10.000 Liraya Hangi İşler Yapılır?

 10.000 Liraya Hangi İşler Yapılır?

İş kurma fikri kafanızı kurcalıyor buna eminim. Çünkü girişimci bir karaktere sahipsiniz ve boş durmak istemiyorsunuz. Fakat düşük bir bütçeye sahipsiniz ve 10.000 liraya iş kurmak konusunda kararsızlık yaşıyorsunuz. Herkes aynı düşünceye sahip ve iş fikirleri konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorlar. 

Düşük sermaye ile kurulabilecek çok geniş kapsamlı bir iş kurma fikriniz var ise üzgünüm. Bu makale sizi tatmin etmeyecek ve hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Çünkü burada paylaşacağımız iş fikirleri sizin 10 bin liranızı 100 bin lira yapmaz. Yapsa bile bu süre kısa bir süre olmayacaktır. Fakat kendi işinizin sahibi olursunuz ve kar marjınız yüksek olur. Eğer işinize dört elle sarılır, azimle çalışırsanız ve ilk virajda pes etmezseniz başaracağınıza eminim.

10.000 LİRAYA İŞ KURMAK

Büyük zorluklarla biriktirilen bir para çok kolay harcanır ve biter. Risksiz bir iş veya girişim var mıdır? Tabi ki yoktur. Her işin mutlaka 2 alternatifi vardır. Birincisi başarırsınız ve kazanırsınız, ikincisi ise başaramazsınız ve kaybedersiniz. Birinci alternatifin gerçekleşmesi için çok çalışmaya, yeniliğe, işinize olan aşkınıza, inancınıza ihtiyacınız olacak. 10000 liraya iş kurmak, yalnızca yüksek kar marjı olan işler için kısa sürede sermayenizi geri kazanmanızı sağlar. Bu sebeple gıda sektörü ve düşük maliyet ile aylarca stok bulundurma durumlarında hedefinize  ulaşabilirsiniz.

10 BİN LİRAYA HANGİ İŞ YAPILIR?

Herkesin aklında “10 bin liraya hangi iş?” sorusu mevcut. Bu soruya verilecek muhtemel cevaplar.

 1. Sevdiğiniz iş
 2. Düşük riskli bir  iş
 3. Düşük sermayeli bir iş
 4. İlerde ekstra masrafa yol açmayacak bir iş
 5. Personel masrafı gerektirmeyecek bir sektör
 6. Kar marjını yüksek tutmak
 7. Ulaşılabilir hedefler.
 8. Teoriyi maksimum riskle hesaplayıp minimum riskle pratiğe dökme gayreti

İlginizi Çekebilir: “20.000 LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILABİLİR?

Yukarıda iş kolunu seçerken dikkat etmeniz gereken hususları sıraladık. Kendinize yukarıdaki cümleleri sorun. Hangi işi seviyorsunuz? İşiniz düşük bir riske mi sahip? Sermaye gerçekten 10 bin TL mi tutacak yoksa ilerleyen süreçte masrafları ikiye mi katlayacaksınız? Bu sorular kuracağınız işin başarıya ulaşması için mutlaka cevaplanmasını gereken sorulardır.

10.000 LİRAYA İŞ KURMAK İÇİN FİKİR ÖNERİLERİ

1- Nohutlu Pilav Tezgahı: Bu işi kurmak için franchising yapan firmalar bile biliyorum. Fakat bu tarz bir girişime başlamak size mevcut sermayenizin üzerine çıkmanızı gerektirir. Çünkü en fazla 4 bin lira maliyeti olan bir tezgahı size süsleyip püsleyerek 10 bin liraya satmaya çalışacaklar. Eğer malzeme konusunda da sizi kendilerine mahkum ederlerse kar marjınız düşecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi gıda sektörünün kar marjı oldukça yüksektir. İlerleyen süreçte güzel bir pilav tarifi üzerinde çalışmanız ve müşteriye değer vermeniz sizi başarılı bir işletmeci yapacaktır. Gereken izinleri belediyeden aldıktan sonra 1 haftalık bir ön çalışma ile işinize hemen koyulabilirsiniz.

