20.000 Liraya Hangi İşler Yapılabilir?

 20.000 Liraya Hangi İşler Yapılabilir?

Üretimin yapılmadığı toplumlarda para günden güne değer kaybeder. Bu sebeple mevcut parayı döviz, altın veya diğer alternatif yatırım araçları ile değerlendirmek ya da yeni gelir kaynağı sağlamak amacı ile kullanmak gerekmektedir. Bu sebeple bugün sizlerle “20.000 liraya hangi işler yapılabilir?” sorusuna alternatif cevaplar arayacağız. 

Girişimcilik uzun ve tempolu bir maratondur. Bu uzun sürecin istikrarla devam edebilmesi için girişimcilerin uygulaması gereken bir çok sorumluluk vardır. Unutulmaması gereken en önemli husus hangi işi yapıyor olursanız olun, yaptığınız işi sevmelisiniz. Zevk almadan yapılan bir girişimin başarılı olma ihtimali çok düşüktür.

“Seveceğin bir iş seçerseniz, yaşamında  bir gün bile çalışmış olmazsınız.”

İnsanlar hayattan zevk almak için bir çok faaliyet gerçekleştirir. Mesela kendilerine bazı hobiler bulurlar ve boş vakitlerinde bu hobi üzerine odaklanırlar. Bazen çok masraf yaparlar, çok zamanlarını bu hobiye ayırırlar fakat yapılan hobiden alınan zevk bu gibi olumsuzlukları geride bırakır. Bu sebeple her ne olursa olsun sevdiğiniz işi yapmayacaksanız bu işe girmeniz sizi bir adım ileri götürmez.

20 BİN LİRAYA YAPILACAK İŞLER

20 bin liraya yapılacak işler listemizi sizlere yeni fikirlerin önünü açması amacıyla bir araya getirdik. Bu işlerden kafanıza yatanı, seveceğiniz ve yaparken zevk alacağınız işi seçmeniz başarılı olma ihtimalinizi yükseltecektir. Uzun çabalar sonucu belirli ihtiyaçlardan, lükslerden kaçınarak yapılan yatırım veya birikim bin lira bile olsa değerlidir. Çünkü bazı insanlar bazen mutfak masrafından kısar, bazen kılık-kıyafet alışverişinden sakınır ve bu mont ile 1 sene daha idare ederim der ve bu şekilde birikim yapabilir. Bundan dolayı bu kadar zorlukla biriktirilen bir parayı riske atmayı hiç kimse istemez. 20 bin lira da bir iş kurmak için küçük bir miktar olabilir fakat değerlidir ve  önemlidir.

Eğer sermayeniz 20 bin liradan daha düşük bir meblada ise aşağıda bulunan yazımız sizin için daha uygun olabilir.

“DÜŞÜK SERMAYE İLE KURULABİLECEK İŞ FİKİRLERİ”

20 bin liraya yapılacak işlerin kararı verilirken yapılması gereken ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  • Bin bir zorlukla biriktirilen bu 20 bin lirayı kaybetme riskiniz olduğunu unutmayın.
  • Kurulacak işin kararını verirken hobi örneğinde olduğu gibi “yapılan işten zevk alma” hususuna önem verin.
  • Pratik ile teorinin çok farklı etkenlerinin olduğunu unutmayın ve kağıt üzerinde yapılan hatasız olarak görülen çoğu planın uygulamaya geçtiğinde hayal kırıklığı yarattığı ve büyük zararlara neden olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Bardağın boş tarafını da görmeyi unutmayın; çevrenizden yapıcı eleştiriler isteyin. Çevrenize kuracağınız işten bahsedin ve olumsuz yönleri bulmalarını isteyin ve bu sorunlara çözüm önerileri bulmaya çalışın.
  • İşinizde çözüm odaklı olun ve kullanışlılık, işlevsellik gibi konularda işinizi geliştirin. İnovasyon ve teknolojik alt yapıya ağırlık verin.
  • Patron olmayın; lider olun.
  • Takım ruhu oluşturmanın yollarını arayın, yeni liderlerin yetiştirilmesine yardımcı olun.
  • Rakip analizi, risk raporu, SWOT analizi gibi konularda araştırmalar yapın. Risk faktörünü sıfıra indirmek imkansızdır fakat minimum riskle süreci yönetmeye gayret harcayın.
  • Sektörü belirlerken ilçenizin, ilinizin, bölgenizin ihtiyaçlarını iyi okuyun; ülkenin bu sektördeki durumunu inceleyin.
  • Kendinize kısa vadeli hedefler belirleyin ve bu hedeflerin gerçekleştirilebilir olduğuna emin olun. (Örneğin “ikinci ay yurt dışına satış yapmaya başlarım” gerçeklik payı çok düşük bir ihtimaldir. İmkansız değil fakat ulaşılabilirliği zor bir hedeftir.
  • Orta vadeli hedefler belirleyin ve bu hedefleri süreç içerisinde güncelleyin. Aksi durumlar yaşanabilir ve bu durumlar karşısında alternatif çözüm önerileri oluşturun ve duruma göre B, C, D planlarını uygulamaya koyun.

