2020 Yılının Girişimcilik Serüveni

 2020 Yılının Girişimcilik Serüveni

Mart ayına girdiğimiz 2020 yılı girişimcilik serüvenine başlayacak kişiler için pek umut vadetmiyor. Özellikle Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü (COVID-19) gibi bazı olumsuzluklar Dünya genelinde yatırımcıları ve girişimcileri riskten uzaklaştırmaya itiyor. 

GİRİŞİMCİLERİN KABUSU: RİSKLİ YATIRIM ORTAMI

2020 yılı hem ülkemiz için hem de dünyanın geri kalanı için büyük felaketlerle başladı. Ülkemizde yaşanan Elazığ depremi, Suriye ile başlayan savaş gibi olumsuzlukların yanı sıra dünya çapında da İran ve ABD’nin savaşın eşiğine gelmesi, bu durum neticesinde Ukrayna hava yollarına ait bir yolcu uçağının İran tarafından kazara vurulması, Kasım Süleymani’nin öldürülmesi, Avustralya’da yaşanan ve durdurulamayan yangınlar, Kobe Bryant’ın elim bir helikopter kazasında ölümü gibi bir çok felaket 2020 yılının ilk 2 ayında yaşanan olayların bazılarını oluşturuyor.

İran-ABD gerilimi altın fiyatını yükseltti ve Corona virüsü ise resmen altının tavan yapmasına neden oldu. Örnek vermek  gerekirse dünyanın üretim şampiyonu ve ihracat devi Çin’in ekonomisi kısa bir sürede alt üst oldu ve %15-20 oranında gerileme yaşadı. Bu nedenle korona virüsünün doğal değil, Çin ekonomisini alt üst etmek için laboratuvar ortamında üretildiğinden bile şüphelenenler oldu. Dünyanın en büyük firmaları ve şirketleri Çin’de var olan üretimlerini durdurdu ve ayrıca Çin ile ticareti durdurdular. Bunun yanı sıra Çin’e düzenlenen Uçak seferlerinin tamamı durdu ve ülkemizde aynı şekilde vatandaşlarını geri çektikten sonra Çin ile devam eden uçuşlara geçici olarak ara verildiğini THY aracılığı ile açıkladı.

HER KRİZ ASLINDA BİR FIRSATIN KAPISINI AÇAR

Krizin fırsat olduğu gerçeğini bir çok defa duymuş olabilirsiniz. Bunun en somut örneğini yine ekonomisi alt üst olma yolunda ilerleyen Çin’den anlayabilirsiniz. Söylediğim gibi Corona virüsünün tedavisinin bulunamaması halinde bu hastalığın en büyük zararı yine bu hastalığın ilk defa görüldüğü Çin’de yaşanacağı yadsınamaz bir gerçek.

Yukarıdaki grafik Çin’de bulunan Kawamoto Şirketine ait. Görüldüğü gibi % 494 yükselen bu şirket tahmin ettiğiniz üzere ağız maskesi gibi ürünler üretip satıyor. Kawamoto şirketi gördüğünüz üzere krizi fırsata çevirmenin ete kemiğe bürünmüş hali gibi karşımızda dururken bizlerinde böyle bir durumda ne gibi bir fırsat yakalayacağımız büyük bir soru işaretini ortaya çıkarıyor.

TÜRKİYE’DE GİRİŞİMCİLİK ve 2020 YILINA AİT GİRİŞİMCİLİK ÖRNEKLERİ

Türkiye’de krizi fırsata çevirmenin fırsatları nasıl oluşturulur? Bu krizden karlı çıkmanın yolu var mıdır? Bu yollar nelerdir?

Yukarıdaki soruların cevabını ben biliyor olsam inanın bana kesinlikle sizler için bu makaleyi hazırlamaz aklımdaki yolda ilerliyor olurdum. Bu yüzden sizlere umut tacirliği yapmak yerine nasıl imkanlara sahip olduğunuzu, hangi yöntemleri belirlemeniz gerektiğini ve 2020 girişimcilik örneklerinden Kawamoto gibi karlı çıkmanın fırsatını kollamanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Bu dönemdeki krizin bizim için fırsatı nedir? Dünyanın en büyük üretim merkezi Çin şu an yarışın dışında kaldı ve yerli üretime olan rağbet artıyor. Piyasada mücadele edeceğiniz rakipleriniz azaldığı için ve ülke içindeki ürünlere rağbet arttığı için kar marjınız yükselecek ve piyasada size olan rağbet artacaktır. Yazımızın ilk başında söylediğimiz gibi böyle problemli süreçler girişimciler için hep riskli olmuştur ve sermayenizi kaybetme riskiniz oldukça yüksektir fakat tutunabilmeniz halinde normal süreçte bir basamak merdiven çıkacakken bu tarz riskli süreçlerde aynı hamlelerle bir kaç basamak çıkmanız mümkün olacaktır.

Girişimcilik, uzun soluklu ve her zaman riski içinde barındıran bir yolculuktur. Hiç bir girişimci ilk adımını yüzde yüz emin olarak atmamıştır ve her zaman kaybetme korkusunu yaşamıştır.

                                                                                                Girişimcilik Sözleri 2020

Yapılan Yorumlar
  • Girişimci Kadınlar dedi ki:

    “2020 Yılının Girişimcilik Serüveni” isimli yazınızı çok beğendim. Uzun zamandır içerik üretilmiyordu, bu nedenle bende sitenin kapanacağını düşünmüştüm. Bahsettiğiniz gibi girişimcilik riskli bir süreç ve kaybetme ihtimalimiz her zaman var. Hele böyle ortalığın karışık olduğu dönemlerde kriz hep kapıda bekliyor ve küresel ölçekte büyük sorunlara kapı aralıyor. Bizim milletimiz kriz sırasında bırakın girişimciliği her zaman sağlam bir kapı arıyor. Bu nedenle altın alımı kriz döneminde artar ve türk lirasının değer kaybetmesi ve develasyon gibi olumsuz şartlara karşı koruma kalkanı olarak görülür. Eğer cesur olur ve bu riskli ortamda başarıyı elde ederseniz adınızı da altın harflerle yazmanız mümkündür sizin de söylediğiniz gibi. Ilerleyen dönemde özellikle bizle ilgili Kadın Girişimciler ve sağlanan destekler hakkında bilgi istiyoruz. Şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

Bir Yorum Yapın