2- Büjiteri Dükkanı Açma Fikri: Kimler daha çok alış veriş yapar diye soracak olursak %95’lik kısım kadınlar diyecektir. Bu sebeple ikinci fikir olarak müşteri profiline kadınları aldık. Kadın aksesuarları, takı ve tokaları, imitasyon aksesuarlar ve  ilerleyen süreçte gümüş aksesuarlar satarak yüksek kar marjı elde edebilirsiniz. Büjiteri dükkanı açmanızı neden öneriyorum? Çünkü düşük bir sermayeye sahipsiniz, ve alacağınız malzemelerin uygun bir fiyatla alınacak oluşu sizleri en az 6 ay para harcamadan götürebilir. Çünkü dükkanın dekorasyonuna harcanan parayı en az 6-7 bin TL bile ayırsanız ki bu büyük bir mebla, kalan 3 bin TL ile maliyeti 3-4 lira olan malzemelerden 1000 adet alabilirsiniz. Örneğin çok düşük fiyatlarla tokalar, imitasyon küpeler alabilir en az 10-15 liradan satabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. Fakat başlarda müşterilerinizin ayağını alıştırmak için kar marjını düşük tutmanızı tavsiye ederim. Geniş bir “düzenli müşteri” profiline ulaştıktan, adınızı duyurduktan sonra kar marjını yükseltseniz bile kimse sorgulamayacaktır.

3- Çiğ Köfteci Olun: Daha geçenlerde bir tanıdığımız kurulu bir çiğ köfteci dükkanını 7 bin liraya devraldı. Yanlış duymadınız 7 bin lira. Çünkü maliyeti olmayan bir iş kolu ve diğer gıda sektöründe bulunan işler gibi kar marjı yüksek bir iş. Aynı nohutlu pilav işinde olduğu gibi biraz yetenek gerektiriyor. Çiğ köfte yapımı kolaydır ve internette bu konuda tonlarca video bulabilirsiniz. Adıyaman veya Şanlıurfa’nın (her iki şehir de patent almak için uğraşıyor) güzide lezzetini etsiz yapacağınız için (etli olan yasak) maliyetiniz daha da düşük olacaktır. Güzel kampanyalar ve reklam hizmetleri, müşterilere güler yüz ve hoş sohbet ve en önemlisi lezzetli bir çiğ köfte ile kısa bir sürede yatırdığınız parayı geri alma şansınız var.

4- Düğün Fotoğrafçısı (Dış Çekim Fotoğrafçısı) Olun: Çağımızın büyüyen iş kolu olan dış çekim fotoğrafçılığı için herhangi bir şart aranmıyor fakat siz yine de fotoğrafçılık eğitimi alın ve sertifikanız elinizde bulunsun. NOT: Halk Eğitim Merkezleri ücretsiz veriyor. İlk işiniz profesyonel bir fotoğraf makinesi ve diğer gerekli malzemeleri almak olsun, akabinde Photoshop konusunda kendinizi geliştirin. Youtube veya diğer platformlarda gerekli eğitimler ücretsiz veriliyor. Daha sonra önce kendi çevrenizden başlayarak düğün, nişan, sünnet gibi özel günlerin ölümsüzleştirme görevini üstlenin. Gerekirse başlarda sadece maliyeti kurtaracak bir fiyata çalışın. İsminizi duyurduktan sonra zaten müşteri akını başlayacaktır. Kişissel tavsiyem ise bir drone satın almak ve ilerleyen dönemde pembe bir klasik araba. Çünkü bu ikisinin olduğu bir dış çekim personeline daha önce rastlamadım.

5- Tshirt Tasarlama: Baskısız tshirtlerin çok maliyetsiz şekilde alındığını duymuşsunuzdur. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde toptancıdan alacak olursanız tanesi 1 liraya bile gelmez. Daha sonra yaratıcılığınızı kullanarak bu tshirtleri özel tasarımlarla süsleyin. Birisi ile mi anlaşırsınız yoksa kendiniz mi bu işe başlarsınız bilmem. Kendiniz yaparsanız geliriniz bir o kadar artacaktır bu kesin. Ardından yine yakın çevreniz, kıyafet satan dükkanlar olmak üzere, sosyal medya platformlarını ve interneti aktif şekilde kullanarak satışa başlayabilirsiniz. 3-4 liraya mal edeceğiniz tshirtleri en düşük fiyatla 15-20 liraya satabileceğinizin garantisini veriyorum.

Yukarıda sizlere 10 bin TL’nin bir girişimci için gerekli bir miktar olduğunu göstermeye çalıştık. İsterseniz bu paraya gider bir Iphone alırsınız, isterseniz kendi işinizi kurarsınız. Seçim sizin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 5.000 LİRAYA HANGİ İŞLER YAPILABİLİR?”

 

Yapılan Yorumlar
 • Nuri Kentmen dedi ki:

  10.000 liraya hangi işler yapılır biliyor musunuz? Hiç bir iş yapılmaz 🙂

Bir Yorum Yapın