20.000 LİRAYA YAPILACAK İŞLER LİSTESİ

ÖNEMLİ NOT: Burada sıralanan bütün iş fikirleri tavsiye niteliği taşımamaktadır ve sektörel rehberlik amacıyla oluşturulmuştur.

1- Oyun Salonu Kurmak: Müşteri portföyünü çocukların ve gençlerin oluşturduğu bir sektörün başarılı olma ihtimali yüksektir. İnternet kafelerin revaçta olduğu dönemleri hatırlarsanız kar marjının yüksek olduğunu ve müşteri sıkıntısı yaşamadığını bilirsiniz. Daha eskiler ise atari salonlarını aynı şekilde hatırlarlar. Daha sonra çağa uygun olarak playstation salonları ile devam eden sirkülasyonun son aşamasını oyun salonları oluşturmaktadır. Yüksek internet hızına sahip, güçlü işletim sistemleri ve profesyonel ekipmanlar ile yüksek ücretlendirmeler ile müşterilerinin karşısına çıkan bu iş fikri size yüksek kar marjı sağlayacaktır. Şimdilik düşük bir sermaye ile başlayacağınız bu işin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini iyi belirleyerek işinizi büyütebilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi İçin: “OYUN SALONU KURMAK İSTEYENLERE PARLAK FİKİRLER”

Bu konuyu çocuk oyun salonu olarak da dizayn edebiliriniz. Bu şekilde hem masrafınızı azaltabilirsiniz, hemde uzun vadede daha büyük sermaye oluşturmanıza olanak tanımış olursunuz.

2- AVM’lerde Stand Açmak: Kira masrafınız biraz yüksek olsa dahi müşteri potansiyeli yüksek olan AVM’ler ile masrafınızı kısa bir sürede amorti edebilirsiniz. Sektörü sizin belirlemenizde yarar görüyorum çünkü stand kurulacak alış veriş merkezinin analizini yapmak ve rekabetin düşük olduğu bir işi seçmek sizin yararınıza olacaktır. Örneğin normal bir konumda bulunan telefon aksesuarcısı düşük ücretler karşılığında ürün satışı gerçekleştirirken, alış veriş merkezinde kurulması halinde kar marjının daha yüksek olacağını bilmelisiniz. Bir AVM’de stand açmak istiyorsanız “AVM STANDLARINDA NE İŞ YAPABİLİRİM?” isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

3- Arsa/Tarla alım satımı: Ek iş olarak yapılması muhtemel olan bu iş ile uzun vadeli yatırım olarak da düşünülebilir. Şehir merkezlerine yakın küçük bir arsayı bugün alırsanız ilerleyen dönemde çok büyük karlarla satabilirsiniz. Aynı düşünce ile araba, dolar veya diğer döviz türleri, bitcoin, gram altın, hatta saman alıp satarak bu işe giriş yapabilirsiniz. Bu işe girebilmek için ön bilgi olması mecburidir yoksa yanlış bir hareket ölü bir yatırım anlamına da gelebilir.

