi olabilirsiniz. Bu konuda kendinizi eğitmeniz gerekmektedir. Bu konuyla ilgili eğitim veren firmalardan sertifika almanız ve internet üzerinden bu konuyla ilgili gerekli eğitimleri ve püf noktaları öğrenmeniz durumunda kadınların yanında erkekler arasında bile popüler olan bu hizmetin merkezi haline gelebilirsiniz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için “EL VE AYAK BAKIM MERKEZİ AÇMA FİKRİ” isimli yazımızı da incelemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Pilates veya Yoga Salonları: Kadınlara özel kurulacak salonlarda bahsettiğimiz gibi günümüzün popüler etkinliklerinden olan pilates ve yoga size büyük kazançlar sağlayabilir. Masrafsız iş kurma imkanı tanıyan bu iş fikri, kar marjının yüksek oluşu nedeniyle sizin kısa sürede işlerinizi büyütmenizi ve spor kompleksi veya dans okulu gibi farklı varyasyonlara da yönelmenize olanak tanıyabilir.

 

Yukarıda sayılan işlerin dışında hangi işler yapılabilir?

1) Çocuk Zeka Oyunları

2) Kuruyemiş Dükkanı Açmak

3) Tarım Ürünleri Yetiştirmek

4) Yemek Şirketi Kurmak

5) Seracılık 

6) Hayvancılık

Tarım ve Hayvancılık ile ilgili detaylandırılmış iş fikirlerini incelemek için TARIM VE HAYVANCILIK ÜZERİNE GİRİŞİMCİLİK ÖRNEKLERİ isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yapılan Yorumlar
 • Bitcoin Trader dedi ki:

  30.000 liraya en güzel al sat yapılır. Dolar, bitcoin alıp satarak kısa zamanda paranızı ikiye katlarsınız. Tabi işi bilmeniz gerek yoksa eldeki 30 bin de gider.

 • Kinoa Yetiştirme Fikri dedi ki:

  30 bin liraya hangi işler yapılabilir isimli makalenizi beğendim. Özellikle kinoa yetiştirme fikri kafama yattı. Ilerleyen dönemde bu konuyu detaylandırma şansınız var mı? Teşekkürler.

 • admin dedi ki:

  Merhaba,
  Bu konuyu ilerleyen dönemde daha ayrıntılı bir şekilde irdeleyeceğiz. Yorumunuz için teşekkürler.

Bir Yorum Yapın