 

4-Tantuni Dükkanı Açmak: Bu işe girmek için iki şart gerekiyor. Birincisi bu işi rekabetsiz ortamda yapmanızda yarar var. Kayseri’de bildiğim ve konum olarak tek olan bir tantuni dükkanı biliyorum ve günlük cirosunun en az 5.000-10.000 TL aralığında olduğunu tahmin ediyorum. (Bu örnek üst düzey bir örnek, çünkü konum olarak en merkezi yerde ve yıllardır orada olduğunu tahmin ediyorum.) İkincisi ise bu işi iyi bilen bir ustaya ihtiyacınız olacak ve bu usta eliniz kolunuz olacak. Bu sebeple kendinizi de bu alanda geliştirmeniz de yarar var, aksi takdirde ustaya her daim muhtaç olacağınızı bilin.

5- Çorbacı Açmak: Düşük sermayeli iş fikirlerinin öncüsü konumunda bulunan çorbacılık işinin masrafı çok az, kar marjı ise oldukça yüksektir. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi en karlı işlerin başında gıda sektörü gelir. Tantuni işinde olduğu gibi bu işte de iyi bir usta ile çalışmak gerekir. Özellikle geceleri rağbet gören çorbacılar isimlerini duyurdukları takdirde dolup taşıyorlar. İşinizi kokoreç, şırdan, midye ve mumbar gibi diğer ürünlerle de zenginleştirdiğiniz takdirde gece hayatının akışında sağlam bir şekilde yer edinebilirsiniz.

Yukarıda listelenen işlere ek olarak dikkatinizi çekecek diğer iş fikirleri;

6- Tavuk ve Gezen Yumurta Üretimi

7- e-ticaret sisteminizi kurun

8- Dropshipping ile komisyon karşılığı ürünler satın

10.000 lira bütçeniz var ise aşağıdaki yazımız size daha uygun olabilir.

10.000 LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILABİLİR?

Yapılan Yorumlar
  • Hasan Karataş dedi ki:

    20 bin liraya yapılacak işler için hazırlanan listenizi başarılı fakat biraz eksik buldum. Daha fazla ekleme yapılabilir diye düşünüyorum. Çünkü çok fazla iş ve sektör mevcut.

  • admin dedi ki:

    Merhaba Hasan Bey,

    Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Sitemiz yeni olduğu için sürekli güncelleniyor ve daha önce yayınlanan içeriklere de aynı şekilde ekleme yapılıyor.

  • Alev Alatlı dedi ki:

    20.000 liralık sermayem var fakat hangi işi yapacağıma emin olamıyorum.

  • admin dedi ki:

    Merhaba Alev Alatlı,
    Öncelikle 20 bin lira yeni bir iş kurmak için yeterli bir sermaye olduğunu bilmeni isteriz. Ne iş yapacağın konusunda ise kararı verecek olan kişinin sen olduğunu bilmen gerekir. Bu konuda sürekli içerik üretmeye çalışıyoruz. Sitemizi takip ederek ilerleyen dönemde sana uygun olan işe karar verebilir ve başarılı bir girişimci olmak için ilk adımı atabilirsin. “Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri” isimli uzun soluklu bir yazı dizisi hazırlıyoruz. Bu konuyu takip ederek özgün ve yapılmamış projeleri öğrenebilir, kafana yatan iş fikrini uygulayabilirsin. Ayrıca “KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER” isimli makalemiz sana yeni bir vizyon katacaktır. Uzun bir maraton olan girişimcilik serüveninde başarılar dileriz.

  • Fahri Altındaş dedi ki:

    Benimde yeni bir iş kurma fikrim var, sermayem ise yaklaşık olarak 20 bin lira. 20 bin liraya hangi işler yapılabilir listenizi inceledim ve güzel fikirler olduğunu gözlemledim. Özellikle AVM’de stand açma fikri kafama yattı. Yarın detaylı bir inceleme yapacağım bu konuyla ilgili. Evime yakın bir alış veriş merkezi de var, umarım kiraları makul miktardadır.

Bir Yorum Yapın